TSK'ya 260 adet 'yeni nesil tank avcıları' geliyor

SSM ve FNSS arasında, yeni nesil tank avcılarının tedarikine yönelik Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi Sözleşmesi imzalandı.

TSK'ya 260 adet 'yeni nesil tank avcıları' geliyor
TSK'ya 260 adet 'yeni nesil tank avcıları' geliyor
GİRİŞ 28.06.2016 11:21 GÜNCELLEME 28.06.2016 11:32
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ve FNSS arasında, Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı doğrultusunda, yeni nesil tank avcılarının tedarikine yönelik Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi Sözleşmesi imzalandı.

Müsteşarlıktan yapılan açıklamaya göre, Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin 9 Mart'ta gerçekleştirilen toplantısında alınan karar uyarınca FNSS Savunma Sistemleri AŞ ile yürütülmekte olan sözleşme görüşmeleri tamamlandı.

260 ADET TANKSAVAR SİSTEMİ

Sözleşmeye konu proje kapsamında, Kara Kuvvetleri Komutanlığının envanterinde bulunan ve yurt içinde geliştirilmiş tanksavar füzeleri, muharebe etkinliğini arttıracak şekilde, projeye özel geliştirilecek tanksavar kuleleri ile zırhlı araçlara entegre edilecek. Proje ile paletli ve tekerlekli tipte, toplam 260 tanksavar sistemi tedarik edilecek. Modern atış ve komuta kontrol yeteneklerine sahip olarak geliştirilecek tanksavar silah sistemi kuleleri, atışa hazır tanksavar füzesinin yanı sıra 7,62 milimetre makinalı tüfek ile donatılacak.

FNSS, KAPLAN araç ailesinin en hafif üyesini, STA Projesi kapsamında paletli tip, PARS 4x4 aracını ise tekerlekli tip tanksavar aracı olarak üretmeyi planlıyor.

MAYIN KORUMASINA SAHİP OLACAK

STA Projesi kapsamında geliştirilecek amfibi özellikteki paletli ve tekerlekli araçlar, balistik ve mayın korumasına sahip olacak, zırhlı birliklerle ortak harekat icra edebilecek, modüler mekanik ve elektronik altyapıları ile ileride doğabilecek ihtiyaçlara çabuk uyum sağlayabilecek.

Tanksavar silah sistemi taşımaya yönelik geliştirilecek araçlar, dünya ordularındaki benzerleri arasında en modern örnekler olarak öne çıkıyor. Araçlar, zırh korumalı hafif yapısıyla farklı görevlerde de kullanılabilecek platformlar olarak tasarlandı.

PROTOTİP 2018'DE TAMAMLANACAK

Bu projede geliştirilen sistemlerin, tasarım, geliştirme faaliyetleri ve prototip kalifikasyon süreçleri 2018'de tamamlanacak ve takip eden 2 yıl içerisinde 260 STA Sistemi "milli ve yerli" üretimin örnekleri olarak Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girecek.

YORUMLAR 17
 • Ugur 6 yıl önce Şikayet Et
  Neyi tartışıyorsunuz yav. Artık herşey yazım üzerine kurulu. Yazılım bize ait ise o yerlidir çünkü kodu gönderdiğinde tabanca bile olsa çalışmaz. Bi tankın herseyini siz üretin sadece yazılımı başka ülke yapsın o ülkenin ucagını vurmayı deneyin yapabilecek misiniz .mühendislerimiz 3 yıl önce f16 ucaklarının yazılımını çözdü. Şimdi onunla abd ucagını bile vurabilirsin 100 de 100 abd f16 sını .
  Cevapla
 • Mehmet AKINCI 6 yıl önce Şikayet Et
  ateş gücü zayıf olmaz umarım ve daha çok namlu olmalı arkadan yaklaşan helikopter ve uçaklar için kendini korumak amaçlı 2. namlu olsun lütfen
  Cevapla
 • Okan Can E. 6 yıl önce Şikayet Et
  %100 milli gelişmiş bir silah üreten bir ülke söyleyin bana ? ulan abd bile f-35 leri yapmak icin 8-10 ülkeyle ortak calışma yapıyor... sacma sapan konuşuyorsunuz.
  Cevapla
 • kayhan 6 yıl önce Şikayet Et
  Tamam çok isteriz milli olmasınıda bu tankları yapan fabrika nerde abi bilen varsa söyleye bilirmi? hani ASELSAN ya da Kırıkkale yi biliyoruz ki sadece bunlar
  Cevapla
 • Ömer 6 yıl önce Şikayet Et
  Saflar belirginlesti, ücüncü dünya savasi Ingiltere - Rusya - Türkiye - Israil (Avrupa saf disi, Amerika belli degil; Cin uzak durabilir), artik savas icin hazirliklar hizlanir -tank, IHA, ucak, helikopter, ucak gemisi, yeni Istanbul bogazi, fuze rampasi,...- Tarih ? 2021 +/- 2 yil
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle