Altın için bir iyi bir de kötü senaryo!

Yılın ilk 3 ayında gram altın yatırımcısına 12, çeyrek altın 22, cumhuriyet altını ise 84 lira kazandırdı.

Altın için bir iyi bir de kötü senaryo!
Altın için bir iyi bir de kötü senaryo!
GİRİŞ 02.04.2016 13:12 GÜNCELLEME 02.04.2016 13:16

Küresel ekonomiye yönelik endişelerle atında baş döndüren hareketlilik devam ederken, son haftalardaki geri çekilmeye rağmen yılın ilk 3 ayında gram altın yatırımcısına 12, çeyrek altın 22, cumhuriyet altını ise 84 lira kazandırdı.

Geçen ay peş peşe gelen rekorların ardından altın frene basmış gibi görünse de yılın ilk çeyreği altın yatırımcısı artıda. Geçen yılın son gününün de 161 liradan satılan çeyrek altın mart ayının son gününde Kapalıçarşı'da 183 liradan satılırken, 31 Aralık 2015'te 99 lira olan gram altınise 111 liraya yükseldi.

Cumhuriyet altını ise yılın ilk çeyreğinde 84 lira artışlar 749 liraya tırmandı.
 
'ALTINDA KONSODİLASYON DÖNEMİNDEYİZ'

ALB Forex Yatırım Uzmanı Volkan Kuğucuk, altın fiyatlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

"Altında konsodilasyon dönemi içindeyiz. Yani bu dönemde altının normal şartlarda yeniden bir fiyatlandırma oluşturmasını bekleyebiliriz. Şu anda altının onsunda 1.280-1.180 bandı arasında gidip gelen bir yatay hareket beklenebilir. Tabii ki global gelişmeler altın yönü üzerinde etkili olmaya devam edecek. ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen'ın son yaptığı konuşmada global risklere vurgu yapılarak daha güvenli bir faiz sunumundan bahsedildi. Dolayısıyla ABD'ninfaiz artırmadığı her noktada altında çok dramatik düşüşler beklenmemeli.

KÖTÜ SENARYO... 

Altın için kötü senaryoda global risklerin en aza inmesiyle ABD'nin normal süreçte bir biri ardına faiz artırımları bulunuyor. Bu noktada altında 950 dolara kadar gerileme bekleyebiliriz.

İYİ SENARYO...

İyi senaryo ise global riskin devam etmesine son dönemde Çin tarafı eklendi. Burada Çin'e vurgu yapmak gerekirse, büyüme ve bankacılığa ek olarak son dönemdeki sorunlara emlak sektörü de eklendi. 

Altının onsunda bu senaryoya göre 1.300 doların üzerinde bir fiyatlama hatta ve hatta 1.500 dolara kadar bir fiyatlama gelebilir. 

Altının tek iyimser senaryosu doların güçlenmemesi ve diğer para birimlerinin dolar karşısında değer kazanması. Bu noktada altın bu durumu fırsata çevirebilir. Altın fiyatı dolarla hareket ediyor.Dolar endeksinin 97-98 bandı üzerinde kalmaması yani doların yeniden güç kazanmaması altın fiyatlarındaki konsodile döneminin rahat geçeceğinin göstergesi."

KAYNAK: MİLLİYET