Herkes ‘devam’ derse kıdemi kenara koyarız

Bakan Müezzinoğlu, kıdem tazminatı fonu çalışmaları için, “bütün kesimler mevcudun devamından yanayız diyorlarsa o zaman alır bir kenara koyarız” dedi.

Herkes ‘devam’ derse kıdemi kenara koyarız
Herkes ‘devam’ derse kıdemi kenara koyarız
GİRİŞ 09.06.2017 12:16 GÜNCELLEME 09.06.2017 12:17
Bu Habere 48 Yorum Yapılmış

Müezzinoğlu, önceki akşam basın mensuplarıyla iftarda bir araya geldi. İstihdam kampanyasını anlatan Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

“Bu kampanya açıkçası beklediğimizden daha olumlu, çok daha pozitif sonuçlar verdi. bugün için özel sektörde 1 milyona çok yaklaştık. Bundan sonraki süreçte özel sektörde 1.5 milyon hedefini yakalayabilmek, buna kamu, bakanlığın iş başı eğitimleri, toplum yararına kamunun diğer alanları, kamu ihalelerinden sağlanan bir artı istihdamla bütün bunlarla inşallah yıl sonu 2 milyon rakamını yakalayacağız. Birinci başlığımız genç istihdamı. İkinci başlığımız kadın ve Güneydoğu’da kadın istihdamı. Özellikle Güneydoğu kadınının istihdamını farklı, kendi koşullarında, kendine özgü şartlarda istihdam alanları veya üretim alanlarında onları daha güçlü tutabilmek, üretim sağlamalarını sağlayacak teşvikleri ve eylem planlarını hazırlamak.”

İLK DEFA İŞE GİRECEKLER

Müezzinoğlu, kıdem tazminatı fonu için de, “Çalışanın hakkının korunabilirliği yüzde 14-15’lerde. Dolayısıyla yüzde 80’lerin üzerinde bir mağduriyet var. Yüzde 70’lerin üzerindeki bir kabulün yakaladığımız an parlamentoya götürürüz. Neticede biz kamuoyuna olgunlaştırdığımız bir paketi götürdük, buna işveren de işçiler de çalışanlar da ‘biz mevcut halden memnunuz’ diyorlarsa kendimiz için çıkartmıyoruz bunu, çalışan için çalıştıran için çıkarıyoruz. Bütün kesimler mevcudun devamından yanayız diyorlarsa o zaman alır bir kenara koyarız” diye konuştu. Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

“Mevcut yapıdan memnunum diyen hiçbir arkadaşımıza dokunmayacağız. Hak kaybı istemeyenler buyursun hak kaybının olmadığı mevcut yapıda devam edebilirler. Ama bundan sonraki sistemin ilk defa işe girecekler için şeffaf, güçlü, hakkaniyetli, yeni sistemi analiz edecek ve ona göre avantajı buradaysa buraya gelecek, değilse orada kalacak.”

KAYNAK: MİLLİYET
YORUMLAR 48
 • Nusret 5 yıl önce Şikayet Et
  Kıdem yasasını destekliyorum biran önce çıksın
  Cevapla
 • yusuf 5 yıl önce Şikayet Et
  Kardeşim bir işcinin emegini muafaza edemeyecekmisiniz bu topragın altı davar adeleti tesis edin
  Cevapla
 • ahmet 5 yıl önce Şikayet Et
  türkiyede 2017 rakamları toplam işçi sayısı:12699769 ; sendikalı işçi sayısı:1546565. yani%12,18. şimdi sayın bakan çıkmış sendika patronlarının ağzına bakarak istemezlerse rafa kaldırırız diyor.Peki %88in hakları ne olacak?Beceremiyeceksen çekip gideceksin sayın bakanım.
  Cevapla
 • muhammer 5 yıl önce Şikayet Et
  kıdem tazminatını herkes kendisi çıksa bile alacak ve bizim gibi on yıllarını vermiş vatandaşın hakkı da emekli olunca değil istediğinde alacak şekilde düzenlenmeli.Fon işini karıştırırsanız ozaman art niyet ararım. vatandaş kendi parasını sizin fonunda bekletmeye mecbur mu. Devlete para lazım galiba...
  Cevapla
 • işçi 5 yıl önce Şikayet Et
  sayın bakan tebdili kıyafetle halkın ve işçi kesiminin arasına girdinmi? Bu işler koltukta oturmakla olmuyor.Haklı olunan bir davada geri adım atmakda ne oluyor.Sizden önceki bakanda bu konuyu çok dillendirdi ama netice yok. Korkarım sizde aynı akamete ugramayın. Halk olarak bizler artık onun bunun ağzıyla iş yapan değil, basiretli,dirayetli,etkin, maasaya yumruğunu vurabilen,hak bildiği konulardan taviz vermeyen,ezilenden yana olan devlet bakanlarını istiyoruz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle