Bakan Tüfenkci açıkladı! Tamamı kapatılıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, FETÖ'ye destek veren şirketlerin tamamının kapatılacağını söyledi.

Bakan Tüfenkci açıkladı! Tamamı kapatılıyor
Bakan Tüfenkci açıkladı! Tamamı kapatılıyor
GİRİŞ 10.08.2016 14:15 GÜNCELLEME 11.08.2016 00:29
Bu Habere 31 Yorum Yapılmış

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Ekonomi Muhabirleri Derneğinin (EMD) düzenlediği toplantıda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

"Darbe girişiminin ardından gümrüklerde ne tür tedbirler alındı?" sorusunu yanıtlayan Tüfenkci, özellikle yurt dışına çıkışlarda yoğun güvenlik önlemlerini hayata geçirdiklerini söyledi.

Birçok  Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensubunun yurt dışına çıkışını engellediklerini belirten Tüfenkci, şöyle devam etti:

"Darbe girişimi olmadan Çeşme gümrük kapımızda Malatya'da görev yapan darbeci üst düzey albay, yüzbaşı ve yarbay rütbesindeki 4 şahıs, ev eşyalarını Ro-Ro ile İtalya'ya yollamak üzere yüklemiş ve darbe girişiminin başarısız olmasının ardından 16'sı sabahı Ro-Ro'ya binerken durdurulmuş. Cumhuriyet savcısı ile yapılan görüşmelerde bu eşyalara el konuldu, arama işlemleri yapılıp, engellendi. Bu şunu gösteriyor ki uzun süredir (darbe girişimi) hazırlığı içindeydiler."

200-250 ŞİRKETİN HEPSİ KAPATILACAK

Tüfenkci, "İş dünyasında gözaltına alma operasyonlarından rahatsız olanlar var? Bu konuda neler söylemek istersiniz?" sorusu üzerine de FETÖ'nün sahip olduğu 200-250 civarında şirket olduğunu ifade etti. Bu şirketlerin tamamının kapatılacağını bildiren Tüfenkci, şöyle devam etti:

"Bunun dışında da bu örgüte finans sağlayan, para aktaran, kara paralarını ve himmet paralarını aklayan çekirdek şirketler var. Bunların üzerine elbette gideceğiz. Bir milat koymak lazım. 17-25 Aralık'tan sonra Cumhurbaşkanımız açıkça meydanlarda bu yapının bir terör örgütü olduğunu, bu yapıya yardım edilmemesi gerektiğini ifade ettikten sonra ilişkilerini kesen, bunlarla ilişki kurmayan ve her ortamda bunlara karşı olan tutumlarını devam ettiren, derneklerinden istifa eden iş adamlarımızın da rahat olması gerekir. Hiçbir suça bulaşmamış veya sadece ilişkileri bu şirketlerle alışveriş noktasında olan iş adamlarımızın rahat olması gerekir. Böyle bir cadı avı yapmıyoruz ve intikam duygusu ile hareket etmiyoruz."

Tüfenkci, FETÖ'ye mensup kişilerin ticaret ve sanayi odalarından temizlenmesi konusundaki çalışmaları da yakından takip ettiklerini dile getirdi.

FETÖ ile mücadelenin uzun süreli olacağına işaret eden Tüfenkci, "Tıpkı PKK terör örgütü ve diğerleriyle zaman sınırlaması yoksa FETÖ ile de zamana sığdırılacak mücadele şekli yoktur. Bu yapıya mensup olduğundan şüphelendiğimiz memurlar gibi, eğer elimizde yeterli memuriyetten atmaya yönelik delil yoksa izlenmesi noktasında kanaat var. Bu olağan bir şey." değerlendirmesinde bulundu. Tüfenkci, memuriyetle ilişkisi kesilenlerin Resmi Gazete'de yayımlanacağını kaydetti.

YORUMLAR 31
 • Bekir 6 yıl önce Şikayet Et
  Türkiyede Çogu fetöcü olmayan şirket yok bu şirketler kapatıldıgında ordaki çalışan milyonlarca kalınca daha mı iyi olacak madem temizlik milleti magdur etmeden önce başına kayyum koyun sonrada şirketleri satışa çıkartın bari kimse işsiz kalmasın birde kapayınca işsizlik diye birşey ortaya çıkmış olacak
  Cevapla
 • haberci 6 yıl önce Şikayet Et
  101 alışveriş mağazası. kapatılsın....bellona kapatılsın....
  Cevapla
 • Ahmed Yasir 6 yıl önce Şikayet Et
  Fetöye destek veren şirketlerin isimlerini halkla paylaşın lütfen bizlerde bilelim!
  Cevapla
 • İlmi Ledun 6 yıl önce Şikayet Et
  Sayın Bakan Şu FETÖ icadı olan Zorunlu Rotasyonu ya kaldırın ya da değiştirin, Bu hem Devlete büyük bir zarar, hem çalışanlara büyük bir zulüm her açıdan, Sorunlara çözüm üretmeyen zalim karaktersiz üst elit bürokratik kademeyi de temizleyip, sorunlara çözüm üreten merhametli iyi kişileri getirin, Gereksiz Kariyer ünvanı alımını durdurun, asıl işi yürüten en alt kademeye memur alın, kurumun gayet çok kötü olan şartlarını her açıdan iyileştirin,
  Cevapla
 • Garip Kul 6 yıl önce Şikayet Et
  BİMER'e yazın, burdan sonuç beklemeyin.
  Cevapla
 • egeli 6 yıl önce Şikayet Et
  kapatmak yetmez.o şirketlerin sorumlu ve asıl sahiplerininde vatandaşlıktan atılması lazım.defolsun gitsinler yıkmaya çalıştıkları devlette yaşamaya hakları yoktur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle