786 bin liraya doktor bulamıyor

Pratisyen hekim Kenny'nin, yılda 268 bin dolar maaşla çalıştıracak doktor bulamadığı bildirildi. Bu miktar, aylık 65.5 bin lira yapıyor.

786 bin liraya doktor bulamıyor
786 bin liraya doktor bulamıyor
GİRİŞ 23.02.2016 16:03 GÜNCELLEME 23.02.2016 17:33
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Yeni Zelanda'nın kırsal kesiminde, pratisyen hekimlik yapan Alan Kenny, yılda 400 bin Yeni Zelanda doları (yaklaşık 786 bin TL, 268 bin ABD doları) maaşla iş yükünü hafifletecek bir doktor arıyor. Ancak cazip bir iş olanağı sunmasına rağmen, iki yıldır bu işe uygun bir kişi bulamıyor. Dr Kenny, Kuzey Adası'ndaki 13.600 nüfuslu Tokoroa kentinde aile hekimliği yapıyor.

BBC Türkçe'nin haberine göre Yeni Zelanda'ya İngiltere'den giden Dr Kenny, New Zealand Herald gazetesine verdiği mülakatta hasta sayısında 'patlama' yaşandığını, ancak yanında çalışacak doktor bulamadığı için sürekli olarak fazla çalışmak ve tatillerini iptal etmek zorunda kaldığını anlattı.

Kenny "Çok iyi bir ücret verebilirim. Sağlık ocağında kayıtlı hasta sayısı arttıkça, kazanılan para da artıyor, ama artık baş edemiyorum" diyor.

3 ay tatil

Kenny yanında çalışacak doktora iyi bir ücretin yanı sıra yılda üç ay tatil ve sağlık ocağına yarı yarıya ortaklık da vaat ediyor, üstelik geceleri ya da haftasonları çalışmaları da gerekmiyor. Buna rağmen dört aydır başvuran olmamış.

Yeni Zelanda'da kırsal kesimde doktor maaşları normalde yılda 150 bin ile 280 bin Yeni Zelanda doları arasında. Boş kadroların doldurulmasının iki-üç yıl sürdüğü, işe alınan doktorların ise kısa bir süre sonra ayrıldıkları belirtiliyor.

Bunda kırsal kesimlerin, diğer bölgelerden izole bir konumda olması, fazla sosyal aktivite ve okul imkanı sunmaması, internet erişiminin iyi olmaması da etkili oluyor.

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • müslim 5 yıl önce Şikayet Et
  3-5 köfteden fazlasını mide almıyor;neden fazla çalışacaksın ki. damın olsun,karnın doysun yeter.
  Cevapla
 • fani 5 yıl önce Şikayet Et
  3 bin tl maaş versin ben giderim. 3-4 ayda tıbbın çaresizliğine bile çare bulabilirim :)
  Cevapla
 • ender 5 yıl önce Şikayet Et
  bi de memleketimi beğenmiyorlar. her yerde internet, okul
  Cevapla
 • Giresunlu 28 5 yıl önce Şikayet Et
  ben gelirim de işlerim yoğun.
  Cevapla