Türkiye ile AB arasında olağanüstü zirve

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 28 üye devletin katılacağı olağanüstü AB-Türkiye Zirvesi yapılacağını söyledi.

Türkiye ile AB arasında olağanüstü zirve
Türkiye ile AB arasında olağanüstü zirve
GİRİŞ 19.02.2016 10:59 GÜNCELLEME 19.02.2016 11:02
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB ve Türkiye arasında Mart ayı başında sığınmacı kriziyle ilgili özel bir zirve yapmayı planladıklarını söyledi. 

AB Liderler Zirvesi'nin ilk gününün sonunda düzenlenen basın toplantısında konuşan Tusk, zirveye Türkiye ile olan dayanışmalarını ifade ederek ve Ankara'daki terör saldırısını kınayarak başladıklarını belirtti.

Olağanüstü zirve

Türkiye ile üzerinde anlaşılan sığınmacı kriziyle ilgili Ortak Eylem Planı'nın önemini koruduğunu aktaran Tusk, "Başarılı olabilmek için elimizden gelen her şeyi yapmamız gerekiyor. Bu yüzden de AB ve Türkiye arasında mart ayının başında sığınmacı kriziyle ilgili özel bir zirve yapmayı planlıyoruz" dedi. Almanya Başbakanı Angela Merkel de düzenlediği basın toplantısında, Mart ayı başında 28 üye devletin katılacağı olağanüstü AB-Türkiye Zirvesi yapılacağını kaydetti. 

Türkiye ile AB arasındaki son zirve 29 Kasım'da yapılmıştı. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katıldığı zirvede, yeni fasıllar açılarak üyelik müzakerelerinin yeniden canlandırılması, vize serbestisi sürecinin hızlandırılması ve AB'nin Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar için başlangıç olarak 3 miyar euroluk yardım yapmasına karar verilmişti. 

KAYNAK: NTV

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Sivas 4 yıl önce Şikayet Et
    Türkiye Avrupa birliği tarafından yurtdışı edilen sığınmacıları geri almamalı , anlaşmaya dikkat etmeli.
    Cevapla
  • Osmanlı Torunu 4 yıl önce Şikayet Et
    Bu mülteci meselesi nedeni ile AB yi baya zor duruma soktuk öyle ki bizim için acil toplantı yapar hale geldiler. AB yi yakında parçalarız biz :)
    Cevapla