Devletten 5 milyarlık tasarruf

Hükümetin EKK'da aldığı kararlarla beraber 2017 yılı tasarruf yılı olacak. Hükümet tasarruf tedbirleri almak için şimdiden kolları sıvadı.

Devletten 5 milyarlık tasarruf
Devletten 5 milyarlık tasarruf
GİRİŞ 12.12.2016 10:24 GÜNCELLEME 12.12.2016 10:26
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Mal ve hizmet alımlarından 5 milyar liralık tasarrufa gidileceğini belirten Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Verimsiz alanlardaki işler verimli alanlara yönlendirilecek. Bu sürede yatırımlardan taviz verilmeyecek” dedi

Devletin mal ve hizmet alımlarından 5 milyarlık tasarrufa gidiliyor. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Her Bakanlık kendi bünyesinde takip edilecek. Tasarrufa yönelik tedbirler alınacak. Verimsiz alandaki işlerin verimli alanlara yönelmesiyle işlenecek" dedi.

Amacı dışındaki yakıt ve elektrik tüketimini ise memur ödeyecek.

Hükümet, ekonomi paketiyle piyasalara moral verirken yeni dönemde vergi artışı yerine devlette tasarrufa gidilecek. Kırtasiye, döşeme, demirbaş, temsili ağırlama, taşıt alımları, gayrimenkul bakım onarımında kesintiye gidilecek. Toplam mal hizmet alımlarında 2 milyarlık olmak üzere 5 milyara yakın tasarruf sağlanacak. Üretken olmayan bütün harcama kalemlerinde ciddi kesinti yapılacak. Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, ekonomi paketindeki adımların döviz piyasasına yönelik tedbirler olmadığını belirterek, "Bu oynaklık döviz piyasa şartlarına gelmiş olacak. Paket reel sektörü hareketlendirmek için yapıldı. Bütün bunlar borçlanmadan gerçekleştirilecek. Tasarruf tedbirleri alınacak" diye konuştu. Bakan Tüfenkci, "Kamuda personel alımı 60 binle sınırlandı. Bu ihraçlara rağmen tasarrufa gidiliyor" dedi.

YATIRIMLARDAN TAVİZ YOK

Yatırımlar konusunda hiçbir şekilde taviz verilmeyeceğini anlatan Bülent Tüfenkci, "Yatırımlar zamanında yapılacak, yatırım bütçesi de kısılmayacak. Taşıt alımları, kamu binaları buralardan tasarrufa gideceğiz. Yatırımları kısmayacağız, zamanında yapacağız. Sadece cari harcamalarda kesintiye gidilecek" değerlendirmesi yaptı. Tüketici hakem heyetlerini yeniden yapılandırmak istediklerini anlatan Tüfenkci, altyapıyı güçlendirecek adımlar atacaklarını söyledi.

BÜYÜMEDE HEDEF YÜZDE 5

Büyüme oranlarını yeniden yüzde 5 seviyesine çıkarmayı hedeflediklerini vurgulayan Tüfenkci, şöyle devam etti: "220'de merkezi yönetim bütçe açığının milli gelire oranı yüzde 11'in üzerindeydi. Bu yıl kamu yatırımlarını yüzde 30 artıracak olmamıza rağmen, 2017 yılında bütçe açığının milli gelire oranının yüzde 1.9 seviyesinde olmasını öngörüyoruz. Bunun için demokrasinin standartlarını yükseltmek, hukuk devletini daim kılmak, siyasi güven ve istikrarı sağlamak daimi gündemimizdir. Büyüme oranlarımızı orta vadede daha da yükseltmeyi 2018, 2019 yıllarında tekrar yüzde 5 seviyesine çıkarmayı amaçlıyoruz."

KAYNAK: SABAH
YORUMLAR 21
 • orhan 6 yıl önce Şikayet Et
  Hastanelerde kaloriferler 24 saat aynı ayarda deli gibi yanıyor. Heryer ranzalarla yataklarla dolaplarla koltuklarla dolu. depoya at yenisini al. anlayış bu. satsan birsürü para yaksan birsürü yakacak. devletin tüm depoları molozlarla dolu.
  Cevapla
 • çok iyi 6 yıl önce Şikayet Et
  karar çok güzel. tasarruf artmalı ve artacak. 5 milyar süper para bence. ayrıca öğretmenlere bu kadar laf atmayın, bizim örfümüzde dinimizde öğretmeni övmek var.
  Cevapla
 • vatandaş 6 yıl önce Şikayet Et
  Çok iyi olur özellikle belediyelerin yaptığı fuzuli işleri mercek altına alsınlar kıraca iki yol arasına havuz yaptı 2 sene sonra şimdi yıktılar çim yaptılar meydanda kızılay hastenesin orada bu alan varken yani bina falan hiç bir şey yoktu üst geçit yaptı 2 sene sonra yıktılar allah aşkına hesap kim soracak ve biz bunlar oy verdik çok pişmanım inşallah bu dünem bu adayı değişirler
  Cevapla
 • esma 6 yıl önce Şikayet Et
  tebrik ederim sadece öğretmenler üstüne almış. hemde çalışan ve çalışmayan.
  Cevapla
 • abdullah 6 yıl önce Şikayet Et
  iktisat yapan vezir olur. israf yapan rezil olur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle