Bakanlık açıkladı! 57 üründe yok yok

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, vatandaşı kandıran gıda firmalarını tek tek tespit etti...

Bakanlık açıkladı! 57 üründe yok yok
Bakanlık açıkladı! 57 üründe yok yok
GİRİŞ 01.01.2016 14:46 GÜNCELLEME 01.01.2016 15:55
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca, taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen, aralarında et, süt ürünleri ile içeriğinde ilaç etken maddesi tespit edilen takviye edici gıda, bitkisel yağ, alkolsüz içecek, bitkisel çay, baharat, çikolata ve kahvenin yer aldığı 57 parti ürün kamuoyu ile paylaşıldı.
 
Taklit ve tağşiş yaptığı belirlenen işletmeler ve ürünlerinin parti numaraları, Bakanlığın internet sitesinde açıklandı.
 
Buna göre, piyasa gözetimi ve denetimi kapsamında geçen yıl 724 bin 379 resmi kontrol gerçekleştirildi.
 
Birinci grupta taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen ürünlerle ilgili firmalara 14 bin 649'ar lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

İŞTE İSİM İSİM O FİRMALAR >>> TIKLAYIN
 
İkinci grupta ise laboratuvar analizleri sonucunda sağlığı tehlikeye düşürebilecek şekilde içeriğinde ilaç etken maddesi tespit edilen ürünler açıklandı. Bu ürünler, masrafları sorumlusuna ait olmak üzere piyasadan toplatılacak ve ürünlerin mülkiyeti kamuya geçirilecek. Ayrıca söz konusu ürünleri üreten veya piyasaya arz edenler hakkında cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunuldu.
 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca et ve süt ürünleri, takviye edici gıdalar ve benzer ürünler, bitkisel yağ, alkolsüz içecekler, kahve çikolata, baharat ve bitkisel çay üretiminde taklit ve tağşiş yapan işletmeler ile ürünler açıklandı.
 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının internet sitesinde yer alan duyuruya göre, kontroller sonucunda süt ve süt ürünlerinde taklit ve tağşiş yaptığı kesinleşen 10 gıda işletmesi ve bu işletmelerin ürettiği 7'si yoğurt, 4'ü tulum peyniri, 1'i tereyağı olmak üzere bu ürünlere ait bilgiler kamuoyu ile paylaşıldı. Süt ürünlerinde bitkisel yağ, nişasta ve jelatin tespit edildi.
 
Bunun yanı sıra et ve et ürünlerinde de laboratuvar tahlilleri sonucunda taklit ve tağşiş yaptığı kesinleşen 13 gıda işletmesi ve bu işletmelerin ürettiği aralarında lahmacun içi harcı, köfte, kıyma, dana sucuğun aralarında bulunduğu ürünlere ait bilgiler duyuruldu. Örnek olarak köftede kanatlı eti, sakatat ve soya, dana sucukta tükürük bezi tespit edildiği aktarıldı.
 
Açıklamada, takviye edici gıdalar ve benzer ürünlerde de kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten veya satan 5 gıda işletmesi ve bu işletmelerin ürettiği ürünlere ait bilgiler de yer aldı. Örnek olarak, bitkisel karışımlı macunun içinde sıklıkla ilaç etkin maddesi "Sildenafil"e rastlandığı bildirildi.
 
Bitkisel yağlarda taklit ve tağşiş yaptığı kesinleşen 20 gıda işletmesi ve bu işletmelerin ürettiği içinde olmaması gereken yağ asitlerinin bulunduğu ürünlere ait bilgiler paylaşıldı.
 
Alkolsüz içeceklerde kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten veya satan 5 gıda işletmesi ve bu işletmelerin ürettiği ürünler, kahve, bitkisel çay, baharat ve çikolatada da 1'er gıda işletmesinin ürünlerine ait bilgiler kamuoyuna duyuruldu.
 
Gıdalarda taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi bulunduğu tespit edilen ürün, firma ve markaların bulunduğu listeye "www.tarim.gov.tr" adresinden ulaşılabiliyor.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 18
 • düşünür 4 yıl önce Şikayet Et
  arkadaş bim'den sırım zeytinyağı alıyoduk o da sağlıksız çıkmış
  Cevapla
 • yılmaz 4 yıl önce Şikayet Et
  BİMDEN ALDIĞIN HANGİ ÜRÜN SAĞLOKLI ki bir çoğu merdiven altı ürün
  Cevapla
 • mustafa 4 yıl önce Şikayet Et
  Bu firmalar bu kadar milletin hakkını Allah katında nasıl ödeyecek???Bilhassa ticaretnen uraşanların kul hakkından ahiretide hesaba katıp çok çekinmesi lazın!vesselam
  Cevapla
 • ibrahim 4 yıl önce Şikayet Et
  Tüm büyük firmalar sahlep yerine nişasta satar. İçindekiler kısmına minicik yazınca onlar dolandırıcı olmuyor mu! Yasalarımız boş, yetersiz.
  Cevapla
 • Adiga81 4 yıl önce Şikayet Et
  Para cezası ve teşhir yetmez. Adamlar firmayı kapatıp başka isimle üretime geçiyor. Ağır hapis cezaları olmelı.
  Cevapla
 • AHMET 04 (Ağrı) 4 yıl önce Şikayet Et
  Kim ne yaparsa yapsın ama o sahtekarlığı yapan da vatandaşın kendisi cezasını çeken de vatandaşın kendisi. Olan hep vatandaşa oluyor. Ama Allah sahtekarlık yapanların şirketinden çıkarsın inşaallah. Bu sağlık denen şey dünya nimetinin hiçbir şeyine değişilmez. Sahtekarlar, Adam olun adam... Adamlık herkese nasip olmaz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle