Kasaplar da fiyatlardan şikayetçi

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili Yardımcı, tavan fiyatın uygulanabilmesi için hayvanların ucuza mal edilmesi gerektiğini belirtti.

Kasaplar da fiyatlardan şikayetçi
Kasaplar da fiyatlardan şikayetçi
GİRİŞ 12.02.2016 17:40 GÜNCELLEME 12.02.2016 17:40
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili Osman Yardımcı, et fiyatlarındaki tavan uygulamasına dair açıklama yaptı. Yardımcı, 23 lira karkas ete göre maliyetin 36 lira olduğunu belirterek, “Karkas dana fiyatı 18'e düşsün, biz de 32'ye satalım" dedi. 

'Esnaf zarar ediyor'

Aynı zamanda Antalya Kasaplar Odası Başkanı olan Osman Yardımcı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in et fiyatlarıyla ilgili açıklaması üzerine basın toplantısı düzenledi. Yardımcı, Bakan Çelik'in tavan fiyata uymanlara karşı yaptığı açıklamayı değerlendirdi.

Bakan Çelik'in açıkladığı 32 lira kıyma, 34 lira kuşbaşı sözlerini hatırlatan Osman Yardımcı, “Zaten böyle bir şeyin hesabının yapılıp, nasıl kurtaracağını bence söylenmeden ya da gerekli bilgi verilmeden sayın bakanım böyle bir açıklama yapmış. Biz bunun esnafla vatandaşı karşı karşıya geldiğini iki gündür gördük. Vatandaş gidiyor, 'Sayın bakanım açıklama yapmış 32 liraya kıyma alacağım' diyor. Esnafın zarar ettiğini, maliyetin fazla olduğunu düşünmüyor" dedi. 

'Zarar ederiz'

Bakan Çelik'in açıkladığı 23 lira karkas fiyattan maliyet hesabı yaptıklarını anlatan Osman Yardımcı, “Biz de vatandaş ucuz et yesin istiyoruz. 23 liradan aldığımızı kabul ettiğimizde de zaten KDV ile kemiği var. Karkas alıyoruz, kemiği saymıyorlar. Biz kemiği kıymanın içine katmıyoruz. Kemiksiz veriyoruz. Sadece 10 lira, kemik payıyla KDV ediyor. Bu da 33 liraya gelir. 1 lira para kazanmadan elektrik, su, işçi giderlerimiz, en kötü şartta 36 lira maliyeti var 1 kilo kıymanın. Biz 36 liraya mal ettiğimiz, kar koymadığımız halde 32 liraya sattığımızda kiloda 4 lira zarar ederiz. Günde 50 kilo satsak günde 200 lira, ayda 6 bin lira zarar ederiz. Hiçbir esnaf buna dayanamaz" diye konuştu. 

'KDV kaldırılsın'

Fahiş fiyata satarak vatandaşı mağdur etmek istemediklerini de belirten Yardımcı, “Nasıl olur? Sayın bakanım 32 liraya yedirmeyi düşünüyorsa, biz de destekleriz. Ramazan ayında söz verdik ve zam gelmesine rağmen hala fiyatlara zam yapmadık. Ama o zaman bize verilen etlerin maliyeti düşürülsün, KDV kaldırılsın. 1 kilo ette yüzde 8 KDV 3 lira ediyor. Sigortalı işçilerimizin maliyeti, elektrik, suyu ödemiyor muyuz, ödüyoruz. 32 liraya satalım ama bu maliyeti nasıl düşüreceğiz, hiç mi ekmek yemeyeceğiz, bizim çoluğumuz çocuğumuz yok mu? Bugün 50 bin esnafın en aşağı 40 bini mağdur oldu" dedi. 

'18 liraya keselim 32'ye satarız'

Bu açıklamalar sonrası esnafla vatandaşın karşı karşıya geldiğini dile getiren Yardımcı, “Vatandaşla karşı karşıya gelmeseydik bu basın açıklamasını da yapmazdık. Tavan denildiğinde 32'den fazlaya satamazsın. Ayrıca 26 liraya satan da var, 40 liraya satan da var ama etin kalitesi de önemli. Yüzde 40 yağ mı katılsın, bu da yanlış. 32 liraya satabilmek için karkas dana fiyatı 17-18 lira olması lazım ki ancak o zaman bile 32 liraya kar etmeden satabiliriz. Şu anda mağdur durumdayız. Sayın bakanım bir telefonla halledebilir, tüm illerdeki kesim, karkas fiyatlarını alıp yanındaki uzman kişilerle maliyet fiyatlarını çıkarabilir. 18 liraya dana keselim, o zaman 32 liraya satarız" dedi. 

YAZDIR
YORUMLAR 13
 • H.B.V 5 yıl önce Şikayet Et
  Et fiyatlarını indirmeyenleri 174,e şikayet edin?.
  Cevapla
 • ayşe 5 yıl önce Şikayet Et
  ucuz kaliteli et olmalı......... amerikada et 8 lira.....
  Cevapla
 • Misafir 5 yıl önce Şikayet Et
  hayvancılık artmadığı sürece bu ülkede ucuz et yemek imkansız, dışarıdan ithal et gelecekmiş bahane,neden kendimiz üretiyoruz üretmediğimiz sürece bu ülke bir yere varamaz yazık güzel ülkeme yazık
  Cevapla
 • çiftçi 5 yıl önce Şikayet Et
  ben 2 sene hayvanı bakıp büyütecem bütün çilesini pisligini temizlicem 2 senede 18 tl ye satacam kasap beyefendide reyonda eti bir günde 36 tl ye satıp para kazanacak varmı böyle bir adaletsizlik şunu kesinkez söylüyorum eger ithal et lobisi [kasap] sayesinde et ithal olursa ANADOLU boş bir kovan gibi söner başta ben olmak üzere toplu göçler yaşanır dogudan batıya dogru BU ÇİFTÇİ ENAYİ DEGİL
  Cevapla
 • yeter 5 yıl önce Şikayet Et
  kaç para vergi verdin_?
  Cevapla
 • mert 5 yıl önce Şikayet Et
  çiftci 2yil beslesin ugraşsin 18tl esnaf 32tl neguzel isbe
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle