Teröre bulaşan yandı! Faiziyle geri alınacak

Terör örgütüyle iltisaklı olduğu tespit edilen 600 çiftçinin Ziraat’ten aldığı hibe primine bloke konuldu. Teröre destekten olanların geçmişte aldığı paralar da faiziyle istenecek

Teröre bulaşan yandı! Faiziyle geri alınacak
Teröre bulaşan yandı! Faiziyle geri alınacak
GİRİŞ 27.08.2017 08:05 GÜNCELLEME 27.08.2017 08:07
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Güneydoğu'da terör örgütüyle iltisaklı olduğu tespit edilen çiftçilere desteği durdurdu. 600 çiftçiye ödenmesi gereken doğrudan destekleme primlerine bloke konuldu. Ziraat Bankası kanalıyla ödenen gübre, mazot ve tohum desteğini almaya giden çok sayıda çiftçiden temiz kâğıdı istendi. Çiftçiler hesaba neden bloke konulduğunu ve parayı neden alamadıklarını öğrenebilmek için İl ve İlçe Tarım Müdürlükleri'ne başvurdu. Daha sonra da mahkemelere akın etti. Çiftçilerden yargılanıp beraat edenlere primleri ödenirken, terör suçundan mahkûm olanlara destekleme primi verilmeyecek.

YARGILANIP MAHKÛM OLANA YOK

İl ve İlçe Tarım Müdürlükleri, çiftcçilere, geçmiş yıllarda PKK terör örgütüne yardım ve yataklık etmek, silahlı terör örgütüne üye olmak, terörizmin finansmanının önlenmesine dair kanuna muhalefet etmek suçlarından yargılanmış veya mahkûm olmuş kişilerin hesap hareketlerine bloke konulduğunu, bu nedenle Tarım Bakanlığı'nca ödenmesi gereken destekleme primini, temiz kâğıdı alamayana kadar parayı kullanamayacaklarını bildirdi.

MERCEK ALTINA ALINDILAR

PKK terör örgütüne yönelik Doğu ve Güneydoğu'da güvenlik güçlerince yürütülen temizlik harekâtı devam ederken, kırsal alanda terör örgütüyle iltisaklı olup örgüte maddi destek sağlayan ve terörizmin finansmanının önlenmesine dair kanuna muhalefet ettikleri belirlenen kişiler de mercek altına alındı.

Buna göre, özellikle kırsal alanda tarım ve hayvancılıkla uğraşan ve her yıl devletten gübre, mazot, tohum gibi doğrudan destekleme primi adı altında hibe ve destek bedeli alan çiftçiler de İçişleri Bakanlığı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından denetim altına alındı.

MAHKEMEDEN GEREKÇELİ KARARI İSTEDİLER

Diyrbakır, Siirt, Batman, Şanlıurfa, Mardin ve Bingöl'de tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçiler, yargılandıkları özel yetkili mahkemelere başvuru yaparak, haklarındaki davalarla ilgili kesinleşmiş gerekçeli kararların onaylı örneğini aldı. Bunları ilçe tarım müdürlüklerine vererek blokenin kaldırılmasını istedi. Sadece gizli tanık ifadeleri veya köydeki husumetli kişilerin iftiralarına maruz kalıp soyut iddialardan dolayı yargılanıp beraat edenler, mahkeme kararıyla birlikte bağlı bulundukları İlçe Tarım Müdürlükleri'ne başvuru yaparak blokenin kaldırılmasını talep etti.

MAHKÛM OLANDAN PARA GERİ ALINACAK

Her ne sebeple olursa olsun 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nda sıralanan terör suçlarının herhangi birisinden mahkûm olanlara destekleme primi ödenmeyeceği gibi geçmiş yıllarda aldıkları destek ödemeleri de geri istenecek. Terör suçundan mahkûm oldukları tarihten sonra aldıkları mazot, gübre ve tohum paralarını faiziyle birlikte geri ödemeleri için kendilerine icra yoluyla ihtarname gönderilecek. Çiftçiler her yıl sahip oldukları tarla ve arazi dönümü ile hayvan sayısına göre, 1.200 liradan az olmamak koşuluyla devletten hibe desteği alıyor.

KAYNAK: SABAH
YAZDIR
YORUMLAR 14
 • 1453 osmanlı 4 yıl önce Şikayet Et
  yav kardeşim adam şehirde oturyor gidip bir tek tohum atığı yer yk her yıl destekleme parasını alıp geliyor ohhh ne alla bn dbakırda buna şahit oldum adam diyor bn neden boğday arpa ekeyim sürmesi biçmesi ne oğraşacağm birde dönümüne 30 bin tl veriyorlar adamlar kup kuru çorak yere 3 5 adet kavun karpuz tohumunu atmş dönüm başına 110 lira alıyorm diyor yazık yazık tabi işi muhtarlara bırakırsanız onlarda devleti soyarlar ben hakımı helal etmiyorm devlet bunu yaptıkça bu tür hayın teruristlere peşkeş çektirdikçe
  Cevapla
 • zabit 4 yıl önce Şikayet Et
  Kardeşim o kadar hibe veriyorsun. Tarım Müdürlüğü elemanları yan gelip yatıyor. Köy Köy denetleme yap birçok nadas olan tarlalara destek alıyor. Hibe mi alacak baktın tarlasını ekmemiş geri faiziyle al
  Cevapla
 • Nuri 4 yıl önce Şikayet Et
  Nihayet İnşallah sonuna kadar Ve her yönüyle uygulanır
  Cevapla
 • Koçyazılı 4 yıl önce Şikayet Et
  Yeşil kartlarınıda iptal edeceklermi? Ayrıca çatışmalarda öldürülen teröristlerin yakınlarından devlet dairelerinde çalışan varsa neden atılmıyor. Komple temizlik yapılmalı
  Cevapla
 • ddd 4 yıl önce Şikayet Et
  Kim ne derse desin pkk bu hamlelerle biter.. Nedenini niye bu hareketlerin dogru olduğunu doguda yaşamış herkes bilir..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle