Standart dışı plakalara ceza yağdı

Araç plakalarına standart getiren yeni düzenlemenin ardından ülke genelinde yapılan denetimlerde 53 bin 110 sürücüye ceza kesildi.

Standart dışı plakalara ceza yağdı
Standart dışı plakalara ceza yağdı
GİRİŞ 10.06.2017 14:13 GÜNCELLEME 10.06.2017 23:25
Bu Habere 42 Yorum Yapılmış

Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre, 29 Ekim 2016'da çıkarılan 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 23. ve 131. maddelerinde değişiklik yapıldı.

Bu kapsamda, standart dışı plaka takanlara 427, başka bir araca tescilli veya sahte plaka takanlara 5 bin 191 lira para cezası verilmesi, plakası standartlara uygun hale getirilinceye kadar da aracın trafikten men edilmesi kararlaştırıldı. Tescil plakalarını yetkisi olmadığı halde basan veya dağıtanlara da 10 bin 383 lira idari para cezası getirildi.

Yeni düzenleme doğrultusunda, değişikliğin yapıldığı tarihten bugüne kadar gerçekleştirilen trafik kontrollerinde, standart dışı plaka kullanan 53 bin 110 sürücüye cezai işlem uygulandı. Tanınan yasal süre içinde plakaları standartlara uygun hale getirilmeyen 6 bin 282 araç ise otoparka çekildi.

VATANDAŞ KAMU SPOTUYLA BİLGİLENDİRİLİYOR

Sürücülerin araç plakalarını standarda uygun hale getirebilmesi için trafik tescil şube müdürlüklerine başvurması gerekiyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü ile Jandarma Genel Komutanlığı iş birliğinde, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu sponsorluğunda, vatandaşların standart dışı plaka konusunda bilgilendirilmeleri amacıyla hazırlanan "Suça Ortak Olma" başlıklı kamu spotunun ulusal televizyon kanallarında yayınlanmasına başlandı.

Öte yandan, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca "Araç Muayene Kusur Grupları"nda yapılan düzenlemeyle, 3 Temmuz'dan itibaren ölçülere uygun olmayan, rakam ve harf grupları arasında vida bulunan, yazıları silik, kalın, italik veya kapatma şeklinde olan plakalar "ağır kusurlu" kabul edilecek. Bu araçlar, plakaları mevzuatta yer alan standartlara uygun hale getirilinceye kadar muayeneden geçemeyecek.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 42
 • Misafir 3 yıl önce Şikayet Et
  gürültü yapan eksoz lu araçlar trafikten men edilsin gece vakti kıyamet gibi ses yapıyor hastası olan var bebeği olan var hiç insanlık kalmamış millette
  Cevapla
 • Misafir 3 yıl önce Şikayet Et
  herşeyimiz kanun dışı olmuş biraz da bu tarafdan bakalım polis herşeye göz yumarsa iş zıvanadan çıkıyor millet olarak duyarlı olalım bir düzen tutturamadık gitti (kısmı olarak)
  Cevapla
 • vatandaş rumuzluya 3 yıl önce Şikayet Et
  Sallama. Karakola gitmişte tutanak tutturacakmışta birşey olmaz evine git demişlermiş. Ayıp ayıp.
  Cevapla
 • Mevlüt 3 yıl önce Şikayet Et
  Yüksek sesle müzik dinleyen apaçilere ceza yazılmalı
  Cevapla
 • Ordulu 3 yıl önce Şikayet Et
  Şaka gibisiniz. Standart dışına ceza yayıyor ama plakasız araç süren sürücü çoğalıyor. Günde en az 5 araç sayıyorum her gün plakasız !!! Üstelik polisin bile yanından gidiyor ve hiçbirşey yapmıyorlar !
  Cevapla
 • Davut 3 yıl önce Şikayet Et
  Tescili yeni yaptirip plaka bastirmaya gidiyor olabilirmi?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle