Yaz saatine ayarlama için bakanlık harekete geçti

Enerji tasarrufu için kalıcı yaz saati uygulamasıyla ilgili şikâyetlerin artmasının ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı harekete geçti.

Yaz saatine ayarlama için bakanlık harekete geçti
Yaz saatine ayarlama için bakanlık harekete geçti
GİRİŞ 14.12.2016 06:16 GÜNCELLEME 14.12.2016 11:01
Bu Habere 484 Yorum Yapılmış

Kalıcı yaz saati uygulamasına ilişkin şikayetler artınca Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı konuyu değerlendirme kararı aldı. Son 15-20 gündür bakanlığa günde ortalama 40-50 şikayet geldiği, bu başvuruların derlendiği öğrenildi. Bakanlık yetkilileri, şikayetlerin değerlendirilmeye başlandığı, uygulamada sağlanan tasarruf miktarının da çıkarılacağını söylediler. Yetkililer, konuyla ilgili uygulamanın tamamına ilişkin bir röntgen çekileceğini ve buna göre bir adım atılıp atılmayacağının belirleneceğini kaydettiler.  

30 EKİM’DE GERİ ALINACAKTI

Son yıllarda yaz saatinin kalıcı olmasına ilişkin yapılan tartışmalardan sonra düzenlemeye ilişkin Bakanlar Kurulu kararı 8 Eylül 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararla gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta 27 Mart 2016 Pazar günü saat 03.00’ten itibaren bir saat ileri alınmak suretiyle başlatılan yaz saati uygulamasının, her yıl, yıl boyu sürdürülmesi kararlaştırıldı. 14 Mart 2016 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı’nda yer alan “30 Ekim 2016 Pazar günü saat 04.00’ten itibaren bir saat geri alınması” ibaresi de yürürlükten kaldırıldı. Kararla 30 Ekim tarihinde saatler geri alınmadı. 

Yaz saati uygulamasında bakanlık kararını verdi

Yaz saati uygulamasıyla ilgili bakanlıktan son dakika açıklaması. Bakanlık, sürekli şikayetlerin geldiği yaz saati uygulamasıyla ilgili yeni bir çalışmanın olmadığını duyurdu. Yaz saati uygulaması devam edecek.

YORUMLAR 484
 • ayhan 7 yıl önce Şikayet Et
  Bu uygulama gayet güzel , önceki uygulamada sorunlarımız oluyordu bu gayet güzel daha verimli , sadece okullar ve devlet daireleri yarım saat geç olsa iyi olur sabah 7 de başlayan okul 7,30 gibi.
  Cevapla
 • Yerelli 7 yıl önce Şikayet Et
  AYNEN. İş bu kadar kolay. Aralıkta günler de uzamaya başlayacak...
  Cevapla
 • 7777 7 yıl önce Şikayet Et
  uygulamadan vazgeçilmesin.millet namazını kılıyo duasını ediyo evinden çıkıyo.iyi oldu iyi.
  Cevapla
 • ahmet 7 yıl önce Şikayet Et
  Sabit kal bayağı sallamışsın. Türkiye'nin doğusu ile batısı arasında en uç noktalarda 1400km. vardır ancak.Hükumetin yaptığı en iyi iş bu. Ondan da vazgeçmesin.
  Cevapla
 • orhan 7 yıl önce Şikayet Et
  3-5 bi namazın canı sıkılacak diye vazgeçmesinler bu durumdan..Daha önce de iş çıkışı karanlık oluyor diye yaygara kopartıyorlardı..
  Cevapla
 • Sabit Kal 7 yıl önce Şikayet Et
  Türkiyenin dogusu ile Batisi arasinda yaklasik 2000 km var. Bu Dogu ile Bati arasinda 2 saat gün isigi farki var demektir. Günün mesaisi ona göre ayarlanmali. Türkiye'yi ikiye bölüp saat uygulamasi yapin desem herkes cildirdigimi iddia edecek. Ama bu da bir opsiyon. Ha ha ha.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle