Müezzinoğlu: Müjdeli haberi alacaklar

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Kamu çalışanları müjdeli haber alacaklar" açıklamasında bulundu.

Müezzinoğlu: Müjdeli haberi alacaklar
Müezzinoğlu: Müjdeli haberi alacaklar
GİRİŞ 30.06.2017 14:44 GÜNCELLEME 30.06.2017 17:36
Bu Habere 79 Yorum Yapılmış

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun konuşmasından çıkan detaylar şöyle:

İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ

2017 itibariyle beklediğimizden daha hızlı artış oldu, istihdam seferberliğinde. 1.5 milyon istihdam hedefimiz var ilk 5 ayda 1 milyona yaklaştık. Yıl sonunda bu rakamı 2 milyonu geçecek. İnşallah 2 milyon hedefini yakalayarak işsizliği yıl sonunda tek haneli rakamlara düşürmüş olacağız.

Önümüzdeki hafta yeni eylem planımız var. Sayın Cumhurbaşkanımız da söyle, bütün Bakanlıklardan yıl sonuna kadar istihdam seferberliğinin yeni boyutunu koyuyoruz. Bu 2017 istihdam seferberliğinin dışında olacak.

2018-2019 eylem planını hazırlıyoruz, genç istihdamı kadın istihdamı ve dezavantajlı istihdamı olarak 3 grup hazırlıyoruz. 1 milyon 100 bin civarında iş arayıp da iş bulamayan genç işsizimiz var bu 1 milyon 100 bin gencimizin yüzde 80'i üniversite mezunu, bunlar çok hızlı belirli alanların çalışanı olabilirler. Sanayinin, enerjinin, bilişimi uzmanı veya nitelikli eleman olarak çalışabilirler. 

Mesela enerji alanında nitelikli eleman olmak istiyorsa eğitim alacak eğitim süresince çalışıyormuş gibi görünecekler. Eleman sıkıntısını böyle 3 yıllık 5 yıllık eylem planımızla azaltacağız.

Kadınlarımız da daha fazla teşvikimiz var özellikle Güneydoğu'daki kadın girişimcilerimizi destekleyeceğiz. Orada çocuk sayısı da fazla. Kadın üretsin, aileye sahip çıksın, üretimini pazarlayabilsin.

ESNEK ÇALIŞMA SAATLERİ

Uzaktan çalışma ve esnek çalışma saatleriyle ilgili bakanlık tarafından çalışmalarımız oldu. Meclis tatilde olduğu için Eylül-Ekim ayında belli olacak. Saat 4'te iş yerini kapattım, haftasonu tatilim gibi kavramlar eskide kaldı. Çalışma hayatının yüzde 30'u bayramlarda da gece gündüz çalışıyor. O nedenle biz esnek çalılşmada, Almanya'da 3 milyon, Amerika'da 10 milyon esnek çalışanlar var.  

"KAMU ÇALIŞANLARI MÜJDELİ HABERİ ALACAKLAR"

Türk-İş Başkanımız yönetiyor kamu çalışanlarının görüşmelerini. Son derece iyi niyet ve sammiyet var. Tabikide haklarınının mücadelesini veriyorlar. Pazartesi günü tekrar biraraya geleceğiz. Önümüzdeki hafta bitirmeyi ümit ediyorum. 190 bin kamu çalışanı müjdeli haberi alacak. İyi bir şekilde bitireceğiz. İnşallah müjdeli sonucu alacaklar. Yüzde 90'a kadar çok iyi niyetle gelindi. Gönül istiyor ki onların istediklerini verelim.

KIDEM TAZMİNATI

Benim üzüldüğüm bir konu bu yaklaşık 13 milyon çalışsanımız var bunların haklarının yüzde 80'nin korunmadığını görüyoruz. Sağlıklı bir düzenlemeyle destek alamadıklarını görüyoruz. Mahkemeler ciddi düzeyde yük altında. Çalışanın hak ve hukuku iş verenin kasasında birikiyor. Şayet salı günü ortak bir nokta bulabilme umudumuz var. Bir uzlaşma çıkmazsa salı günü yasal düzenleme yapabiliriz.

Biz fondan rahatsızız diyorlar, neticede işsizlik fonu var ve çok güçlü bir fon. Şu an iş verenin kasasında daha mı güvende? Fonun nasıl daha güvenceli olacağı konusunda öneriler gelebilir. Korkmamız gereken, 40 yılın mağduriyeti var. Yüzde 80'i mağdur. Fon kelimesinden veya fonun geçmişinden tereddüt ederek beklemeye devam etmemeliyiz diye düşünüyorum.

YORUMLAR 79
 • Ali 5 yıl önce Şikayet Et
  Arkadaş kadro mu verilecek sözleşmeli personele adam gibi desenize
  Cevapla
 • doğrucu davut 5 yıl önce Şikayet Et
  Refah partisi ve ak partiden başka kimseye oy vermedim.bazı İslamı yaşamayan kimseler öz eleştiriye tahammül edemiyor.kamuda israfı ve adaletsizliği görmeyenler hükümete de zarar veriyor.çünkü yalakalık kötü bir
  Cevapla
 • YÜKSELİN BİRİ 5 yıl önce Şikayet Et
  haftalık çalışma saati 40 saat olmalı.(vardiyeli çalışanlara en azından) 45+++ çalışan 40 saat çalışandan daha az üretir daha mutsuz olur. islami ve insani hayat yaşama şansı çok az olur. bu saatleri bilim adamlarıyla konuşup değerlendirin sadece patronlarla değil.
  Cevapla
 • misafir 5 yıl önce Şikayet Et
  sayın bakan kıdem tazminatını halledin herkes parasını alsın. piyasa canlansın.
  Cevapla
 • Yami 5 yıl önce Şikayet Et
  Az laf çok iş
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle