Enerji Bakanlığı'ndan yaz saati açıklaması

Enerji Bakanlığı, 5 aylık yaz saati uygulamasıyla tasarruf sağlanacağının altını çizerken, “Doğu illerinde iş çıkışları aydınlıkta gerçekleşince asayiş olumlu etkilendi” dedi

Enerji Bakanlığı'ndan yaz saati açıklaması
Enerji Bakanlığı'ndan yaz saati açıklaması
GİRİŞ 27.01.2017 09:07 GÜNCELLEME 27.01.2017 22:22
Bu Habere 99 Yorum Yapılmış

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin’in yaz saati uygulamasına ilişkin bilgi edinme başvurusuna gönderilen yanıtta, “Yapılan çalışmalar neticesinde, yaz saati uygulaması tasarruf getirmiştir. Uygulamanın 5 ay boyunca sürdürülmesi ile mesai saatleri için daha fazla aydınlık sağlandığı tespiti elde edilmiştir. Özellikle İç Anadolu ve Doğu bölgelerinde akşam havanın geç kararması ve tüm ülke genelinde iş çıkışlarının aydınlıkta gerçekleşmesinden dolayı asayiş açısından olumlu etki sağlanmıştır” denildi.

1 - 2.5 MİLYARLIK ETKİ

Yanıtta, yaz saati uygulamasına ilişkin olarak, “Yaz saati uygulamasının devam ettirilmesi kararı, İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından hazırlanan bilimsel çalışma neticesinde alınmıştır. Söz konusu rapor, bilimsel çalışmalarla, yaz saati uygulamasının 1 ila 2.5 milyar TL’ye kadar tasarrufun yanında, sosyal, toplumsal ve psikolojik olumlu sonuçlar öngörmüştür. Yapılan çalışmalar neticesinde, yaz saati uygulaması tasarruf getirmiştir. Uygulamanın 5 ay boyunca sürdürülmesi ile; 8:30-17:30 mesai saatleri için 64 saat 24 dakika, 8:00-17:00 mesai saatleri için 46 saat 21 dakika, daha fazla aydınlık sağlandığı tespiti elde edilmiştir” denildi. 

Yanıtta, “Aydınlık sürelerinin artışı, sosyal ve psikolojik olarak olumlu etki sağlamıştır. Özellikle güvenlik konusunda herhangi bir olumsuz durum yaşanmamış, aksine özellikle İç Anadolu ve Doğu bölgelerinde akşam havanın geç kararması, ve tüm ülke genelinde iş çıkışlarının aydınlıkta gerçekleşmesinden dolayı asayiş açısından olumlu etki sağlanmıştır” ifadesi kullanıldı.

Yanıtta, BOTAŞ’ın doğalgazda azaltmaya gidebildiği, ancak bu durumun elektrik üretimini etkilemediği belirtildi.

‘ELEKTRİK’ GEZDİRİLDİ

Enerji Bakanlığı’ndan milletvekili Didem Engin’in 2016’nın son günlerindeki elektrik kesintileri ve yaz saatine ilişkin bilgi edinme başvurusuna verilen yanıtta, “29 Aralık’ta, Anadolu’dan İstanbul’a elektrik taşıyan yedi hattın kopması ile İstanbul ve Trakya Bölgesi’ne elektrik iletim imkânı ortadan kalkmıştır. Aşırı fırtına ve tipi nedeniyle 38 direğin tamamen yıkıldığı, 250 civarı direkte telleri taşıyan kulelerin kırıldığı tespit edilmiştir. 29 Aralık’ta 14:20-21:30, 30 Aralık’ta 09:00-22:00 arasında kesinti yaşanmıştır. Alınan tedbirlerle sadece İstanbul’un yüzde 30’luk kısmında kesinti yaşanmış, bu kesintiler de vatandaşlarımızın minimum mağdur olmasını sağlamak için bölgelerde gezdirilmiştir. Yoğun çalışmalar neticesinde kopan 7 hattan 4’ünde arızalar giderilmiş ve devreye alınmıştır” denildi.

YERLİ KAYNAK...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonu’nun (UMREK), Türkiye’nin “yerli kaynak” politikasını güçlendireceğini belirterek, “Uluslararası standartlara dayalı bir madencilik sektörü kurmaktan başka bir  yolumuz yok. UMREK de Bakanlığımızın bu amaca en büyük katkısıdır” dedi. Dönmez, UMREK Çalıştayı’nın açılışında yaptığı konuşmada, “Düzenlemelerin bir maliyeti olabilir, ama bugün madende en yüksek değeri, en yüksek ihracatı yapan ülkeler de düzenlemenin en çok olduğu ülkelerdir. Yeter ki bu düzenlemeler bürokratik değil, teknik yönden sektörü bir ileri aşamaya taşısın. UMREK bu aşamalar arasında harç ve bağlayıcı koordinasyon görevi görecektir” diye konuştu.

KAYNAK: MİLLİYET
YORUMLAR 99
 • muhammed mustafa 7 yıl önce Şikayet Et
  Namaz Kılanlar için çok İyi oldu Allah razı olsun yapanlardan
  Cevapla
 • Ayhan Yılmaz 7 yıl önce Şikayet Et
  Uygulamadan çok memnunuz, teşekkürler sayın bakanım
  Cevapla
 • Erdal 7 yıl önce Şikayet Et
  ya çok saçma çözüm okullarda sabah ders başlangıç saatini sadece yarım saat ileri alsalar sıkıntı kalkacak...
  Cevapla
 • Vatandaş 7 yıl önce Şikayet Et
  Çok güzel uygulama Allah razı olsun.
  Cevapla
 • tokatli yorumcu 7 yıl önce Şikayet Et
  ne guzel sabah namazlarına daha kolay kalkiyorum bu uygulamayi begendim yaz saatine devam!
  Cevapla
 • halk 7 yıl önce Şikayet Et
  kışın yaz saati uyğulamasını kimse beğenmedi kışın kış yazın yaz saati uyğulaması yapılmasını istiyoruz bunca yıl olduğu ğibi eski köye yeni adetmi geldi çocuklar karanlıkta kalkıyor sabah giderken her yerinkaranlık olduğunu söylüyorlarokulda uyuduklarını dersten bir şey anlamadıklarını söylüyorlar aynı zamanda calışan kesimde şikayetci annelerde çocuklar karanlıkta gidiyor diye şikayetçi hiç bir artısı yok sabah karanlıkta kalkanlar ışıkları yakıyor hiç bir enerji tasarrufu yok ğün ışığı olmadan insanlar yuanamıyor yatma kalma SAATLERİ BOZULDU HERKESİN BU SENE GEÇTİ DİYELİM SENEYE KIŞIN KIŞ SAATİ UYĞULAMASI OLSUN
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle