Memurun notunu vatandaş verecek

Performanslarına göre değerlendirilecek memurlara artık vatandaş da not verecek.

Memurun notunu vatandaş verecek
Memurun notunu vatandaş verecek
GİRİŞ 07.07.2016 06:46 GÜNCELLEME 07.07.2016 06:46
Bu Habere 101 Yorum Yapılmış

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile ilgili değişiklik çalışmaları hızla devam ediyor. Bu konudaki gelişmeleri duyurmuştuk. Şimdi yeni bir çalışmanın detaylarına ulaştık. Memurlar için artık not sistemi devreye giriyor. Kamu Personelinin Başarılarının Değerlendirilmesine İlişkin Yönetmelik Taslağı adı verilen çalışma ile memurların performansı ölçülecek. Yeni sistemin şifreleri ise adalet, saydamlık ve alenilik kelimelerinde gizli.

60'IN ALTI BAŞARISIZ SAYILACAK

Yöneticiler de dahil tüm memurlar performans değerlendirmesine girecek. Memurların değerlendirmesini ise en yakın çalışma arkadaşı, amiri ve hizmetlerden yararlanan vatandaş yapacak. Memurlar değerlendirilirken şu kriterler dikkate alınacak: Katılımcılık, uzlaşma, ölçülebilirlik, işlevsellik ve çok yönlülük. Memurlar vatandaşın haricinde en yakın çalıştığı amirleri tarafından da değerlendirilecek. Memurlar, iş bilgisi ve kalitesi, iletişim ve işbirliği ölçütü, görev bilinci ve iş alışkanlıkları ölçütü, disiplin ve kurallara uyma ölçütü, gelişime açıklık ölçütü altında yer alan sorularla değerlendirilecek. 4 aşamalı başarı düzeyi kullanacak: A düzeyi (90-100), B düzeyi (76-89), C düzeyi (60-75), D düzeyi (0-59) puan. 0-59 puan alan memur 'başarısız' sayılacak

İTİRAZ HAKKI BULUNUYOR

Memurlar aldıkları başarı puanlarına karşı bir üst amire itiraz edebilecek. Bir üst amirin itirazı reddetmesi durumunda başarı puanı kesinleşecek. Üst amir itirazı kabul ederse, notu veren amirden yeniden değerlendirme yapmasını isteyecek. Bu durumda amirin vereceği karar nihai karar olacak.

KILIK KIYAFET BEKLİYOR

Bu köşede memurların kılık kıyafet yönetmeliği ile ilgili değişiklik çalışmasını da duyurmuştuk. Erkek memurlar özellikle sakal, kadın memurlar ise kot pantolon serbestisini dört gözle bekliyor. Bu konudaki taslak da Başbakanlık'ta.

ELEKTRONİK NOT VERİLECEK

Vatandaşlar kendisine sunulan hizmetlere elektronik ortamda not verecek. Vatandaşa sorulacak bazı sorular şöyle: 3 Aldığınız hizmet beklentilerinizi ne ölçüde karşıladı? 3 Hizmetin kalitesinden memnun kaldınız mı? 3 Hizmeti beklediğiniz miktarda alabildiniz mi? 3 Kamu görevlilerinin ilgi, yardımseverlik ve nezaketi yeterli mi? Vatandaş cevap verirken, "Hiç memnum değilim", "Memnun değilim", "Memnunum ve "Çok memnunum" şeklindeki seçeneklerden birini kullanacak.

Faruk Erdem - Sabah

YAZDIR
YORUMLAR 101
 • osman 5 yıl önce Şikayet Et
  Bu millet kültürlü,eğitimli,saygılı olmadığı sürece bir şey değişmez.memuru da bu millet arasından göreve geliyor.Arenada memuru aslanların önüne atmaya benzer bu.
  Cevapla
 • osman 5 yıl önce Şikayet Et
  vatandaşa kim not verecek?Adam gitmiş bayan doktorun odasında izinsiz oturmuş,ortalığı velveleye verdiler.
  Cevapla
 • Çok güzel 5 yıl önce Şikayet Et
  Aynı uygulamayı doktorlar, polisler ve askerler için de istiyoruz.
  Cevapla
 • halktan biri 5 yıl önce Şikayet Et
  Bence çok güzel olmuş gişelerde ağır hayvan gibi iş yaparlar,hastanelede oyun oynayan hemşireler bir saat telle konuşan doktorun, kıyafete göre davranan memurun( ne iş yaptığı hiç farketmez tabi istisnalar ayrı,milletimiz onların hakkını verecektir) keyfini bekledim yıllardır,baktimda yazanlar hep memur,gözünüz körmü bunca yıl işinizi iyi yapsaydınızda böyle bir şeye başvurulmasaydı :-)
  Cevapla
 • Misafir 5 yıl önce Şikayet Et
  yav he he :p
  Cevapla
 • Esnaf 5 yıl önce Şikayet Et
  Super olmus
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle