Ramazan öncesi et fiyatı polemiği

Ramazan ayına girilmesine günler kala iftar ve sahur sofralarının protein kaynaklarından kırmızı etin fiyatı polemik konusu oldu.

Ramazan öncesi et fiyatı polemiği
Ramazan öncesi et fiyatı polemiği
GİRİŞ 23.05.2017 11:52 GÜNCELLEME 23.05.2017 11:54
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, et fiyatlarının bu kadar gündeme gelmesinin, bazı kesimlerin et ithalatı yapılmasını istemesinden kaynaklandığını söyledi.

Tunç, et ithalatından yüksek kazanç sağlayan firmalar olduğunu ama bunun Türkiye'ye zarar vereceğini belirterek, Türkiye'de kırmızı et üretimi için hayvan sayısının yeterli olduğunu kaydetti.

Geçen yıl ramazanda karkas etin fiyatının 25 lira civarında olduğunu hatırlatan Tunç, şöyle konuştu:

"Türkiye'de enflasyon yaklaşık yüzde 8. Bu yüzden her şeye zam gelirken ette belli miktarda fiyat artışı da normal. Etin kilogramı bu sene 27,5 lira olmuş çok mu? Ramazanda tüketim diğer aylara göre çok artmıyor, dolayısıyla fiyatların da bundan dolayı artmaması lazım. Görülen fiyat artışları tamamen fırsatçılıktan kaynaklanmaktadır. Vatandaşlar fiyatları araştırarak eti en ucuz olan yerden alsınlar."

KIRMIZI ET SATIŞLARI İKİYE KATLANIYOR

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ ise ramazanda genel olarak et tüketiminin artmadığını ancak perakende satışların toptan satışlara göre artış gösterdiğini dile getirdi. Yalçındağ, ramazanda kasap ve marketlerde kırmızı et satışlarının önceki aylara göre ikiye katlandığını bildirdi.

Ramazanda kırmızı et üreticilerinin fiyatı artırdığını anlatan Yalçındağ, "Kasaplar satışa başlamadan, üreticiler biraz talep artışı görünce 'Ben bundan aşağı malımı kestirmem' diyerek fiyatı yükseltiyor. Biz her sene olduğu gibi ramazanda fiyat artışlarını etikete yansıtmamak için elimizden geldiği kadar direneceğiz." diye konuştu.

 

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 8
 • rahsin 3 yıl önce Şikayet Et
  hangi kasapta ta 27 tl ye et satılıyor bizde gidipte ordan alalim
  Cevapla
 • dost acı söyler 3 yıl önce Şikayet Et
  et süt gibi temel gıdalardan vergi alan ve fiyatlarını düşük gelirli insanların alabileceği seviyeye getimeyen ülke, yani biz kendi ayağımıza sıkıyoruz,neslimizi etle değil otla beslersek aslanla öküz arasındaki fark oluşurki buda geleceğimize bomba koymaktır,birileri mağdur olacaksa olsun geleceğimiz madur olmasın,ithal edelim gençlere yeteri kadar yedirelim,daha fazla zarar görmeden bunu başarmalıyız,bakan ben yapamam diyorsa yerini yapacak olana bıraksın.
  Cevapla
 • fedekar 3 yıl önce Şikayet Et
  bakan kendi kafasına göre kürsüden okuyo kasba gidipte et almışmı
  Cevapla
 • vatansever 3 yıl önce Şikayet Et
  ankarada 45 tl den aşağı et yok
  Cevapla
 • mentalist 3 yıl önce Şikayet Et
  istanbul da da öyle
  Cevapla
 • Umut 3 yıl önce Şikayet Et
  Etin kilosu 38tl civarı, nerde 27,5? Geçen seneye göre en azından 10tl fark var.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle