12 bankayı Başbakan'a şikayet ettiler

KREDİ kartı ve kredi borçlarını 72 aya varan vadede yapılandırma fırsatından yararlanmak isteyen vatandaş isyan etti

12 bankayı Başbakan'a şikayet ettiler
12 bankayı Başbakan'a şikayet ettiler
GİRİŞ 21.10.2016 08:53 GÜNCELLEME 21.10.2016 09:24
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Bankaların vatandaşa ‘sen düzenli ödüyorsun, borcunu geciktir, öyle başvur’ demesi, ‘40 bin liralık krediye 33 bin lira faiz istemesi’ üzerine Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF), harekete geçti. Uygulamaya aykırı davrandıkları gerekçesiyle 12 bankayı isim isim Başbakan Binali Yıldırım’a şikayet etti. 

27 Eylül’de yürürlüğe giren düzenlemeyle kredi kartı ve tüketici kredisi borcu olanlar, bankalara başvurarak borçlarını 72 aya kadar yapılandırma olanağı
sağlandı. Ancak 20 günlük uygulama sonucunda bankalara başvuran binlerce tüketici, hayal kırıklığı yaşadı. Bankaya kızan tüketici derneklerini telefon, faks, mail yağmuruna tuttu. TÜDEF de Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcıları Nurettin Canikli veMehmet Şimşek ile BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben’e bankaları şikayet etti. 

BORCUNU GECİKTİR ÖYLE GEL!
40 bin tüketicinin üye olduğu tüketici derneklerinin çatı kuruluşu TÜDEF Genel Başkanı Hasan Atak imzasıyla Başbakan Yıldırm’a gönderilen mektupta, federasyon görevlilerinin birer müşteri gibi banka şubelerine giderek yaptıkları tespitler ile vatandaş şikayetleri şöyle sıralandı:

*Uygulama, borcunu düzenli ödeyenleri de kapsamasına rağmen ‘siz borçlarınızı tam zamanında ödediğiniz için kapsam dışısınız, gidin borcunuzu birkaç gün geciktirin’ denilerek tüketici yanlış yönlendiriliyor.

*Uygulama yapan bankalardan bazıları tüketicilerden aylık yüzde 1,39’dan yüzde 2,42’ ye varan oranlarda yüksek faizler istiyor; böylece 72 ay sonrasında ana borcu çok aşan fahiş faizler oluştuğu anlaşılıyor.

*TÜDEF’e gelen vatandaş şikayetlerinde ise örneğin 31 bin liralık borca 26 bin lira faiz istendiği; 40 bin liralık kredinin 73 bin lira olarak yapılandırıldığı görüldü.

72 AY BOYUNCA KARA LİSTEYE
Kredi kartı yapılandırmasından sonra tüketicinin kara listeye alınarak 72 ay süresince kredi ve kredi kartı kullanımının engellendiği tespit edildi.

KAYNAK: HÜRRİYET
YORUMLAR 16
 • faiz 6 yıl önce Şikayet Et
  nasıl bir millet olmuşuz yahu kartla alacağız,yiyeceğiz, gezeceğiz,ödeme gunu geldimi ödemeyip bankaları suçlayacağız,ödeyemiyorsan alma kardeşim para onun değilmi faiz yuzde 5 te alır yuzde 8 de ,kart kullanmıyandan almıyorki,bizim yaptığımıza şoyle derler hem suçlu hem güçlü,bir araştırılsın kart la yapılan alişverışlerın yuzde 80 i israf tır sigarayı dahi kartla alıyoruz içme ,bankalar yuzde yuz de alsalar haklıdır ,hem muslumanım diyeceğiz hem ayetle yasak olan faiz e bulaşacağız ,faiz yuvasının faizini alacağız nasıl muslumanlık sa
  Cevapla
 • Almanyadan izinci 6 yıl önce Şikayet Et
  İzine geldigim bir donemde turkiyede ak bankdan para cektim 170 tl islem parasi cekti turkiyede turk banklarina guvenmiyorum ,yabanci bankalardan para cekiyorum ,onlarda hesabimdan € olarak kesiyor ,bankalarin sene sonu kar bilancosuna bakin dunyada boyle bir ulke yok kar getiren baska
  Cevapla
 • mahmud 6 yıl önce Şikayet Et
  galiba devlette samimi değil versin versin merkez bankasından düşük faizli kredi borçlulara bak nasıl diğerleri etkileniyor ama bu defa da başka sonuçlar çıkar
  Cevapla
 • ,,,, 6 yıl önce Şikayet Et
  mahmud kendin söylüyorsun kendin cevaplıyorsun
  Cevapla
 • Kadir 6 yıl önce Şikayet Et
  bunların arasında devlet bankaları da var
  Cevapla
 • ASİLBEY_ÇUBUK06 6 yıl önce Şikayet Et
  Yapılandırmaya gerek yok kart borcu olanları % 90 1 yine aynı duruma düşer.hastalık,kaza,bela,afet durumundan borçlu olan % 5 i bulmaz,% 5 akıllanan desen % 90 aynı devam eder.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle