Kamuda devrim gibi değişiklik!

Çalışma Bakanı Müezzinoğlu, memuru değil hizmeti merkez alan uygulamayı hedeflediklerini söyledi.

Kamuda devrim gibi değişiklik!
Kamuda devrim gibi değişiklik!
GİRİŞ 27.10.2016 08:42 GÜNCELLEME 27.10.2016 08:56
Bu Habere 118 Yorum Yapılmış

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kamu personel rejiminde değişiklik yaparak yeni bir sistem getirmeyi planladıklarını söyledi. Müezzinoğlu, “Memuriyete atanan kişi emekliliğe kadar kendini garantide görüyor, bu da kişinin kendisini geliştirmesini engelliyor. Bu anlayışı kıracak, kamu çalışanının kendisini geliştirmeyi merkezine alacak bir sistem getirmek istiyoruz” dedi.

KIDEM TAZMİNATINDA YÜZDE 70 KRİTERİ

Star'da yer alan habere göre, Bakanlık olarak gündemlerinde iki konu olduğunu ifade eden Müezzinoğlu “Gündemimizdeki öncelikli iki konu, kamu personel rejimi ve kıdem tazminatı. Kıdem tazminatı nedeniyle işveren işçi almaya korkuyor. İşçi de işini kaybetme endişesi taşıyor. Bu noktada işverenin de işçinin de korkusunu giderecek  bir formül bulmamız lazım” dedi. Müezzinoğlu, kıdem tazminatı konusunda işçi ve işveren arasında yüzde 70’e varan bir ortak noktayı yakaladıkları zaman konuyu TBMM gündemine getirmeyi planladıklarını da söyledi.

Bakan Müezzinoğlu, şunları söyledi:  “Kamu personel rejiminde başarılabilirse, güvence ile birlikte verimliliği ölçebilen, ödül ceza sistemi kuran ve terfilerde kendini geliştirmeyi öne çıkaran sistem istiyoruz. Memuriyete atanan kişi emekliliğe kadar kendini garantide görüyor, bu da kişinin kendisini geliştirmesini engelliyor. Bu anlayışı kıracak, kamu çalışanının kendisini geliştirmeyi merkezine alacak bir sistem getirmek istiyoruz. Kamuda 4A, 4B, 4C olarak adlandırılan kadro sistemleri var. Biz bu sistemi sadeleştirmek ve memuru değil, hizmeti merkez alan uygulamayı hedefliyoruz.

Bu yıl SGK açıklarında artış bekleniyor. 15 Temmuz ihanet girişimi ve Rusya krizinin normale dönmesinden önceki dönemden kaynaklanan etkiler nedeniyle prim tahsilatlarında sıkıntı yaşandı.

Hastanelerin acil servislerinde ‘acil’ kavramı ile örtüşmeyen bir yoğunluk yaşanıyor. FETÖ üyeleri nasıl mağdur edebiyatı yapıyorlarsa, acil servislere başvuranların çoğu da, acil bir durumları olmadığı halde mağduriyet dalgası oluşturuyor. Bunun sonucunda, kalp krizi, beyin kanaması gibi gerçekten acil müdahale yapılması gereken hastalara yazık oluyor.

KAMUDAN İHRAÇ EDİLENLER

Devletin kadrolarından maaş alıp ihanete hizmet edenlere yönelik mücadele kararlılıkla sürecek. Soruşturmalar kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan 785 kişi ihraç edildi. 248 kişi hakkında ise soruşturmalar sürüyor. FETÖ ile bağlantısı bulunmadığı belirlenerek göreve iade personel sayımız ise 463 kişi.

Ancak, “ben mağdur edildim” diyenlerin durumu, kamuoyuna yansıtıldığı gibi değil. Bir polis çıkıyor, Bank Asya’dan ev kredisi aldığı için görevden atıldığını söylüyor, bir bakıyorsunuz ByLock’cu ekiple irtibatlı. Geçtiğimiz günlerde Vanlı bir anne beni yakaladı, oğlunun suçsuz yere içeri atıldığını anlatıp ağladı. Bu anneye göre evladı temiz. Konuyu inceliyorsunuz, sözü edilen kişinin FETÖ bağlantılı ByLock sisteminin aktif olarak içinde olduğunu görüyorsunuz.”

YORUMLAR 118
 • ibrahim 6 yıl önce Şikayet Et
  Çok isabetli bir karar. binlerce personel var devletin sırtından geçinen. sabah 9 da çay içiyorum bekle diyen.
  Cevapla
 • tu_TS_ak 6 yıl önce Şikayet Et
  başkanlığa evet ama eyalet sistemine hayir. unutulmamalı, bizde eyalet sistemi demek dogu ve guneydoguda kurulacak 2 veya 3 eyaletin teker teker bağımsızlıklarını ilan etmesi demektir. bunu yapacak siyasetciden suphe duymaya baslarim. o yuzden reis in bu tuzaga dusmemesini temenni ediyorum. (buraya da bu yorumu neden yazdiysam artik. konu baskaydi. sovmeyin :) birileri sozunu etmiş, ondan olsa gerek..)
  Cevapla
 • hakan er 6 yıl önce Şikayet Et
  hadi facebok girin oyun oynayında görelim bu kanun çıktıktan sonra uyuyan uyanmak istemeyen devletin kamburları seni seviyoruz akp seninleyiz
  Cevapla
 • tu_TS_ak 6 yıl önce Şikayet Et
  memur, devletin iscisidir. ozel sirketlerden bazilari personelinin iyisine sahip cikar, art niyetli vatandasa ezdirmez. bunlar hep ileri giderler. bazı ozel sirketlerde ise vatandasin her beyani ile personele hesap sorulur. bir yerden sonra vatandas oyle bir halde sikayetleri devam ettirir ki onlar da diger ozel sirketler gibi personeline sahip cikma yoluna giderler. kendi devletinin memuru iken güvende hissetmenin ayip tarafi yok. ozel sirketlerdeki sgklilara onca hak verilip hatta cogu kez sirketler is mahkemelerinde magdur edilirken devletin kendi personeline aba altindan sopa göstermesi yanlisin dikalasi degil midir? devlet isterse her personeli gayet guzel calistirir. hem de nasil..
  Cevapla
 • bilal 6 yıl önce Şikayet Et
  kişinin kendini geliştirdiğine kim karar verecek. el etek öpmeyen adam kendini geliştirememiş, yalaka- dalkavuk adam kendini geliştirecek kişi midir. her türlü yoruma açık bi durum. ağzınla kuş tutsanda bu adam yetersiz dedimi işin bitti.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle