Paravan şirketlerle para kaçırmışlar!

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), TBMM 15 Temmuz FETÖ Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’na gönderdiği belgelerde FETÖ’nün ‘paralel ekonomi’ oluşturduğunu kayda geçirdi.

Paravan şirketlerle para kaçırmışlar!
Paravan şirketlerle para kaçırmışlar!
GİRİŞ 28.12.2016 05:58 GÜNCELLEME 28.12.2016 05:59
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun gönderdiği belgelerde “2013’te yurtdışında yerleşik bir kuruluşa çok sayıda kişi tarafından şirinler yöntemi kullanılarak para transferleri gerçekleştirilmiş, bu kuruluşun kurucularının FETÖ ile irtibatlı kişiler olduğu görülmüştür” tespiti yapıldı.

17-25 Aralık 2013’ten itibaren FETÖ’ye ilişkin çalışmalara başlanıldığı belirtilen belgelerdeki tespitler şöyle:

BAŞKASI ADINA HESAP

Örgütle iltisaklı olduğu belirtilen Asya Bank’ın finansal yapısının düzeltilmesi için ülke çapında organize şekilde çok sayıda kuruluş tarafından aynı dönemde para yatırma kampanyaları düzenlenmiş olup bazı şubelerde başkası adına hesap açma ve para yatırma işlemleri gerçekleştirildiği anlaşılmıştır.

KARMAŞIK ORTAKLIK

Örgüte aidiyeti ve iltisaklı olduğu belirtilen bazı şirketlerin ortaklık yapısının tarihsel olarak karmaşık yapıda ve çok sayıda ortağının olduğu gözlenmiştir. Bazı durumlarda şirket ortaklarının tümümün tespitinin mümkün olmadığı anlaşılmıştır.

EMANETÇİ ORTAKLAR

Bazı durumlarda şirket ortaklık hisselerinin devirlerinde bedel transferlerine ilişkin kayıtlara rastlanılmamakta olup bu durum şirket ortağının emanetçi pozisyonda olabileceği hususundaki şüpheleri kuvvetlendirmektedir.

USULSÜZ KREDİ

Örgütle iltisakı belirtilen banka aracılığıyla yine örgütle bağlantılı olduğu belirtilen ve yurt dışında yer alan kuruluşlara kredi sağlandığı gözlemlendi. Yurtdışında yerleşik ve önemli bir bölümü eğitim kuruluşu olan bu kuruluşların, yurtiçinde bir kısmının benzer adres beyan etmek suretiyle bankadan kredi kullandıkları ve bu kredilerin yurtdışına transfer edildiği anlaşılmıştır. Dolaylı olarak yurtdışı kuruluşlara para transferi gerçekleştirildiği gözlemlenmiştir. 

‘79 bin 741 kişi soruşturuldu’

2 BİN ŞÜPHELİ İŞLEM BİLDİRİMİ

1 Ocak 2014 ila 15 Aralık 2016 arasında toplam 79 bin 741 kişi soruşturuldu bin 606 dosya açıldı. Bankacılık faaliyetlerinde 2 bin 538 adet şüpheli işlem bildirimi yapıldı. 

PARALEL EKONOMİ

Örgütün gelişimi ve şirketlerin gelişimleri örtüşmektedir. Kritik büyüme ve satın alma süreçlerinde rastlanılan şüpheli hususlar savcılıklara bildirilmiştir. Neredeyse bütünüyle örgütün şirketi haline gelen ve kendi içinde eğitim kurumları ile bir paralel ekonomi oluşturan şirketlere ilişkin olarak savcılıklar bilgilendirilmiştir.

‘Şirketler yurtdışında’

SAVCILIKLARA BİLDİRİLDİ

Güvenlik alanında faaliyet gösteren ve yurt dışında yerleşik olduğu anlaşılan bir şirketin, örgütle iltisakı bulunan bankadan kredi kullandığı görülmüştür. Paravan olduğu şüphesi bulunan bu firmaların güvenlik alanında hizmet veren kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik satış gerçekleştirdiği gözlemlenmiş ve savcılıklara bildirilmiştir.

FON TRANSFERİ

2013’te yurt dışında yerleşik bir kuruluşa çok sayıda kişi tarafından şirinler yönetim kullanılarak para transferleri gerçekleştirilmiş, bu kuruluşun kurucularının FETÖ ile irtibatlı kişiler olduğu görülmüştür. Şirinler yönteminde, kişiler yüksek tutarlı para transferlerinin dikkat çekmemesi amacıyla paraları parçalara bölerek, aynı hesaba göndermek suretiyle fon transferini gerçekleştirmektedir. Bu yöntemin örgütle iltisaklı kişilerin bilgileri kullanılarak da gerçekleştirildiği düşünülmektedir.

‘Dernekler para taşıdı’

SEYAHATLERLE TRANSFER

Yurtiçinde yerleşik eğitim ve danışmanlık firması ve bu şirketlerle ilişkileri derneklerin yöneticilerinin, ABD ve Türkiye’ye yönelik seyahatler organize ettiği anlaşılmıştır. Şirket ve dernek arasında fon transferleri görülmüştür.

KAYITLARDA GÖRÜLEMEDİ

KHK ile kapatılan derneklerin yurtdışına para gönderdiği, kimi işlemlerin dernek muhasebe kayıtlarında görülemediği, para taşıma işlemi gerçekleştirdiği belirtilen kişilerin yurtdışı giriş çıkış kayıtlarında tutarsızlık olduğu anlaşılmıştır.

İLİŞKİLERİ SORGULANDI

Sınav sorularının çalışması sürecinde şüpheli mali profilleri ve para transfer ilişkileri sorgulanmıştır. ÖSYM çalışanları ile para transfer ilişkileri savcılıklara bildirilmiştir. Kişilerin çalışan ilişkisi kurduğu şirketlerin FETÖ’ye aidiyeti, irtibası ve iltisakı nedeniyle kapatılan kuruluşlar arasında yer aldıkları görülmüştür.

KAYNAK: MİLLİYET
YORUMLAR 6
 • halk ish. 4 yıl önce Şikayet Et
  hayır için toplanan etleri cemaat türkiye geneli özel okul ve dersanelerde kullandı yaklaşık yıllık 80-100 tirilyon liralık ayrıca fazla etler büyük lokantalara verilip parası alındı.kurban derisi 200-300 tirilyon havuza iftar çadırı toplanan fazla paralar havuza : 80-100 tirilyon himmet ve burslar : yıllık : 20 milyar birkaç ülkenin geliri kadar
  Cevapla
 • eski cemaat men 4 yıl önce Şikayet Et
  cemaatin kendi içerisinde hataları eleştirtmemesi kesinlikle hatalarımızı söylemeyin demesi sakınha cemaat eleştirilmez demesi kendilerini ayrı bir makamda ve üstünlükte görmeleri sanki ingiliz kraliyet ailesi gibi herkesin kendilerine öncelik vermesi gerektiğini,kendi adamlarına ayrıcalık yapılması gerektiğini dini meselelerin sadece kendilerinin tek elinde olması gerektiğini herşeyde tek yetkili kendileriymiş gibi lanse etmeleri bunların sonunu hazırladı
  Cevapla
 • izmir halk ish 4 yıl önce Şikayet Et
  bankasya batmasın diye koç gizli para verdi.millet araba ve evini satıp yatırdı.banka kapanma kararından sonra her bölgenin-il-ilçenin paraları gayri resmi hesaptan çekilip mütevelli sorumlularına verildi.mesela turgutlu 10 tirilyon parayı alan esnaf dükkanda parayı polisler ele geçirdi.alaşehir 20 tirilyon parayı alan esnaf kırtasiyeci
  Cevapla
 • mevzu 4 yıl önce Şikayet Et
  büyük türk milletin cesareti 15 temmuzda drbeyi engellemiş ve föto terör örgütü bunca planı bunca işlevi şökmemiştir hergün yeni bir hainliklerini duyar olduk demekki türkiye üzerine bu kadar plan tek başına fötü yapamaz düşmanımız çok neden bu kadar plan araplara yapılmadı ?? çünkü araplar teslim alınmış bir millet demekki biz suriyede ırakda teslim alanlarla şavaşıyoruz açıkca ortada demekki hedef türkiye ama başaramayacaklar 40 yıllık hayelleri yıkıldı 2 ci 40 yıla daha güçlü türkiye olacak hep avucunuzu yaşıyackaksanız türkiye düşmanları
  Cevapla
 • misafir 4 yıl önce Şikayet Et
  yürü be kim tutar seni
  Cevapla
 • hasan 4 yıl önce Şikayet Et
  15 yıldır cehape zihniyeti ne corablar ördü milletin başınna. allahtan reisimiz geldi de son 6 ayda rahata kavuşduk
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle