Hükümetten müthiş adım! Yıl sonuna kadar...

Hükümet genç işsizler için kolları sıvadı. Kariyer merkezleri ile yıl sonuna kadar 50 bin kişiye iş bulmayı hedefliyor.

Hükümetten müthiş adım! Yıl sonuna kadar...
Hükümetten müthiş adım! Yıl sonuna kadar...
GİRİŞ 24.05.2017 09:07 GÜNCELLEME 24.05.2017 09:07
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Hükümet yeni dönemde gençliğe yönelik politikalara ağırlık verirken, kariyer merkezleriyle her ile yayılacak. İstihdam seferberliği için yerel aktörler devreye alınırken, hibe projeler de gençlere fırsat kapısı açacak. Bu kapsamda işsiz gençlerin işe yönlendirilmesi için 33 ilde 56 hibe proje devreye girdi.

Hibe projeleri ilk etapta yaklaşık 15 bin gence iş kapısı açacak. Bu sayının yılsonuna kadar 50 bine ulaşması hedefleniyor. Eğitim-istihdamda yer almayan gençlerin oranı son 10 yılda yüzde 43.6'dan yüzde 24'e düştü. Hibe projeleri kapsamında 18 üniversite ve sanayi sektörü arasında işbirliği modeli geliştirilirken, 10 kariyer merkezi açıldı, yüzlerce genç kendi işini kurdu.

Türkiye İş Kurumu işbaşı eğitim programlarının kapsamını genişletti. Sadece 2 çalışanı olan işyeri de bundan yararlanabiliyor. İşletmeler iş yönetim kalitesini artırmak için destek alırken, özel sektörün ihtiyacını karşılamaya yönelik meslek kurslarının sayısı da artıyor. Kurum özel sektörde işe yerleştirmede de yüzde 45 artış gösterdi. Son dönemde açık işler etkinleştirildi. Mesleki becerileri geliştirme programına ağırlık veriliyor.

PART-TIME ÇALIŞANLAR KAYITTA

İşletmelerin eleman bulmasını kolaylaştırmak için mesleklere göre sınıflandırmaya gidiliyor. Kısmi süreli (part time), çalışanlar da kayıt altına alınıyor. Artık özel sektör, üniversite diplomalı gençleri de kurum üzerinden talep ediyor. Kurum, işgücü yetiştirme kurslarını da talep edilen beceri, eğitim, meslek listesine bakarak açıyor. Böylece işverenin istediği pozisyonlardaki açıklar kapatılıyor.

KIDEMDE SON VİRAJA GİRİLDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kıdem tazminatıyla ilgili çalışmayı Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na (EKK) sunacaklarını belirterek, "EKK'nın istediği teknik çalışma tamamlandı" dedi. İş kazalarına karşı her ilde SKG ve İŞKUR müdürlerinden oluşan bir soruşturma komisyonu kurulacağını belirten Müezzinoğlu, kazaların analiz edileceğini söyledi.

KAYNAK: SABAH
ETİKETLER
sgk
YAZDIR
YORUMLAR 26
 • resat 4 yıl önce Şikayet Et
  Telekominasyon taseronlari bitiriyor kimsenin ruhu bile duymuyor o yasda o kadar insan nerden bulsun isi neymis efendim borcu cokmus
  Cevapla
 • 18 ay 4 yıl önce Şikayet Et
  Milletin derdi ne sizin derdinizne bedelli ne kardesim gidin askerliginizi yapin gelin fakirleremi yukliyeceksiniz herseyi ASKERLIGI YAPMAYANA KIZ VERMESINLER
  Cevapla
 • mehmed12 4 yıl önce Şikayet Et
  sürekli gündem sapma TAŞERON İŞÇİLİK ZULÜMDÜR diyoruz duyun artık memur 160 saat çalışırken işçi 240 saat çalışıyor yokmu bu feryadı duyan?
  Cevapla
 • karayel 4 yıl önce Şikayet Et
  Halihazırda çalışan kişinin işverenle anlaşsın mantığı ne.Bu nasıl bir yasa.Zaten sorun bu noktada. Yapacaksan bunu tam yap. Geriye dönük haklar yatırılıp devam edilsin.Bir yasa çıkaracaksan tam çıkar muhalefetin keferenn eline koz vererek vede işçiyi mağdur ederek yapma.İşveren hiç bir zaman mağdur olmaz bu edebiyattan vazgeçin.
  Cevapla
 • Kartal 4 yıl önce Şikayet Et
  Taseron isci problemi halen devam ediyor,eger hukumetimiz bu problemi cozmesse,gelecek secimler icin tehlike canlari calmaya baslar..Bu problem acilen cozulmelidir,yoksa yeni bir 7 haziran vakasi kapida..Hukumetimuz artik calisanlari koruyacak adimlar atmalidir.Ozellikle gelir dagilimi adaletsizligi ustunde calismalar yapmalidir...Selamlar...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle