Başbakan müjdeyi verdi! Tam 20 milyar dolar...

Katar ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türk müteahhitlerine müjdeyi verdi.

Başbakan müjdeyi verdi! Tam 20 milyar dolar...
Başbakan müjdeyi verdi! Tam 20 milyar dolar...
GİRİŞ 30.04.2016 03:43 GÜNCELLEME 30.04.2016 11:53
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Davutoğlu, 2020 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmak için 20 milyar dolar yatırım yapacak olan Katar’ın Türk müteahhitlerine öncelik tanıyacağını açıkladı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Katar ziyareti sırasında Doha’da yaptığı basın toplantısında iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştirileceğini açıkladı. 2020 DünyaKupası kapsamında 20 milyar dolarlık yatırım yapacak olan Katar’ın, Türkmüteahhitlerine öncelik tanıyacağını söyleyen Davutoğlu, “Katar, ev sahipliğini yapacağı 2020 Dünya Kupası ve 2030 Katar vizyonu çok büyük bir yatırım potansiyeli barındırıyor. Katarlılar da bu potansiyelin en iyi Türk müteahhitler tarafından değerlendirilebileceğini düşünüyor. Sayın Emir ile görüşmelerimizde Türk müteahhitlerine güvenini açıkça ifade etti ve Türk müteahhitlerin öncelikli olacağının güvencesini aldık” dedi. 

DİĞER SEKTÖRLER DE VAR

Davutoğlu, şöyle devam etti: “Sadece müteahhitlik hizmeti değil, dünya kupasının güvenlik hizmeti başta olmak üzere diğer servislerini de  Türk firmalarının yapabilmesi için de görüşmeler sürdürülüyor. Genelde Türkler, binayı yapar hizmeti başkası verir anlayışı vardı, hayır binayı da hizmeti de biz yapabiliriz. Gıda güvenliği önemli bir konu. Katar’a tarım ürünü ihracı da mükemmel bir alan. İkili ilişkilerimizde ciddi bir momentum var. Katarlıların yatırımları da artarak devam edecek.” Yeni dönemdeMerkez Bankası’nın durumu hükümet ile uyumu ve bunun ekonomiye yansımasını da değerlendiren Davutoğlu, şunları söyledi: “Bir kere, bazı baykuşlar var. Merkez Bankası ataması üzerinden bir kriz çıkacağı beklentisi yayanlar oldu. Felaket tellalları çok ama Merkez Bankası atamasının nasıl rasyonel, ehliyet esasına dayalı olarak gerçekleştirildiğini gördünüz. Sayın Cumhurbaşkanımız ile istişare ettik, olabilecek alternatifleri gözden geçirdik.

Murat (Çetinkaya) beyi 90’lı yıllardan beri tanırım. Sonderece iyi bir bankacıdır, dürüsttür, ehliyetlidir. Erdem Bey de aynı şekilde akademik hayatımdan tanıdığım bir isimdi ve görevini onurla yerine getirdi. Murat Bey, özel sektördeki bankacılık görevlerinden sonra Merkez Bankası’ndaki tecrübeleri ile birleştirip hak etmiş bir şekilde bu göreve geldi. Bu açıdan piyasalara son derece olumlu bir hava verdi. Piyasalarda dalgalanmalar kontrol edilebilir düzeyde. Pazartesi günü Murat Bey ile yeni dönemde çalışma çerçevemiz konusunda istişarelerde bulunduk. Merkez Bankası Başkanı, kabineye de 6 ayda bir sunum yapar. Başbakanın da bir nebze danışmanı hüviyetindedir. Birbirinden kopuk, birbirinden gizle görüşmesi gereken insanlar değiliz. Merkez Bankası rasyonel kendi kuralları içinde işler ve o anlamda biz ona müdahil olmayız.”

FAİZ KARARI DOĞRUDUR

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Merkez Bankası’nın aldığı faiz kararlarının doğru olduğunu belirterek, “Bandın aşağıya çekilmesi bizim de savunduğumuz görüşlerdi çünkü Türkiye’de ekonomide en temel mesele fiyat istikradır. Bir de piyasadaki kredilendirmeyle ilgili bir boyut var.  Burada bizim için önemli olan, faizler öyle bir yerde olmalı ki, mevduatı caydırmasın ve krediyi de pahalılandırmasın.  Ve nitekim alt bandın sabit tutulması mevduatların tutulmasına katkı sağlamıştır. Üst bandın aşağıya çekilmesi de kredi maliyetlerinde düşme  sağlamıştır. Bu koridor kapandıkça da daha öngörülebilir bir tablo ortaya çıkacak.  Böylece hem portföy hem de doğrudan yatırımları daha fazla çekeceğimize inanıyorum” dedi. 

ET FİYATLARINDA EK TEDBİR GELİYOR

GIDA fiyatları konusunda açıklamalar yapan Davutoğlu, “Son Bakanlar Kurulutoplantısında et fiyatlarıyla ilgili ek tedbirler alma konusunu ele aldık ve bazı tedbirler de alıyoruz. Et fiyatları başta olmak üzere Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanımız bir sunum yaptı. Burada çok net tavır alacağız. Tüketicimizin üzerinden herhangi bir aracı grubun kâr elde etmesine izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

TÜRKİYE BU KERVANIN DIŞINDA KALAMAZ

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, AB ile ticari ilişkileri de değerlendirerek, “Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması (TTIP) son günlerin en önemli konulardan biri. Bu da AB paketinin bir parçası. Orada da gümrük birliğini güncellemesi konusunda prensip kararına vardık. Bu toplantılarda da TTIP ve Türkiye AB ilişkilerini doğru zeminde tutmayı amaçlıyoruz. Türkiye bu kervanın dışında kalamaz” dedi.

ETİKETLER
katar ziyareti
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • can 5 yıl önce Şikayet Et
  davutoğlu dürüst adam.
  Cevapla
 • ucrun 5 yıl önce Şikayet Et
  Türk, Arap, Kürt, Laz ne olursa olsun Müslümanlar kardeştir...
  Cevapla
 • SALİH 5 yıl önce Şikayet Et
  2 milyonluk ülke hepsini yeniden kursak 20 milyar dolar etmez
  Cevapla
 • isa koç 5 yıl önce Şikayet Et
  senin görüş kapasiten böyle ise sen girme oradaki iş ihalelerine.
  Cevapla
 • Nurettin GÜN 5 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye ortadoguyu konturol edecekse askeri üstü ırak samara bölgesine kurması lazım samara bir bogazdır orada barajda vardır istihbaratcılar iyi bilir.
  Cevapla
 • bulent 5 yıl önce Şikayet Et
  teşwkkürler dost ve kardeş katar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle