Emekliye son dakika zam haberleri! Maaşlar belli oluyor?

2017 yılı Temmuz ayı itibariyle emekliler ne kadar zam alacak? Binlerce emekli son dakika zam haberlerine gözünü dikti! İşte emekliye yapılan zamlarla ilgili tüm gelişmeler...

Emekliye son dakika zam haberleri! Maaşlar belli oluyor?
Emekliye son dakika zam haberleri! Maaşlar belli oluyor?
GİRİŞ 07.04.2017 12:05 GÜNCELLEME 07.04.2017 12:05

İşte 07 Nisan cuma günü itibariyle emekli zamlarıyla ilgili tüm detaylar. Milyonlarca emekli gözünü bu habere kilitledi. Emeklilerin maaşı Temmuz ayında ne kadar olacak? 2017 yılı itibariyle Temmuz ayında emekliler kaç TL zamlı maaş alacak? Emeklilerin zamlı maaşlarıyla ilgili gelişme var mı? Temmuz ayı, tüm emekliler için zam ayı olacak. Hem SSK hem Bağ-Kur hem de memur emeklilerinin maaşı değişecek. 

EMEKLİ TEMMUZ MAAŞLARI NE KADAR OLACAK?

2017 emekli maaşları daha önceki yıllarda olduğu gibi Ocak ve Temmuz ayı olmak üzere yılda iki kere arttırılıyor. SSK, Bağ-Kur ve memur emeklileri Temmuz ayı zamlı maaşı tahmini yüzde artışı belli oldu.

Temmuz ayı emekli zamları tahminlerine göre, SSK ve Bağ-Kur’lu için yüzde 3.59, memur emeklileri için ise yüzde 4.59 oranını gösteriyor. 2017 yılı enflasyona göre zam oranı artabilecek. Bu yıl emekliler 4'lü kazanç elde edecek. 11.5 milyon emekli için, Ocak'taki zammın ardından, Mart'ta da promosyon dönemi başladı. Şimdiden 4 milyonu aşkın emekli promosyonu cebine koydu. Ödemeler Mayıs sonuna kadar tamamlanacak, promosyon almayan emekli kalmayacak. 408 bin memur emeklisine ek ikramiye ödemeleri de başladı.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri, ilk 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon oranında zam alacak. Memur emeklilerine ise toplu sözleşme kapsamında yüzde 4 zam ve ilk 6 aylık enflasyon yüzde 3'ü aşarsa enflasyon farkı verilecek.

Merkez Bankası, ilk 6 aylık dönemde enflasyonun yüzde 3.59 olarak gerçekleşeceği tahmininde bulunmuştu. Bu tahmin gerçekleşirse, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Temmuz zammı yüzde 3.59 olacak, memur emeklilerinin maaşına ise yüzde 4 zam + yüzde 0.59 enflasyon farkı yansıtılacak.

Ancak enflasyon tahminden daha yüksek çıkarsa, hem SSK ve Bağ-Kur hem de memur emeklilerinin Temmuz zammı daha da yükselecek. Kesin oran, 3 Temmuz'da Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıklayacağı verilerle belli olacak.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ