İstanbul’un altına 145 kilometre tünel

İstanbul’un trafiğini büyük ölçüde yer altına indirecek tünel projelerinin detayları ortaya çıktı. 2019’a kadar 98 kilometre uzunluğundaki 17 tünel projesi hizmete alınacak.

İstanbul’un altına 145 kilometre tünel
İstanbul’un altına 145 kilometre tünel
GİRİŞ 27.10.2016 06:33 GÜNCELLEME 27.10.2016 10:41
Bu Habere 40 Yorum Yapılmış

İstanbul'un trafiği yer altına iniyor. İstanbul Büyükşehir Belediye(İBB) Başkanı Kadir Topbaş'ın talimatıyla İstanbul trafiğini rahatlatacak yeni çalışmalar hız kazandı. Göreve geldiği 12 yılda 150 kilometre raylı sistem inşa eden Topbaş, şimdi de İstanbul'un altına 145 kilometre yeni yol inşa etmek için kolları sıvadı.

Halihazırda yapımı devam eden toplam 5,78 kilometre uzunluğundaki Kasımpaşa-Sütlüce ve Libadiye-Çamlıca tünellerinde son aşamaya gelindi. İBB'nin Avrupa'da 22, Asya'da 6 tane tünel projesi var. 2019 yılına kadar hizmete alınması planlan yaklaşık 98 kilometre uzunluğunda 17 tünel projesi bulunuyor. Örneğin Kağıthane'den tünel ile Bayrampaşa'ya oradan Bağcılar'a kadar gidilebilecek. Dolmabahçe ile Levazım arasına yapılacak tünel Cendere yolu Ayazağa'dan Baltalimanı'na oradan da Çayırbaşı'na kadar uzanacak. Bu sayede Beşiktaş'tan Sarıyer'e yer altından kesintisiz ulaşım sağlanacak.

Kağıthane'den Büyükçekmece'ye bağlanacak yaklaşık 52 kilometrelik tünel 6 ilçeyi bir bine bağlayacak. Kağıthane'den başlayacak tünel Bayrampaşa, Bağcılar üzerinden Küçükçekmece'ye Avcılar üzerinden de Büyükçekmece'ye kadar uzanacak.

2019 sonrası için ise 11 tünel projesi bulunuyor. Projeler, Davutpaşa - Samatya, Merter - Kazlıçeşme, Kadıköy-Kuşdili tünelleri dahil yaklaşık 47 kilometre uzunluğunda olacak. Bu sayede 2019 öncesi ve sonrası tünellerle birlikte 2023'e kadar İstanbul'un altına 145 kilometre yeni yol inşa edilmesiyle trafiğin rahatlaması hedefleniyor.

AVRASYA TÜNELİYLE ENTEGRE OLACAK

Üsküdar Sahil trafiğini rahatlatmak için yaklaşık 24 kilometre uzunluğunda tünel inşa edilecek. Proje, Harem-Beylerbeyi, Beylerbeyi-Çengelköy, Çengelköy-Küçüksu, Küçüksu-Kavacık ve Kavacık-Çubuklu olmak üzere 5 ayrı etap halinde tamamlanacak. Bu sayede Beykoz, Avrasya Tüneli'ne yer altından entegre edilecek.

YENİŞAFAK

YORUMLAR 40
 • Cesur 7 yıl önce Şikayet Et
  Ne kadar kopru ne kadar tunel olsada bu istanbulun trafigi bitmez kardesim otobanda bos trafikte 50ile giden insanlar oldukca ayni ayda telefnla konusup makyaj yapip sigara icen oldukca bu trafik cilesi bitmez
  Cevapla
 • kadir 7 yıl önce Şikayet Et
  bu tüneller geleceğin kimyasal ve nükleer savaşlarında iyi iş görür.
  Cevapla
 • aksaray 7 yıl önce Şikayet Et
  istanbula alternatif tek şehir çanakkale orasını geliştirin iş imkanları olsun vallahi birçok kişi gider oraya. istanbulda rahatlamış olur.
  Cevapla
 • Battalgazi 7 yıl önce Şikayet Et
  İstanbul delik deşik olursa hafif bir sarsıntıda yerle bir olur. sizlere uyarıyorum
  Cevapla
 • fatih 7 yıl önce Şikayet Et
  uyardığın iyi oldu. derhal durdursunlar bu projeleri. hey Allah'ım ya sanki taş devrinde yaşıyoruz.
  Cevapla
 • Cevat 7 yıl önce Şikayet Et
  Ankara başkent diyor adam. Kardeşim İstanbul Payitaht... Kıyaslaman hata.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle