Taksi plakaları ucuzladı: İşte nedeni

Plaka sahibi olmak isteyenlerde şartı aranması, yatırım aracı olarak tercih edilen plakanın değer kaybetmesine yol açtı.

Taksi plakaları ucuzladı: İşte nedeni
Taksi plakaları ucuzladı: İşte nedeni
GİRİŞ 05.01.2016 14:53 GÜNCELLEME 05.01.2016 14:53

UKOME'nin 12 Mart 2015'te aldığı karara göre, taksi plakasına sahip olmak isteyenlerde "şoförlük mesleğini geçim kaynağı olarak seçmesi ve sürekli icra etmesi" şartı aranmaya başladı.

Kararla, başka bir mesleğe sahip olanların taksi plakası satın almaması için ruhsat verilirken plakayı alacak kişiden, vergi dairesinden "başka bir işte çalışmadığına" dair belge istendi.

Sabit kira getirisi olması dolayısıyla hem güvenli hem de değer sağlayan bir yatırım aracı olarak tercih edilen taksi plakası, en çok doktor, futbolcu, sanatçı, kuyumcu ve gurbetçiler gibi taksicilikle alakası olmayan vatandaşlarca tercih ediliyordu.

Değeri 2014'te yaklaşık yüzde 18 artış gösteren ve aynı yıl sonunda da 1 milyon 600 bin liraya varan satış rakamıyla taksi plakası, yatırımcısının yüzünü güldürdü.

Kararla meslek dışından kimselerce alınamayan taksi plakası, 2015 Aralık'ta da aynı fiyatta kalarak yatırımcısını üzdü.

"KİMSE PLAKA ALMAYA YANAŞMIYOR"

Taksi plakası alım satımı yapan Gürsoy Atlı, eskiden taksi plakalarının babadan oğula geçen bir yatırım aracı olduğunu belirterek, İstanbul'un şehir olarak markalaştığını ve bunun taksi plakalarına da yansıdığını söyledi.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR