Emekli son dakika zam haberleri! Temmuz zammı 31.07.17

2017 emekliye son dakika zam haberleri gelmeye başladı. Milyonlarca emeklinin gözü 31 Temmuz itibariyle enflasyon farkından doğan yeni zam haberlerinde...

Emekli son dakika zam haberleri! Temmuz zammı 31.07.17
Emekli son dakika zam haberleri! Temmuz zammı 31.07.17
GİRİŞ 31.07.2017 08:52 GÜNCELLEME 31.07.2017 08:52
Bu Habere 108 Yorum Yapılmış

Emekli maaşlarına zam gelecek mi? 2017 yılı itibariyle milyonlarca emekli özü enflasyon farkından doğan yeni zamlara çevrildi. Emeklilerin maaşı ne kadar olacak ve kaç TL zam gelecek? Haziran, Temmuz ve Ağustos ayı itibariyle emekli zamları en çok konuşulanları listesine girecek. Hem SSK hem Bağ-Kur hem de memur emeklilerinin maaşı değişecek. 31 Temmuz pazartesi günü itibariyle gelen son dakika emekli zam haberleri herkesi heyecanlandırdı...

EMEKLİYE ÇİFTE ÖDEME

Bu günlerde zamlı maaşlarını alan emeklilerin ortaya çıkan rakamlar dolayısıyla kafaları karışıyor. Takvim maaşlardaki hesaplama yöntemini açıklıyor. Böylece tüm emekliler kendi ücretlerini kolayca hesaplayabilecek. Tablomuzda da emeklilerin Teammuz maaşlarının son durumlarını kuruşu kuruşuna hesapladık.

Tüm emeklilerin maaşlarına her ay ek ödeme (vergi iadesi) ilave ediliyor. SSK ve Bağ- Kur emeklileri, maaşın yüzde 4'ü ya da yüzde 5'i (çok düşük maaşlılarda) oranında ek ödeme alıyor. Bu ay maaşlar arttığı için emeklilerin aldığı ek ödeme de yükseldi. Örneğin; Haziran ayı net maaşı 2 bin lira olan emekli, ayda 80 lira da ek ödeme alıyordu. Yani emeklinin eline 2 bin 80 lira geçiyordu. emeklinin eline bu ay geçecek para ise şöyle hesaplanıyor:

● 2 bin lira olan net maaşa yüzde 5.89 enflasyon zammı ekleniyor. Temmuz ayı net maaşı 2 bin 117 lira 80 kuruş (2.000 x 5.89 = 2.117,80) oluyor.
● Yeni maaş üzerinden yüzde 4 vergi iadesi hesaplanıyor. Bu tutar da 84,71 lira (2.117,80 x % 4 = 84,71) oluyor.
● Temmuz ayı net maaşına vergi iadesi tutarı ekleniyor. Karşımıza 2 bin 202 lira 51 kuruş (2.117,80 + 84,71 = 2.202,51) rakamı çıkıyor. Bu, emeklinin Temmuz'da eline geçecek para oluyor.
● Bu emeklinin maaşı 2 bin liradan 2 bin 117 lira 80 kuruşa, ek ödemesi de 80 liradan 84,71 liraya yükselmiş oluyor.

Emekliler in zam sistemleri kurumlarına göre farklılık gösteriyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri her yıl 6 ay sonunda oluşan enflasyon oranı kadar iki ayrı zam alıyor. Zamlar Ocak ve Temmuz'da ödeniyor. temmuzda oran 5.89 oldu. Emekli Sandığı emeklileri ise iki yılda bir yapılan toplu sözleşme sonucunda ortaya çıkan zamları alıyor. Eğer oluşan enflasyon bu zamların üzerinde ise aradaki fark da ekleniyor..

DİĞER HABERLER

EMEKLİYE BAYRAMDA İKRAMİYE VAR MI?

Ağustos ayında gerçekleştirilecek toplu sözleşme görüşmelerinde memurlara ve memur emeklilerine yönelik çok sayıda talep karara bağlanacak. Bunlardan biri de Ramazan ve Kurban bayramlarında memurlara ve memur emeklilerine ikramiye verilmesi olacak.

Hem Memur-Sen'in hem de Türkiye Kamu- Sen'in talepleri arasında yer alan ikramiye hayata geçerse, toplam 5.1 milyon memur ve memur emeklisine Kurban Bayramı öncesinde önemli bir müjde gelmiş olacak. Memurlar ve memur emeklileri için bayram ikramiyesinin hayata geçirilmesi, SSK ve Bağ- Kur emeklilerine de umut olacak.

Memur-Sen'in 2 yıl önce gerçekleştirilen toplu sözleşmede memur emeklileri için talep ettiği promosyon, tüm emekliler için hayata geçirilmişti. Eğer bayram ikramiyesi kabul görürse, uygulama SSK ve Bağ-Kur emeklileri için de genişletilebilecek. Böylece emekliler, promosyon gibi bir ek gelire daha kavuşacak.

Yılda 2 kez Ramazan ve Kurban bayramlarında toplu para alabilecek. Memurlara ve emeklilere bayram ikramiyesi verilmesi yıllardır gündemde. Konfederasyonlar, 2018 ve 2019 yıllarında memurların ve memur emeklilerinin mali ve sosyal haklarında yapılacak iyileştirmelerin belirleneceği 4. dönem toplu sözleşmede bayram ikramiyesini öncelikleri arasına aldı.

Memur- Sen, Ramazan ve Kurban bayramlarında dini bayram ikramiyesi verilmesini, tutarın da bin 915 lira olmasını masaya taşıyacak. Karar merakla bekleniyor. (Takvim)

2017 TEMMUZ EMEKLİ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Emeklilerin temmuz zammı adım adım yaklaşıyor. Bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon; SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranını, memur emeklilerinin ise ne kadar fark alacağını ortaya koyacak. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), önceki gün ilk 5 aylık enflasyon verisini yüzde 6.18 olarak açıkladı, emeklilerin Temmuz ayı zam oranlarına ilişkin ipuçları arttı. Şimdi sıra son adıma, yani Haziran enflasyonuna geldi. Bu veri de 3 Temmuz'da belli olacak.

Beklenti anketlerinde, Haziran ayı enflasyonunun yüzde 0.30 civarında gerçekleşebileceği öngörülüyor. Bu öngörü gerçekleşirse, ilk 6 aylık enflasyon yüzde 6.48 olacak. Bu durumda önümüzdeki ay yaklaşık 9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisinin maaşı yüzde 6.48 zamlanacak. Ocak'ta maaşları yüzde 4.73 artırılan SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin 2017'de aldıkları toplam zam kümülatif yüzde 11.5'e ulaşacak.

Temmuz zammı yüzde 6.48 olarak gerçekleşirse, halen bin 500 lira olan maaş bin 597 lira 20 kuruşa yükselecek. Halen 2 bin lira olan maaş da 129,60 lira artışla 2 bin 129 lira 60 kuruşa çıkacak. 2 bin 500 lira olan maaş ise 2 bin 662 liraya ulaşacak. Emekliler Temmuz'da hem kesin zam oranlarını öğrenecek hem de zamlı maaşlarını ceplerine koyacak.

Bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon, memurların ve memur emeklilerinin Temmuz zammında da belirleyici olacak. İlk 6 aylık enflasyon yüzde 3'ü aşarsa, aşan kısım yüzde 4'lük Temmuz zammına eklenecek. Ocak-Mayıs enflasyonunun yüzde 6.18 çıkması, memurların ve memur emeklilerinin yüksek bir fark alacağını ortaya koydu. Memurlara ve memur emeklilerine şimdiden yüzde 3.18'lik enflasyon farkı çıktı. İlk 6 aylık enflasyon, beklenti anketlerindeki gibi yüzde 6.48 olarak gerçekleşirse, memurların ve memur emeklilerinin enflasyon farkı yüzde 3.48'i bulacak. Bu durumda Temmuz'da maaşlara hem yüzde 3.48'lik enflasyon farkı hem de yüzde 4'lük toplu sözleşme zammı yansıtılacak. Ocak'ta maaşları yüzde 3 artırılan memurların ve memur emeklilerinin bu yıl aldıkları toplam zam ise kümülatif yüzde 10.85'i bulacak..

emekli-temmuz-zammı

EMEKLİ YAŞI YÜKSELİYOR MU?

Bakanlar Kurulu, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplandı. Toplantı sonrası kameralar karşısına geçen Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 2036 yılına gelindiğinde, Türkiye'de kadınlarda emekliliğin 58, erkeklerde ise 60 yaşına çekilmesini sağlayacak bir planlama yapıyor. Bu çerçevede, mevcut yasal yapı devam edecek. Şu anda çok güçlü bir şekilde emeklilik yaşının ileriye çekilmesiyle ilgili bir çalışma söz konusu değil.

EMEKLİYE TOPLU SÖZLEŞME ZAMMI!

Milyonlarca memur ve memur emeklisi için Temmuz ve Ağustos kilit tarihler olacak. Temmuz'da çifte zam almayı bekleyen memurlar ve memur emeklileri, Ağustos'ta da 2018 ve 2019 zamlarını öğrenecek. Ağustos'ta kurulacak toplu sözleşme masasında, hükümet yetkilileri ve memur sendikaları hem 2 yıllık zam oranlarını hem de sosyal ve mali haklarda yapılacak iyileştirmeleri ele alacak. 2 yıllık dönem için 4 ayrı zam oranı tespit edilecek. Memur sendikalarının her 6 aylık dönem için talep edeceği zam oranının tabanının yüzde 5'ten başlayacağı belirtiliyor. Hükümet yetkilileri de toplu sözleşme masasına tekliflerini sunacak ve pazarlıklar sonucu zam oranları kararlaştırılacak.

Toplu sözleşme taleplerine ilişkin açıklamalarda bulunan Memur- Sen Başkanı Ali Yalçın, "2018 ve 2019 yıllarında kamu görevlilerinin yararlanacağı mali ve sosyal haklar için, zam oranlarının belirlenmesi, kadro sorununun çözülmesi için masaya oturacağız. Enflasyona karşı koruyan değil, enflasyonun üstünde konuşlanan, gerçekleşen enflasyon ile tahmini enflasyon verileri arasındaki makası kapatacak, erime riski oluşturmayan oran teklifleriyle masada olacağız" dedi..

EMEKLİLER İÇİN ÜÇ ÖNEMLİ FIRSAT

Prim günü eksiği nedeniyle emekli olamayanlara yeni fırsatlar için düğmeye basıldı. 3 fırsat masada. Stajyerlik döneminin sigortalılık süresine eklenmesi ve emeklilik yaşını tamamlayan ancak prim eksiği olan SSK'lılara toplu ödeme hakkı verilmesi gibi çalışmalar gündemde. Ayrıca 2008'den önce oda ve vergi kaydı olduğu halde Bağ-Kur'u yapılmayanlar için de formül aranıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Mehmet Selim Bağlı, geçtiğimiz günlerde bu konudaki çalışmanın sürdüğünü söylemişti. Prim eksiği nedeniyle emekli olamayanlara toplu ödeme imkanında, belli bir süre hizmet şartı aranması üzerinde duruluyor. Bu konuların önmüzdeki günlerde çözülmesi bekleniyor.

EMEKLİYE UCUZ EV FIRSATI

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), emeklileri ev sahibi yapmak için seferber oldu. Bunun için 'talep projeleri' ve 'sosyal konut projelerinden yüzde 25 kontenjan ayrılması' şeklindeki iki ayrı yöntem uygulayan TOKİ, bu yıl çok sayıda emekliyi ayda ortalama 300 lira taksitle ev sahibi yapmayı hedefliyor. TOKİ, 2017'de inşa edeceği 65 bin sosyal konuttan emeklilere yüzde 25 kontenjan ayıracak. Böylece bu yıl 16 bin 250 emekli kira öder gibi ev sahibi olma imkanı yakalayacak. Projeler hayata geçirildikçe başvurular alınacak. Eğer projelerde başvuru sayısı konut sayısını aşarsa kura çekilecek. Emeklilere kurada çifte şans sunulacak. Kura sonucu emekli kategorisinden hak sahibi olamayanlar, diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte tekrar kuraya tabi tutulacak.

Nasıl başvuruluyor?

TOKİ, bu yıl emeklilere konut yapılması ile ilgili valiliklerden gelen talepler doğrultusunda da projeler gerçekleştirmeye devam edecek. TOKİ, ev sahibi olmak isteyen emeklilere duyuruları internet sitesinden yapıyor. www. toki.gov.tr adresindeki 'Emeklilere Özel' bölümünü tıklayanlar, buradan projeleri ve başvuru tarihlerini görebiliyor. Başvuru ve satış işlemleri Ziraat Bankası ve Halk Bankası aracılığı ile yürütülüyor. Başvuru esnasında emekli kimlik kartı veya emekli olduğuna ilişkin belgenin ibraz edilmesi yeterli oluyor. TOKİ'nin başvurularında dernek üyeliği şartı bulunmuyor...

ANNEYE ERKEN EMEKLİLİK

Annelerin gündeminde erken emeklilik var. Kadınlara sigortalı olmadan önce yaptığı doğumlar için de borçlanma imkanı gündemde. Böyle bir düzenleme ile kadınlar; sigortalı olmadan önceki doğumları borçlanabilecek, yaş şartını geriye çekerek erken emekli olabilecek. Geçmiş uygulamada, SSK'lılar sigortalı olduktan sonra yaptıkları doğumlar için 2 çocuğa kadar borçlanma yapılabiliyordu. Çıkarılan yasayla borçlanma imkanı genişletildi. Bağ-Kur'lulara ve memurlara da doğum borçlanması imkanı sağlandı. Borçlanma yapılabilecek çocuk sayısı da 3'e çıkarıldı. 3 çocuk için doğum borçlanması, anneye 6 yıl prim kazandırıyor. Ancak bu uygulama, sigortalı olduktan sonra yapılan doğumları kapsadığı için yaşı geriye çekmiyor. Anneler, sigortalı olmadan önceki doğumlar için borçlanma imkanı istiyor. Esnaf annelerin beklentisini, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken gündeme taşıdı. Palandöken, "Beklentimiz, esnafın sigortalı oldukları tarihten önce yaptıkları doğumlarının da borçlanma kapsamına alınmasıdır" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kadın çalışanların her ne şekilde olursa olsun gece vardiyasında 7.5 saatten fazla çalıştırılamayacaklarını belirtti. Bir soru önergesini yanıtlayan Müezzinoğlu, işverenlerin, postalar halinde işçi çalıştırılarak yürütülen işlerde, her postada çalışan işçilerin ad ve soyadlarını kapsayan listeler ile bu işçiler için işe başlamadan önce alınan periyodik sağlık raporlarının bir nüshasını ilgili çalışma ve iş kurumu il müdürlüklerine vermekle yükümlü olduğunu ifade etti..

EMEKLİYE MAAŞ MÜJDESİ! EŞİTLİK SAĞLANACAK

Toplumun her kesiminin nabzını tutan hükümet, gerçekleştirilen ev ziyaretlerinde gelen 'emekli maaşları arasındaki dengesizliklerin giderilmesi' yönündeki talepler üzerine harekete geçti. Konu, Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na geliyor. Kurul, emekli maaşları arasındaki dengenin sağlanması için yapılabileceklerini masaya yatıracak. Edinilen bilgiye göre; bu çerçevede, düşük ve yüksek maaşlar arasında farkın azalması konusu ele alınacak. Ayrıca aynı hizmet yılı ve primle emekli olanların arasındaki makasın kapanması için formüller tartışılacak. Halen en düşük memur emeklisi aylığı bin 658 lira seviyesinde bulunuyor. 2000 yılından önce SSK'dan emekli olanlar arasında en düşük maaş bin 402 lira. 2000'den sonra SSK'dan emekli olanlar ise en düşük 836 lira alıyor. En düşük aylık Bağ-Kur esnaf emeklilerinde bin 218 lira, Bağ-Kur tarım emeklilerinde ise 950 lira seviyesinde bulunuyor. Emekliler bu farklılıkların giderilmesini istiyor. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş zamları, enflasyona endeksli durumda. Emekliler her yılın Ocak ve Temmuz aylarında bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon kadar zam alıyor. Memur emeklilerinin zamları ise memurlarla birlikte toplu sözleşmede belirleniyor.

 OCAK 2013: 2000 yılı öncesi emekli olan SSK'lılar intibak aldı.
 TEMMUZ 2015: Maaşı bin 100 liranın altında kalan SSK ve Bağ-Kur emeklilerine seyyanen zam yapıldı.
 TEMMUZ 2015: Bağ-Kur kapsamında çalışanların maaşındaki kesinti yüzde 15'ten 10'a çekildi.
 EYLÜL 2015: Memur emeklileri ortalama 100 liralık ekstra artıştan yararlandırıldı.
 OCAK 2016: SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşında ekstra 100 liralık seyyanen artış oldu.
 MART 2016: Bağ- Kur emeklisi çalışanlardan kesinti kaldırıldı.
 OCAK 2017: Kamudan 30 yılın üzerinde hizmetle emekli olanlara ek ikramiye başladı.
 MART 2017: Emekliye promosyon başladı.

EMEKLİ ZAMMI EKK'DA

Emeklilerin 'maaşlar arasındaki dengesizliklerin giderilmesi' yönündeki talepleri Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na (EKK) geliyor. Kurul, emekli maaşları arasındaki dengenin sağlanması için yapılabilecekleri masaya yatıracak. Edinilen bilgiye göre; bu çerçevede, düşük ve yüksek maaşlar arasında farkın azalması konusu ele alınacak. Ayrıca aynı hizmet yılı ve primle emekli olanların arasındaki makasın kapanması için formüller tartışılacak. Halen en düşük memur emeklisi aylığı bin 658 lira, en düşük SSK emeklisi maaşı ise 836 lira civarında.

EMEKLİYE YAZ BEREKETİ

Bu yaz 11.5 milyon emekli için büyük önem taşıyor. Temmuz'da tüm maaşlar değişecek. Ağustos'ta da memur emeklilerinin 2 yıllık zam oranları belli olacak. İlk 4 aylık enflasyonun yüzde 5.71 çıkması, Temmuz zammına ilişkin tahminleri yükseltti. Ağustos'ta yapılacak toplu sözleşmede de her 6 aylık dönem için yüzde 5'i aşan zam talebi masaya gelecek.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri, Temmuz'da, bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranı kadar zam alacak. Memur emeklilerine de yüzde 4 zam ve ilk 6 aylık enflasyon yüzde 3'ü aşarsa fark verilecek. 2017'nin ilk 6 aylık dönemine ilişkin enflasyon tahmini yüzde 3.59 olarak açıklanmıştı. Bu tahmine göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 3.59 zam öngörülüyordu. Memur emeklileri ise yüzde 4'lük zamma ek olarak yüzde 0.59 enflasyon farkı alacaktı. İlk 4 aylık enflasyonun yüzde 5.71 çıkmasıyla Temmuz zammı için tahminler yükseldi. Şimdiden SSK ve Bağ-Kur emeklisine yüzde 5.71 zam, memur emeklilerine de yüzde 4 zam + yüzde 2.71 enflasyon farkı göründü. Mayıs ve Haziran enflasyon verilerinin ortaya çıkmasıyla bu oranlar artacak veya azalacak. Kesin rakam, 3 Temmuz'da belli olacak. Emekliler, Temmuz ayı içinde zamlı maaşlarını alacak. Ağustos da memurlar ve memur emeklileri için toplu sözleşme ayı olacak. Memur emeklilerinin 2018 ve 2019 maaşlarında yapılacak artışlar, toplu sözleşmede belirlenecek. Sendikalar, toplu sözleşmede, her 6 aylık dönem için yüzde 5'i aşan zam talebini masaya getirecek.

Kamudan 30 yıldan fazla hizmetle emekli olup ikramiyesini 30 yıl üzerinden alanlara ödemeler devam ediyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvuran memur emeklilerine, 30 yılın üzerindeki her tam hizmet yılı için ikramiye ödemesi yapıyor. Ödemeler devam ediyor. Memur emeklilerinin hak kaybına uğramamak için 27 Ocak 2018'e kadar mutlaka başvurusunu yapması gerekiyor. Kapsamdaki memur emeklisi eğer vefat etmişse, hak sahipleri yani dul ve yetim maaşı alanlar aynı şekilde başvurarak ikramiyeyi alabiliyor. SGK'nın verdiği bilgiye göre, yıllık en yüksek ikramiye tutarı 3 bin 407 lira 42 kuruş.

EMEKLİYE UCUZ TATİL FIRSATI

Türkiye Emekliler Derneği'nin, bir turizm firması ve Anadolu Jet ile yaptığı anlaşma kapsamında başlattığı tatil kampanyası sürüyor. 28 Mayıs'a kadar devam edecek kampanya kapsamında; Alanya'da 4 gece 5 gün, Dalyan'da ise 3 gece 4 gün tatil için kişi başına 555 lira ödeniyor. Fiyata; konaklama, uçak ile ulaşım, transfer, yemek, turlar ve özel aktiviteler de dahil. Alanya'da 5 yıldızlı otelde, Dalyan'da ise butik otellerde konaklama yapılıyor. Afyonkarahisar'da 4 gece 5 günlük termal tatil için ise Ankara'daki emekliler 600 lira, diğer illerdekiler 755 lira (uçak ile birlikte) ödeme yapıyor. Tam pansiyon konaklama, ulaşım, canlı müzik ve aktiviteler içeren tatil kapsamında doktora danışma, günlük tansiyon ve şeker ölçüm hizmeti de veriliyor.

Çalışma Bakanlığı da '1 milyon emekliye ucuz tatil' projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bunun için turizmcilerle ve Türk Hava Yolları yetkilileriyle görüşmeler yapılıyor. Proje kapsamında, emeklilerin Ege ve Akdeniz'de Eylül, Ekim ve Kasım aylarında hesaplı tatil yapması sağlanacak. Ayrıca ucuz uçak bileti imkanı sunulacak. Bakanlık, turizmcilerden ve Türk Hava Yolları'ndan verilebilecek en düşük fiyatın verilmesini istiyor. Çalışmanın kısa sürede tamamlanması hedefleniyor

2.9 MİLYONA İKİNCİ EMEKLİLİK

45 yaş altı çalışanlara ikinci emeklilik imkanı getiren ve 3'lü devlet katkısı teşviği içeren otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) büyüyor. Sistemdeki çalışan sayısı 2.9 milyon kişiye, fon büyüklüğü 364 milyon liraya ulaştı. 1 Ocak'tan itibaren 'kademeli' otomatik BES uygulaması başlattıklarını ifade eden Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ilk etapta bin ve üzeri çalışanı olan özel sektörün, 1 Nisan'dan itibaren de kamu çalışanları ile 250-bin çalışanı bulunan özel sektörün sisteme dahil olduğunu hatırlattı. BES'in 5 Mayıs itibarıyla 6.8 milyon katılımcıya ulaştığını, biriken fonun ise 67 milyar lira olduğunu bildiren Şimşek, otomatik BES'in de hızla büyümeye devam ettiğini vurguladı. Şimşek, söz konusu sistemdeki çalışan sayısının 10 Mayıs itibarıyla 2.9 milyon kişiye, fon büyüklüğünün ise 364 milyon liraya ulaştığını söyledi.

Uzmanlar ısrarla öneriyor! Bu salatayı yedikten sonra...

Acıtan güneş yanığı nasıl geçer? 

72 saatte bağırsakları temizleyen karışım

KAYNAK: TAKVİM

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 108
 • sebo dayı 2 yıl önce Şikayet Et
  siz neden bahsediyonuz 2017 de amekli olan bir bakurlu 26 yıl ödemede yapsa 1000 tl altı maaş baglanıyor bugün itibari ile binlira altı maaş alan çok hiç pirim ödemeyene bu maaşlar ödeniyo neden milet binlira için pirim yatırsın ve hesap tablosu deyişmezse 10 yıl sonra bir emeklinin alıcagı maaş 350 veya 400 gibi bir maaş böyle bir sistem ne kabul edilir nede yutulu yazıklar olsun ben bakurdan 9110 pirim yatırdım aldıgım maaş 920 tl buyursun çalışma ve sosyal güvenlik bakanımız bu maaşa nasıl bir geçim tablosu varsa sunsun bizeki bizde ona göre ayarlama yapalım yazık utanç verici bir durum
  Cevapla
 • FİKRET 2 yıl önce Şikayet Et
  u haberler he çıkar ama ssk ve bağkur emeklisi sahipsiz.sanki bu ülkeden emekli olmamışlar.vay efendim enflasyon şu kadar çıkarsa emekli o kadar zam alır.bırakın bu ayakları.memur emeklisine ayrı özel zam+yılda iki, ikramiye nedir bu ya.ssk ile bağkur emeklisi üvey mi.yolk mu hakkımızı arayacak.devlet ne iş yapar.emeklisini bu kadar ezdirirmi.yok öyle bir devlet.Bu devlet değilmiydi memur emeklisi ile işci ve bağkur emeklilerine eşit zam yapacağız dememişlermiydi.zam zamanı gelince enflasyon zammı diye % 2 ve 3 verirler.memur emeklisine de %15_20 gibi zam verirlerse şaşmayın.bunu adı ayrımcılık değilde nedir.soruyorum size DEVLET BÜYÜKLERİNE
  Cevapla
 • mustafa 2 yıl önce Şikayet Et
  6kuruş eflosyon fakı olsane olur olmasa ne olur
  Cevapla
 • Fikret Keklik 2 yıl önce Şikayet Et
  2000 yılı sonrası emekli olan memurların maaşlarındaki farklılığın ( haksızlığın) giderilmesini bekliyoruz
  Cevapla
 • Umut 2 yıl önce Şikayet Et
  Sayın cumhurbaşkanımız ve başbakanımız dan emeklilikte yaş bekleyenler için müjde bekliyoruz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle