Kasaplar et ithalatına karşı

Et ithalatı yapılacağına dair açıklamanın ardından kasaplardan itiraz geldi.

Kasaplar et ithalatına karşı
Kasaplar et ithalatına karşı
GİRİŞ 27.01.2016 16:16 GÜNCELLEME 27.01.2016 16:16
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Türkiye Kasaplar, Besiciler, Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Başkan Vekili Osman Yardımcı, et ithalatına karşı olduklarını, bunun hem besiciye hem de sektöre zarar vereceğini bildirdi.

Yardımcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş'ın et fiyatlarını disipline edebilmek ve tüketicinin zararını önleyebilmek için ithalat izni vereceklerini açıkladığını anımsattı.

'SAKATAT MİLLİ SERVET'

Devletin yanlış giden konularda müdahale etme yetkisi bulunduğunu anımsatan Yardımcı, "Dışarıdan ithal et gelirse, hem besiciye hem de sektöre zarar verir. Neden? Hayvanın sakatatı orada kalıyor. Bunlar milli servet" dedi.

Yardımcı, Et ve Süt Kurumu'nun denge unsuru olması gerekirken, dışarıdan et getirip kasaplarla rekabet ederek ticaret yapmasının yanlış olduğunu, kurumun ucuz et satması nedeniyle kasaplarla vatandaşın karşı karşıya getirildiğini savundu.

Vatandaşın kasaba, "Orada etin kilosu 25 lira, burada niye pahalı" diye serzenişte bulunduğunu ifade eden Yardımcı, "Ama benim verdiğim vergiyi, kirayı, sigortayı vermiyor. Gelen etin zararını da devlet karşılıyor. Ama benim karşılama gücüm yok ki... Devlet, iki evladı olduğu için bir evladını feda ediyor, birini tutuyor. Bu yanlış" diye konuştu.

Yardımcı, devletin et yerine, besi hayvanı ithal etmesi gerektiğini, ancak bununla ilgili de değiştirilmesi gereken düzenlemeler olduğunu ifade etti. İsteyen her firma ya da kişinin yurtdışından besi hayvanı getirebilmesi gerektiğini savunan Yardımcı, "Et ve Süt Kurumu getirecekse de isteyen tüm firmalara versin. Sadece kartelleşmiş firmalar almasın" dedi.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Bedevi 4 yıl önce Şikayet Et
  bu konuda haklısınız kardeşim. Milletimiz ete hasret, yanasamiyoruz fiyatından ötürü.
  Cevapla
 • mustafa 4 yıl önce Şikayet Et
  Meyve, sebze ve et Türkiye de soygun var.
  Cevapla
 • gurbetçi07 4 yıl önce Şikayet Et
  karşıdırlar tabi. akdi takdirde kıymayı nasıl kilosunu 40 tl ye satacaklar
  Cevapla