Bankalar Birliği'nden 'Dolandırıcılık' açıklaması

Türkiye Bankalar Birliği ismi kullanarak dolandırıcılık e-postaları atıldığına dair iddialar üzerine bir kamuoyu açıklaması yaptı.

Bankalar Birliği'nden 'Dolandırıcılık' açıklaması
Bankalar Birliği'nden 'Dolandırıcılık' açıklaması
GİRİŞ 22.10.2015 16:07 GÜNCELLEME 22.10.2015 16:07

Türkiye Bankalar Birliği ismi kullanılarak dolandırıcılık amacıyla tasarlanmış sahte elektronik postaların birçok internet kullanıcısı tarafından alındığına ilişkin bilgi edinilmiştir. Dolandırıcılık amacıyla kişisel verilerin elde edilmesine yönelik gönderildiği anlaşılan bu elektronik postalara ilişkin kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini teminen aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür:
 
Söz konusu elektronik postada yer alan hususların tamamı gerçek dışıdır ve kişisel verilerin elde edilmesine yönelik, aldatıcı beyanlardır.
 
Türkiye Bankalar Birliği’nin Ankara’da bir şubesi mevcut değildir.
 
Türkiye Bankalar Birliği, banka müşterilerine ait kişisel bilgileri hiçbir şekilde talep etmez. Bu konuda görevli ve yetkili değildir. Aktif internet bankacılığı kullanıcılarını tespit etmek veya kullanıcı bilgilerini teyit etmek gibi bir çalışması ve görevi de bulunmamaktadır.
 
Türkiye Bankalar Birliği, bankaların internet bankacılığı hizmetlerine müdahil olmaz ya da bankaların ürün ve hizmetleri için banka müşterilerinden bilgi, belge istemez ve internette veri girişi talebinde bulunmaz.
 
Türkiye Bankalar Birliği tarafından; internet bankacılığı güncellemesi, veri tabanı hazırlanması ve bunlara ek yapılması, bu konuda banka müşterilerinden teyit alınması, banka müşterilerinin hesaplarına erişimlerine müdahale edilmesi, kısıtlama konulması, kanunen ve fiilen mümkün değildir.
 
Birliğimiz bu veya benzeri konu başlıklarında elektronik posta gönderimlerinde bulunmamaktadır. Türkiye Bankalar Birliği’nden geldiği görüntüsü verilen, bu türden sahte elektronik postalara kesinlikle itibar edilmemeli, bir dolandırıcılık olayına maruz kalmamak için kişisel bilgiler ve veriler üçüncü kişi ya da kurumlar ile asla paylaşılmamalıdır.
 
Sahte elektronik postanın yönlendirme yaptığı internet sitesinin kapatılması için gerekli girişimlerde bulunulmuştur.
 
Kamuoyunun bilgisine önemle sunulur.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
e-posta
YAZDIR