O araç sahiplerine ceza geliyor

Hızlı Geçiş Sistemi'nde (HGS) yanlış ceza yazılmasına neden olan standart dışı plakalar, 3 Temmuz'dan itibaren "ağır kusur" kapsamında değerlendirilecek.

O araç sahiplerine ceza geliyor
O araç sahiplerine ceza geliyor
GİRİŞ 25.06.2017 13:01 GÜNCELLEME 25.06.2017 13:24
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına bağlı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğünce yenilenen kusur tablosu, 3 Temmuz itibarıyla geçerli olacak.

Buna göre, HGS'de yanlış ceza verilmesine de yol açan, plakalarda rakamlar arasında vida bulunması, yazıların silik, bold, italik veya kapatma şeklinde olması "ağır kusur" kapsamında görülecek.

Düzenlemeyle plakalardaki yazı ve rakamların, Karayolu Trafik Kanunu'nda belirtildiği gibi 11 santimetre genişliğinde, 52 santimetre uzunluğunda olması gerekecek. Bunun dışında plaka taşıyan araçlar, TÜVTÜRK tarafından yapılan araç muayenesinden geçemeyecek.

Plakaların basım ve dağıtımı, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) ile bağlı odalarınca gerçekleştirilecek.

PLAKALAR 31 LİRAYA DEĞİŞTİRİLECEK

Yetkililer, merdiven altı yerlerde basılan plakaların standart dışı olduğunu, terör olayları, gasp, soygun gibi kötü işlerde de kullanıldığını belirterek, bunları dağıtan ve aracına takanlara para cezası uygulandığını kaydetti.

Araç sahipleri, söz konusu plakaların değişimi için öncelikle trafik şube müdürlüklerinden alacakları formu dolduracak, ardından il ve ilçelerdeki TŞOF ile kayıt tescil bürolarında 31 lira karşılığında değiştirebilecek.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Mehmet yozgat 3 yıl önce Şikayet Et
  3 Temmuzdan sonra bu plakalara direk ceza mı, yoksa üç beş gün müsaade var mı?
  Cevapla
 • paris/trabzon 3 yıl önce Şikayet Et
  kafa larin degismesi lazim 'ben hakliyim , bulurum adamini isimi yaptiririm' zihniyeti bitmeli insanlar kanunlari bilmiyor polisten ve kanundan korkmuyor
  Cevapla
 • İstanbul-18 3 yıl önce Şikayet Et
  Bence Tofaş türü tüm arabaları ve SÖFÖRLERİNİ ağır küsürlu kabul edip trafikten çekmek lazım. Sorunun başı onlar ve sürücüleri.
  Cevapla
 • Kamil 3 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu 'un kullandığı boyalara standartta geliyor mu? Yağmur da bile boya kendiliğinden plakadan çıkıyordu.
  Cevapla
 • HGS 3 yıl önce Şikayet Et
  Nasıl sistemmiş ki rakamlar arasındaki vidayı ayırt edemiyormuş.İşin doğrusu hgs sistemi değişmeli .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle