PKK özellikle oraya saldırıyordu! Böyle geldiler..

GAP'ta Atatürk Barajı'ndan sonra en büyük sulama barajı olma özelliği taşıyacak Silvan Barajı'nın yapımı, terör örgütü PKK'nın saldırılarına rağmen devam ediyor.

GİRİŞ 10.04.2017 16:43 GÜNCELLEME 10.04.2017 17:52
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

GAP'ta Atatürk Barajı'ndan sonra en büyük sulama barajı olma özelliği taşıyacak Silvan Barajı'nın yapımı, terör örgütü PKK'nın saldırılarına rağmen devam ediyor.

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ve DSİ Genel Müdürü Murat Acu, beraberlerinde DSİ Genel Müdür Yardımcısı Ergün Üzücek, DSİ Barajlar ve HES Dairesi Başkanı Dinçer Aydoğan ve DSİ 10. Bölge Müdürü Murat Dağdeviren ile Silvan Projesi'nin kilit tesisi olan Silvan Barajı şantiyesinde incelemede bulundu.

"GAP'IN EN ÖNEMLİ AYAKLARINDAN BİRİ"

Vali Aksoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Silvan Projesi'nin GAP'ın en önemli ayaklarından biri olduğunu belirtti.

Silvan Projesi'nin, tamamlandığında 305 bin kişiye istihdam sağlayacağını, 2 milyon 351 bin dekar alanın sulanacağını belirten Aksoy, şöyle konuştu:

"Bölgenin ekonomik anlamda gelişmesine, refahın yükselmesine çok önemli katkılar sunacak. Ürün çeşitlenmesi ve dekar başına alınan ürün miktarında da artış olacak. Bu barajı hükümetimiz önemsiyor ve bir an önce tamamlanması için devletin bütün imkanlarını seferber ediyor. Bu amaçla bugün DSİ Genel Müdürü Murat Acu ve beraberindeki çalışma arkadaşlarıyla alanda incelemede bulunuyoruz. Barajın bir an önce tamamlanması konusunda alınması gereken ek tedbirler varsa bunları görmek ve ilgili makamlara aktarmak üzere buradayız."

"GÜVENLİK TEDBİRLERİ ALINDI"

Terör örgütü PKK'nın barajın yapımını önlemek için silahlı saldırılar gerçekleştirdiğine dikkati çeken Aksoy, güvenlik güçlerinin bunu önlemek için önemli operasyonlar düzenlediğini söyledi.

Silvan Projesi'nin bölgenin kalkınmasına büyük katkı sunacağına işaret eden Aksoy, şunları kaydetti:

"Terör örgütü, bölge halkının refah seviyesinin yükselmesini istemiyor. Bir de geçiş güzergahları üzerinde olabileceğini değerlendirdikleri bir alanın yapılmaması adına her türlü gayretin içerisinde bulunuyorlar. Terörle ilişkili burada güvenlik tedbirleri alındı. 24 saat esasına göre burada tedbirlerimiz alınmış durumda. Şu anda da şantiyede herhangi bir sorun olmadan arkadaşlarımız güvenli bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor."

Aksoy, maliyeti 6,5 milyar lira olan Silvan Projesi'nin tamamlanmasıyla ülke ekonomisine yıllık 1,1 milyar lira katkı sağlayacağını aktardı.

"İŞ HIZIMIZDA ÖNEMLİ ARTIŞ SAĞLANDI"

DSİ Genel Müdürü Acu ise barajdan alınacak suyun Babakaya ve Silvan tünelleri aracılığıyla 97,6 kilometre uzunluğundaki cazibe ana kanalına aktarılacağını belirterek, bu sayede 2 milyon 351 bin 230 dekar alanın sulanacağını söyledi.

Projenin 305 bin kişiye iş imkanı sağlanacağını anımsatan Acu, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun, yapım çalışmalarını yakından takip ettiğini dile getirdi.

Barajın 2019 yılı sonu itibarıyla bitirilmesi için gereken gayretin gösterileceğini belirten Acu, şöyle devam etti:

"Silvan Projesi kapsamında yer alan Pamukçay, Ambar, Başlar ve Kuruçay barajlarının inşaatları tamamlandı, barajlara ait sulama inşaatlarının ise devam ediyor. Diyarbakır’ın bereketli ovaları çok yakın zamanda suyla buluşacak ve yaşanacak dönüşüm bölge ve ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayacak. Güvenlik güçlerimizin aldığı ilave önlemler sayesinde iş hızımızda önemli artış sağlandı. 175,5 metre yüksekliği ve 8,5 milyon metreküp dolgu hacmi ile kendi sınıfında Avrupa'nın en büyük barajı olan Silvan Barajı'mızda en geç 2019'un ilk yarısında su tutmayı hedeflemekteyiz."

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 9
 • Nazım Zengin 3 yıl önce Şikayet Et
  Bölge halkında akıl olsa kendilerini geçimlerinden eden bu pkk belasını bir an önce başlarından defederler... Adam olma yerine kambur olmak fıtratlarında var!
  Cevapla
 • Return 3 yıl önce Şikayet Et
  O baraj ne pahasına olursa olsun yapılmalı. ..
  Cevapla
 • ali 3 yıl önce Şikayet Et
  ben yillar evvel su google earth yeni ciktiginda abd nin meksika sinirlarini geziniyodum orda bisey dikkatimi taa o zaman cekmis idi abd colun ortasinda binlerce km sulama kanali yapmis her yerde su var her yerde tarim var ulan ulkenin tarima el verisli tonla arazisi var bunlar gelmis bu colu bile isliyor ne bos isler diye sonra sunu gordum bi is ile ugrasmiyan adam ne yapar diye ya arsiz ya hirsiz olur anladim bizde de doguda para yok is yok gencler basi bos kalinca teror orgutu gelip akillarini celiyor ver isi cebi para gorsun hem vatandas ucuz yiyecek alir hem bolgede para kazanan insan pkk dan uzak durur bunu gordum abd bunu 160 sene once gorup cozmus
  Cevapla
 • Oflu 3 yıl önce Şikayet Et
  Yerden göğe kadar haklısın, herkes bu dediklerine kulak asmalı ve öyle yaşamalı...
  Cevapla
 • Gagavuz 3 yıl önce Şikayet Et
  Hasan bey yöre halkı cahil değil...hatta memleketin ahlaken olgun insanları o bölgelerden çıkıyor...sorun merkez-taşra arasındaki duygusal bağları güçlendirmekle hal olur.
  Cevapla
 • Nazım Zengin 3 yıl önce Şikayet Et
  He canım; cahil değiller... Sırf aksiyon olsun diye kendi insanlarına silah doğrultuyorlar. Hangi aklı başında insan teröre bulaşır Allah aşkına?
  Cevapla
 • tamtam 3 yıl önce Şikayet Et
  Gagavuz derken ? gagavuzmusun ?
  Cevapla
 • hasan 3 yıl önce Şikayet Et
  Sulu tarımın nasıl yapılacağı hususunda bölgedeki değerli çiftçilerimiz eğitilmeli. Aşırı sulamanın hem ürüne zarar verdiği hemde toprağı çoraklaştırdığı gerçeği öğretilmeli. Şimdiden eğitime başlasalar anca biter.
  Cevapla
 • Dikkathasan 3 yıl önce Şikayet Et
  Ordaki insanlar cahil değil konuşmalarınıza dikkat edin bütün kesimi hedef alan konuşmalardan uzak durun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle