Malatya sarıya boyandı!

Dünyada kayısının başkenti olarak bilinen Malatya’da kurutulmak amacıyla serilen kayısılar şehri sarıya boyarken, ortaya çıkan görüntü tabloları aratmıyor.

GİRİŞ 01.08.2017 11:26 GÜNCELLEME 01.08.2017 12:17
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Besin değerinin yüksek olmasının yanı sıra aroması ve lezzeti ile de tüm dünyanın ilgisini çeken Malatya kayısısı bin bir türlü emek ve işlemden geçtikten sonra naylon üzerine serilerek kurumaya bırakılıyor.

Sabahın ilk ışıkları ile birlikte tarlaya giden mevsimlik işçiler hasada ilk olarak silkeleme işlemi ile başlıyor. Ağacın her iki tarafına serilen çadırlara dökülen kayısı daha sonra toplanıp kasalara dolduruluyor. Kasalarla tarladan taşınan bazı kayısılar toprağa serilirken bazıları da kükürtlü islime konuluyor.

Toprağa serilen kayısı yaklaşık 1 hafta kurutulduktan sonra toplanıp çuvallara doldurulurken islime sokulan kayısı 4 günlük islim işleminin ardından kurutulması için toprağa seriliyor.

Kayısı geçirdiği bu uzun yolculuğun ardından meşrubattan sabuna, reçelden parfüme kadar birçok üründe değerlendiriliyor ve insan hayatının hemen her alanında yerini alıyor.

YAZDIR
YORUMLAR 8
 • ali 2 yıl önce Şikayet Et
  arkadaşlar malatya kaysısının adı var kagızman kaysısının tadı var size tavsiyem deneyin her ikisinide nekadar haklı oldugumu göreceksiniz
  Cevapla
 • vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  röportaj yapılan abimiz Malatyalı değildir. malatyayı bilmeyenler için söylemiş olayım oraya çalışmak için gitmiş mevsimlik işçidir. --Malatyalı-- :)
  Cevapla
 • can 2 yıl önce Şikayet Et
  Nerde malatyanın kayısısı pazarlarda marketlerde göremiyoruz yiyemedikten sonra ne önemi var...
  Cevapla
 • emre 2 yıl önce Şikayet Et
  malatyanın kayısısısnı yemek istersen gel malatyaya seni misafir edelim doya doya dalından ye marketlere pek gitmiyor o kayısılar ya yurt dışına yada toptancılara gidiyor dışarıya gitmiyor o yüzden
  Cevapla
 • Kadir 2 yıl önce Şikayet Et
  Maaşallah maaşallah da Elazığ ı da unutmayalım. Sadece Malatya ile sınırlı kalırsanız kayısı üretiminde eksik mal göndermiş olursunuz.:)
  Cevapla
 • emre 2 yıl önce Şikayet Et
  kayısı gibisi yok islimlenmiş kayısının gün kurusunun tadı apayrıdır kayısı aşktır kayısı candır
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle