İlk kez gün yüzüne çıktı!

Uzay araçlarını yörüngeye taşıyacak ve bugüne kadar üretilen en büyük uçak olacak dev uçağın yapımı büyük oranda tamamlandı

GİRİŞ 01.06.2017 13:01 GÜNCELLEME 01.06.2017 13:37
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Dünyanın en büyük uçağı olan ve 6 yıl önce yapımına başlanan Paul Allen’da ilk aşama tamamlandı. California’daki Mojave Çölü’nde yapımı süren uçak dün ilk defa gün yüzüne çıktı.

Microsoft’un kurucularından Paul Allen’ın projesi olan uçak, 117 metrelik kanat genişliğine, 72 metre gövdeye sahip. 226 tondan fazla ağırlığı bulunan uçağın, yükle birlikte 589 ton ağırlığa ulaşması bekleniyor. Altı motorla çalışan uçak, kanat ganişliğiyle bir futbol sahasından daha büyük 

Uçak insan taşımayacak, ama uzaya roketler fırlatmak için rampa görevi üstlenecek.

Paul Allen’ın sahibi olduğu Stratolaunch şirketi, uçağın yapımı için uzak şirketi Orbital ATK ile anlaşmıştı. Uçak 2018 yılında gökyüzüyle buluşacak ve 2020 yılında hizmete girecek.

ETİKETLER
Yolcu
YAZDIR
YORUMLAR 12
 • Teknoloji 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu proje başarılı olursa devrim niteliğinde olur.Uyduları fırlatma maliyetini çok düşürür
  Cevapla
 • Momed Oğlu 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu şekil teknolojileri yapmak bize pahaliya mal olur sanirim. Ama biz bunlari aşağı indirecek silahlar yaparsak daha güzel olmazmi. Bunlar lazim olsa 1 kactane para verip aliriz ne olacak.
  Cevapla
 • işsizBilimAdami 3 yıl önce Şikayet Et
  Paul Allen burdan sana sesleniyorum, bak poli o uçakta denge sorunu var aerodinamik yasalara uyumsuz uçak yapmışsın Otur bi daha düşün. Şimdi sen dicen ki biz önce bunu simüle ettik uçtu, minik prototip yaptık uçtu, ama iş öyle değil işte. Siz o tonluk roketle zor kalkarsınız! diyelimki ucube uçağınız uçtu, roketi bırakınca o uçak birleşik kanatlardan kopacak uçaklarınızın biri sağa biri sola gidecek ikiside çakılacak. Bence roketi roketi bırakmadan önce ya rokete binin yada otomatik uçsun uçak nasılsa düşecek. Diyelim uçtu ikinci sefere kesin düşer. O kadar motora para vereceğinize beni işe alsaydınız daha ucuza giderdi uzaya roketiniz.
  Cevapla
 • işsizBilimAdami 3 yıl önce Şikayet Et
  ilginiz için teşekkür ederim, bilgi ve tecrübe paylaşıldıkça değerlidir bende nacizane fikrimi söyledim. fikirlerimi düşüncelerimi okuyup beni destekliyor olmanız gurur verici. bu beni ilim ve bilim adına daha çok düşünmeye teşvik ediyor. yapıcı ve yıkıcı eleştiriler olmasa daha sağlam icat ve fikirlerde olmaz. ve unutmayın işsizlik beynin düşünememesi anlamına gelmio. ne demiş düşünür işsizim demeki varım.
  Cevapla
 • issiz 3 yıl önce Şikayet Et
  once bi is bul kendine madem guveniyorsun bu kadar o zamanda bulus yapta gorelim, internetten salliyorsun serbest kursu salla gitsin, zaten kontrol eden yok
  Cevapla
 • Paul ailenden cevap 3 yıl önce Şikayet Et
  Sen bu kadar cümleyi kurup yazacağına, biraz kafayı çalıştır farklı icatlar yapsan iyi olmaz mı
  Cevapla
 • İsimsiz 3 yıl önce Şikayet Et
  Sakız orucu bozar mı
  Cevapla
 • Ali 3 yıl önce Şikayet Et
  İftardan sonra bozmaz
  Cevapla
 • karakeçili 3 yıl önce Şikayet Et
  heye bozar
  Cevapla
 • mehmet42 3 yıl önce Şikayet Et
  bu uçağı uçuramayacaklar.....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle