5 yıl alınmayan borç silinecek

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi’nin yayımladığı yeni tebliğle tahsil edilmeyen kamu alacakları için zaman aşımını 5 yıl olarak belirledi.

5 yıl alınmayan borç silinecek
5 yıl alınmayan borç silinecek
GİRİŞ 21.04.2016 08:30 GÜNCELLEME 21.04.2016 08:30
Bu Habere 73 Yorum Yapılmış

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi’nin yayımladığı yeni tebliğle tahsil edilmeyen kamu alacakları için zaman aşımı süresi 5 yıl olarak belirlendi. Bu süre boyunca ödenmeyen tüm borçlar silinecek

Devlete borcu olanlara yeni tebliğden iyi haber var...

Kamu alacaklarıyla ilgili Maliye Bakanlığı önemli bir yenilik yaptı. Özellikle şirketler ve borçlu vatandaşlar için avantajlı düzenlemeler Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni düzenlemeler Gelir İdaresi Başkanlığı'nın, "Tahsilat Genel Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ"i ile geldi. Tebliğde birçok detay bulunuyor. Size özet olarak bazı bilgileri aktarmak istiyorum. En önemli değişikliklerden biri şu; kamu alacağı, vadesinin olduğu takvim yılından sonraki yıldan itibaren 5 yıl içinde tahsil edilmezse zamanaşımına uğrayacak. Yani vadesi 2016 içinde dolacak bir alacak için zaman aşımı süresi 2017'den itibaren 5 yıl olarak düzenlenecek. Bu süre içinde devlet alacağını tahsil edemezse borç ortadan kalkacak. Böylece kamu, kendine de süre sınırı koymuş oluyor. Tahsilat için 5 yıl süre tanınıyor.

İFLAS 'TA 20, ADLİ CEZADA 10 YIL

Borçlunun iflası söz konusu olduğunda ise zaman aşımı süresi değişiyor. Mallar tasfiye edilmesine rağmen kamu alacağı tahsil edilemezse borç için aciz vesikası düzenleniyor. Bu vesika genel olarak borçlunun bu miktarı ödeyecek bir malının ya da varlığının olmadığını gösteren belgeden oluşuyor. Burada kamu alacağı için zaman aşımı süresi belgenin düzenlenmesinden sonraki 20 yıl olarak belirlenmiş. Adli para cezalarında ise zaman aşımı süresi 10 yıl olarak uygulanıyor. Adli para cezasına çarptırılan kişinin yaşı da bazı indirimler sağlıyor. Ayrıca bu cezaların zaman aşımının tayininde mahkeme kararının kesinleştiği gün esas alınıyor.

DİKKAT! 1 LİRA BİLE BOZAR!

Zaman aşımında önemli bir uyarı yapalım. Tahsil edilmeme durumu borcun tamamı için geçerli değil. 5 yıl içinde 1 liralık bile bir tahsilat olsa, zaman aşımı yeniden başlatılıyor. Özellikle vergi alacaklarında bu durum sıkça karşımıza çıkıyor.

HİLELİ İFLASTA FARKLI UYGULAMA

Tebliğin dördüncü maddesinde özel bir durum tarif ediliyor. Borçlunun yabancı memlekette bulunması, hileli iflas etmesi veya terekenin tasfiyesi dolayısıyla zaman aşımının işlememesi halinde 5 yıllık süre, sebeplerin kalktığı günün bitmesinden itibaren başlıyor. Burada da yine 5 yıllık süre dikkate alınıyor fakat başlangıç tarihi değiştiriliyor.

İFLAS ERTELEMEDE YENİ DURUM

İflas erteleme kararı çıktıktan sonra borçlu aleyhine hiçbir takip yapılamıyor. Daha önce başlamış takipler de duruyor. Bu durumda yeni tebliğe göre kamu alacaklarına ilişkin zaman aşımı, iflas erteleme süresince işlemiyor.

İDARİ CEZA VE SGK'YA 10 YIL

İdari para cezalarında 5 yıllık süre uygulanmıyor. Burada tebliğ özel kanunlara ve Kabahatler Kanunu'na atıfta bulunuyor. İdari para cezalarındaki zaman aşımı ise 10 yıl olarak belirleniyor. Örneğin SGK'ca kesilen idari para cezaları için 10 yıllık zaman aşımı uygulanıyor.

İSTEYEN ÖDEYEBİLİR

Zaman aşımından sonra mükellef, bu parayı ödemek isterse tebliğ buna da izin veriyor. Yani vatandaş isterse borcunu silinmesine rağmen ödeyebilecek. Bunun önünde bir engel bulunmuyor.

Faruk erdem - Sabah

YORUMLAR 73
 • Abdullah 7 yıl önce Şikayet Et
  Araştırmayan, öğrenmeyen, 2 satır haberle galeyana gelen bir topluluk olduk çıktık.... Bu haber gazetecilikmidir bilmem ama işin aslı böyle değil.. 6183 madde 102 yi söylüyor bu haber peki 103 neden söylemiyor ? ??? Onuda siz araştırın bu madde sadece şu ... Devlet olurda bir alacakta haciz yapmazsa, takip etmezse, mal beyanı istemezse vs.vs. gibi boşluk oluşacak durumda ne yapacak ? Böyle birşey 1/1.000.000.000 lık bir durumdur !!!!! YOKSA ÖNÜNE GELEN 5 SENE BORCUNU ÖDEMEYENE DEĞİL !!!!!!!!!!!!! TUHAF BİR HABER TUHAF ARAŞTIRMAYAN YORUMLAR .. YOK HARAM EDERMİŞTE YOK BİLMEM NE DE.. Allah cc ın ilk emri gerçekten neden OKU yeminle çok iyi anlıyorum....
  Cevapla
 • Cesur 7 yıl önce Şikayet Et
  Zaman asimina 1 yil kalayi devlet ozellikle bekliyor anaparanin uzerine 2 kati faiz bindiriyor son 1 sene kalada vatandasin donuna kdr aliyr yani anlicgnz zaman asimi 5 yil olsada 4.yilinda zaten borcunu oyle yada boyle faiziyle birlikte catit cuur aliyor
  Cevapla
 • tolga 7 yıl önce Şikayet Et
  Ben şimdi borçlarını düzenli ödemiş biri olarak hakkımı sizlere helal etmiyorum. Çatır çatır alacam öbür tarafta
  Cevapla
 • Bukalemun 7 yıl önce Şikayet Et
  Yani sonuç vergisini ödeyen anayi mi.
  Cevapla
 • dürüst 7 yıl önce Şikayet Et
  evet kardeşim aynen, hemde önde gideni :(
  Cevapla
 • Mehmet 7 yıl önce Şikayet Et
  En iyisimi hiç vermemek. Hirsizlara gun dogdu. Adaletsizligin haberi olmus bu.
  Cevapla
 • Abdullah 7 yıl önce Şikayet Et
  Gün doğduğu filan yok.. 6183 - 103. maddeyi OKU .. İKRA..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle