Dikkat! 531 lirayı almayı unutmayın

SGK, ölüm sonrasında geride kalanlar için ölüm aylığının yanında çok bilinmese de cenaze ödeneği ödüyor.

Dikkat! 531 lirayı almayı unutmayın
Dikkat! 531 lirayı almayı unutmayın
GİRİŞ 20.08.2017 14:40 GÜNCELLEME 20.08.2017 14:43
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Genelde unutulan bu ödeme için 5 yıllık zamanaşımı söz konusu. Bu yıl için belirlenen ödenek ise 531 lira. 

Sosyal güvenlik sistemi sigortalıları ölüm riskine karşı da koruyor. Ölüm sonrasında geride kalanlar için SGK ölüm aylığı ve cenaze ödeneği ödüyor. Cenaze ödeneğinin amacı cenazenin kaldırılması için gerekli masrafların karşılanması ve geride kalanların bu masraflarla uğraşmaması. Ölüm aylığı pek çok kişi tarafından biliniyor ve bunun için gerekli işlemler yapılıyor. Ancak cenaze ödeneği çok fazla bilinmediği için atlanabiliyor. Ölümün acısıyla unutulan bu ödemenin alınabilmesi için 5 yıllık zamanaşımı söz konusu.

HANGİ ŞARTLAR ARANIYOR?

Ölüm sonrası geride kalanlara cenaze ödeneği verilmesi için ölen kişinin mutlaka sigortalı olması gerekiyor. Sigortasız çalışan kişinin ölümü halinde geride kalanlara cenaze ödeneği ödenmesi mümkün değildir. Bu nedenle kayıtdışı çalışmak yalnızca kişinin kendisini değil, ailesini de riske atan bir durumdur.

ÇALIŞMASI GEREKMİYOR

Ölüm sonrası geride kalanlara cenaze yardımı ödenmesi için ölen kişi adına en az 360 gün yani bir yıl uzun vadeli sigorta kollarına prim ödenmesi gerekir. Bir yıl prim ödenmemiş ise geride kalanlara cenaze ödeneği verilmez. Geride kalanlara cenaze ödeneği ödenmesi için kişinin ölüm tarihinde sigortalı olması gerekmez. Prim ödenmişse ölen kişi ölüm tarihinde çalışmıyor olsa bile SGK’dan cenaze ödeneği alınabilir.

ÖNCELİK SİGORTALININ EŞ VEYA ÇOCUKLARINA VERİLİR

Akşam'dan Okan Güray Bülbül'ün yazısına göre, sigortanın ölümü sonrası cenaze ödeneği sigortalının eşine ödenir. Eşi yoksa çocuklarına, o da yoksa anne babasına, o da yoksa kardeşlerine ödeme yapılır. Bütün bu kişilere ödeme yapılamaması halinde yani cenazenin gerçek veya tüzel kişiler tarafından kaldırılması halinde ödeme masrafı yapan gerçek veya tüzel kişilere ödenir. 4/c'li olan bir kişinin ölümü halinde kendi kurumları ölüm yardımı hariç cenaze gideri, cenaze nakil gideri veya bu mahiyette bir ödeme yaparsa SGK cenaze ödeneği ödemez. Öte yandan ölen kişi eğer iş kazası veya meslek hastalığı sonucu veya sürekli iş göremezlik geliri veya malullük aylığı almakta iken ölmüşse bu durumda 360 gün prim ödenmiş olma şartı aranmaz.

ETİKETLER
Para
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Sth 3 yıl önce Şikayet Et
  500 tl için 500 tane şartname Allah vermeyi nasip etsin de almak nasip olmasın
  Cevapla
 • musti_34 3 yıl önce Şikayet Et
  malesefki devletimiz 1 kuruşu için herkesi buluyo alıyo heryol mübah alternatif uyguluyo ama milletin alacağı sözkonusu olunca bir çok alanda hak sahiplerine ulaştırmak yerine hazineye devrediliyo çok yazık çok
  Cevapla
 • Fth34 3 yıl önce Şikayet Et
  Paran varsa canın sağolsun,Paran yoksa Vatan sağolsun
  Cevapla