Bakan müjdeyi verdi! O borçlar da silinecek

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, “Birçok vatandaşa fazla veya yersiz ödemeler nedeniyle başlatılan haciz işlemleri duracak, borçlar silinecek" dedi.

Bakan müjdeyi verdi! O borçlar da silinecek
Bakan müjdeyi verdi! O borçlar da silinecek
GİRİŞ 14.11.2016 09:08 GÜNCELLEME 14.11.2016 09:11
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Evde bakım hizmetleri nedeniyle yaşanan haciz sorunu çözülüyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, “Düzenleme yasalaştığı anda tüm haciz işlemleri duracak, söz konusu borçlar silinecek” müjdesini verdi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın, yaşlılar, engelliler ve bakıma muhtaç olanlar için başlattığı “Evde Bakım Hizmetleri” vatandaşların da yoğun talebiyle karşılaşmıştı. Yoğunluk esnasında uygulamada bazı hatalı ve noksan işlemlerin yapıldığı ortaya çıktı.

Hatalı işlemlerden dolayı, bakım görevini üstlenen birçok vatandaşa, fazla veya yersiz ödeme yapıldığı anlaşıldı. Daha sonra bu fazla ödemelerin tahsiline gidildi. Ancak bazı durumlarda tahsil işlemi gerçekleştirilemedi. Bakılan kişinin vefat etmesi, adres değişikliği, belgelerdeki eksiklik gibi sorunlar nedeniyle hem vatandaşlar hem de işlemleri yapan memurlar hakkında davalar açılmıştı. Davalardan çıkan kararlara göre de, evde bakım hizmetine dahil olan vatandaşlar ve memurlar, icra gibi prosedürlerle karşı karşıya kalmıştı.

'BORÇLAR SİLİNECEK'

Meclis'teki bütçe görüşmeleri sırasında konunun gündeme gelmesi üzerine Bakan Kaya, duruma açıklık getirdi. Kaya, bu konuda taslak hazırladıklarını ve Başbakanlığa gönderdiklerini belirtirken, şu bilgileri paylaştı: “Evde bakım yardımına ilişkin yersiz ödemelerin terkini konusunda kanun taslağını hazırladık ve Başbakanlığa gönderdik. Düzenlemenin yasalaşması durumunda tüm haciz işlemleri durdurulacak ve söz konusu borçlar da silinecektir.”

KAYNAK: AKŞAM
YORUMLAR 10
 • murat 6 yıl önce Şikayet Et
  haksız yere borca soktuğunuz gss prim borçlarını kaldırın asıl 25 yaşına kadar olanları sildiniz ama 25 yaş üstü duruyor hava parasımı alıyorsunuz hayırdır
  Cevapla
 • Gale 6 yıl önce Şikayet Et
  Gelişmiş ülkelere bakın sosyal adalet nasıl işliyor!!! Gölge yapmayın başka ihsan istemez. Batının işi dinimiz gibi dosdoğru, dinleri de işimiz gibi eğri. Batı dinini düzeltmeden biz de işlerimizi düzeltmeden bir halt olmaz!!!
  Cevapla
 • Reiss 6 yıl önce Şikayet Et
  Taşeronu verdiğiniz kadro sözü ne oldu?
  Cevapla
 • Fehmi 6 yıl önce Şikayet Et
  Bakıcı tutabilmenin yollarını kolaylaştırılması lazım. Sağlık kurul raporlarındaki engelleri kaldırılması gerekir. Uzam doktor Ağır ve sürekli engelli şerhi 'ne rağmen, Kurul bunu kabul etmiyor. Akla hainlik geliyor. Bu şüphelerin kaldırılması gerekir diyorum.
  Cevapla
 • Denge 6 yıl önce Şikayet Et
  Öğrenim kredisi faizi ile ödedik ödemeyenler rahat ediyor bari bize de bir güzellik yapın zaten zamanında ödeme durumu olsaydı ödenir biterdi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle