Elektrik faturalarında taksit düzenlemesi

EPDK, elektrik sayaçlarının okunma sürelerine düzenleme getirirken, 3 aylık faturaları vade farksız taksitlerme kararı aldı.

Elektrik faturalarında taksit düzenlemesi
Elektrik faturalarında taksit düzenlemesi
GİRİŞ 08.07.2016 12:14 GÜNCELLEME 08.07.2016 12:16
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrik sayaçlarının periyodik olarak okunarak, daha kısa veya uzun sürede fatura kesilmesinden kaynaklanan tüketici mağduriyetinin önüne geçilmesi kararlaştırıldı.

OKUMA SÜRESİNE DÜZENLEME

EPDK yetkililerinden alınan bilgiye göre, elektrik dağıtım şirketlerinin sayaçları periyodik olarak 25 ila 35 günü kapsayacak süreçte okutup işlem yapmasına karar verildi. Böylece elektrik faturalarının 25 günden az 35 günden daha uzun dönemi kapsamayacak şekilde düzenlenmesi esas alındı.

Yoğun tüketici şikayetleri üzerine ilgili yönetmelikte değişiklik yapıldığını kaydeden yetkililer, uygulamayla faturaların aylık periyotları kapsayacak şekilde düzenlenebilmesine olanak sağlanacağını belirtti.

Mevzuatın gerektirdiği özel haller dışında aynı ay içerisinde birden fazla faturalama yapılmasına engel olacak yeni düzenlemeyle taksitlendirmeler hakkında da yenilikler öngörüldü.

TAKSİTLENDİRME İMKANI

Yeni düzenleme, bir yılı geçmemek üzere 3 ay ve üzeri tüketim dönemlerini kapsayan faturalar için tüketicinin talep etmesi halinde vade farksız taksit uygulamasına imkan sağladı.

EPDK yetkilileri, küçük miktarlı borçlar nedeniyle tüketiciye açılan davalarda hukuki masrafların mağduriyete neden olduğunu belirterek, bu durumun giderilmesi için yapılan değişiklikler konusunda şu bilgileri verdi:

"Yeni düzenleme, zamanında ödenmeyen borçlara ilişkin olarak, uygulamada tüketicilerin çok düşük miktardaki fatura bedelleri için yasal takibe alınıp vekalet ücreti ve icra masraflarının eklenerek mağdur edilmesini de engelleniyor. Şirketler tüketicileri icraya vermeden önce bazı yükümlülükleri yerine getirecek. Şirketlerin tüketiciler hakkında yasal yollara başvurabilmesi ve icra sürecini başlatabilmesi için artık, elektriğin fiilen kesilmesi, sözleşmenin feshedilmesi ve güvence bedelinin borçlara karşılık mahsup edilmesi gerekiyor."

ŞEFFAF FATURA

EPDK serbest tüketicilik sürecinin sağlıklı işleyebilmesi ve serbest tüketicilerin hak ve yükümlülüklerini daha iyi takip edebilmeleri için de bazı düzenlemeler yaptı.

Faturalarda artık hangi kapsamda elektrik tedarik edildiği, taahhüt olup olmadığı, taahhüdün sona erme tarihinin ve kaçıncı ayında bulunulduğu ve taahhüdün bozulmasının ardından cezai ücret veya cayma bedelleri gösterilecek.

TAHMİNİ OKUMAYA SON

İkili anlaşmayla elektrik temin eden tüketicilere dağıtım şirketi tarafından sayaç okunduktan sonra okuma bildirimi bırakılması ve anılan tüketicilere gönderilecek faturaların, tahmini tüketim değerleri yerine sayaçta okunan değerler üzerinden düzenlenmesi karar altına alındı.

Serbest tüketicilik hakkı, kullanım yerinin tüketimlerine endekslendi. Böylece bir kullanım yerinin serbest tüketici limitinin üzerinde elektrik tüketmesi halinde, serbest tüketici olabilme hakkından faydalanabilmesi sağlandı.

'ŞİRKETLER ÖNCE YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRMELİ'

Getirilen yenilikleri değerlendiren EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, “Tüketicilerimizin sahip olduğu hakları çok iyi bilmesi gerekiyor. Şirketlerin de elektrik borçlarından ötürü tüketicileri icraya vermeden önce yükümlülüklerini yerine getirmesi şart." dedi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 7
 • Vahit 6 yıl önce Şikayet Et
  Faturanın %50 si kadar olan dağıtım bedeli rezaletini durdurun. Çok buyuk haksızlık alınması
  Cevapla
 • alın size çözüm 6 yıl önce Şikayet Et
  Hırsızların çaldığı elektriği zorla bizlere ödeten yasayı çıkaranlara lanet olsun.
  Cevapla
 • Ozan 6 yıl önce Şikayet Et
  Enerji piyasası Ak Partinin yüz karasıdır. Bunlarda nasıl bir vicdan var ki bütün yükü vatandaşın üstüne bindirmekten hiç gocunmuyorlar...
  Cevapla
 • mehmet 6 yıl önce Şikayet Et
  Hepsi yalan dağıtım şirketleri yine haklı olur tüketici hakkını arayamaz devlet kanunen aramalı bireysel hak arayamazsin böyle durumlarda yıllar alir
  Cevapla
 • ahmet 6 yıl önce Şikayet Et
  dağıtım bedeli soygununu çözün
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle