Şifa kaynağı arı sütü gramla satılıyor

Dünyanın en pahalı sütleri arasında yer alan arı sütüne büyük ilgi gösteriliyor.

Şifa kaynağı arı sütü gramla satılıyor
Şifa kaynağı arı sütü gramla satılıyor
GİRİŞ 24.05.2017 12:03 GÜNCELLEME 24.05.2017 12:05
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

 Manisa Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Ali Turgut, üretimi zor ve zahmetli olan arı sütünün fiyatının yüksek olmasından dolayı arı üreticilerinin üretimine ilgi gösterdiğini belirtti. Fiyatının yüksek olmasından dolayı genellikle 10-15 miligram olarak satıldığını dile getiren Turgut, kilogram fiyatının ise 1300 ile 1500 lira arasında değiştiğini söyledi.

Arı sütünün ilkbahar aylarında elde edildiğini kaydeden Turgut, şöyle konuştu:

"Arı sütü, arıların ana arı ve larva beslenmede kullandıkları bir besin maddesi. Normal koşullarda 6 ve 15 günlük işçi arıların yutak üstü salgı bezlerinden salgıladıkları bir maddedir. Diğer hayvanlarının memelerinden oluşan sütle bir ilgisi olmamasıyla birlikte süt şeklindeki görünüşü ve yavru beslenmesindeki kullanımı nedeniyle arı sütü olarak isimlendirilmiştir. Ana arı koloniyi çoğaltması sırasında ana gözleri yapar. Biz bunları ana memesi olarak tabir ediyoruz. Arı sütlerini bu gözlere koyar ve oradan alınır. Ticari olarak arı sütü üretimi ise belirli kolonilerden ana arılar alındıktan sonra ayrı şekilde ana gözleri yapılır. Besleyici kovanlara koyulur. Ardından arı sütü oradan toplanır."

HÜCRE YENİLEMESİNİ SAĞLIYOR

Arı sütünün önemli olduğunu ve üretimi konusunda çok dikkatli olunması gerektiğini dile getiren Turgut, şöyle devam etti:

"Daha hijyenik ve doğru koşullarda toplanması gerekir. Çünkü arı sütünü insanlar bir şifa kaynağı olarak görüyorlar. Arı sütünün faydaları var. Bağışıklık sistemini düzenler, kök hücreleri uyarır. Vücut performansını ve dayanıklılığını artırır. Yaşlanmaya karşı etki gösterir. Ayrıca arı sütünün en önemli özelliklerinden birisi de hücre yenilemesini sağlamasıdır. İnsanlar en çok bu nedenle tercih ediyor."

ASTIM VE ALERJİSİ OLANLAR KULLANMAMALI

Ayrıca arı sütünü bazı kişilerin kullanmaması gerektiğini söyleyen Turgut, doktora danışılması konusunda uyardı. Turgut, "Astım ve alerjisi olan arı sütü kullanmamalı. Kesinlikle doktora sorulması gerekiyor. Kişiye göre faydaları değişebilir. Daha dikkatli kullanılmalı, doktora danışılmadan da kullanılmamalı" dedi.

Genellikle aktarlarda ve bal satan işyerlerinde bulunabilen arı sütünün satışını yapanlar da, hasta olan kişilerin ve cildi beslediği için kadınların ilgi gösterdiğini anlattı. Ayrıca aktarlar, arı sütü içeren şampuanların ve kremlerin de üretildiğini ve bunlara da talep olduğunu belirtti.

KAYNAK: DHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 1
  • Son Osmanlı 3 yıl önce Şikayet Et
    1300-1500tl arası kg fiyatı normal seviye olması gereken rakam. Bazı arıcılar arı sütü üretimini bilmiyor amatör tekniklerle arı sütünü elde ettikleri için haliyle az üretim çıkıyor. Hal böyle olunca kg fiyatına 10bin 15 bin diyorlar:) Yurt dışında arı sütü fiyatları kalitesine göre kg 100 dolardan başlar 350 dolara kadar çıkar.Bu maksimum rakamdır. Tüketici olarak bilinçlenelim.
    Cevapla