Fiyatı 1 liranın altına düştü!

Kütahya'nın Simav ilçesinde hasadına başlanan Napolyon cinsi ihracatlık kirazın bahçedeki fiyatı 1 liranın altına düştü.

Fiyatı 1 liranın altına düştü!
Fiyatı 1 liranın altına düştü!
GİRİŞ 01.07.2015 14:56 GÜNCELLEME 01.07.2015 14:57
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Simavlı üreticiler fiyatların yükselmemesi halinde bu yıl kirazın dalında kalacağını söyledi. Simav’ın kiraz ambarı Yağmurlar Köyü Muhtarı Mahmut Turgut, “Ben aynı zamanda kiraz üreticisiyim. 55 yaşımdayım. Kiraz üreticisinin bu kadar perişan olduğu bir yıl hatırlamıyorum. Geçen yıllar 2 doların altına düşmeyen kirazın bu yıl 1 TL’nin de altına düşmesi geleceğimiz açısından bizi kara kara düşündürmeye başladı. Böyle giderse Simav’da kimse kirazını toplamaz. Çünkü 1 TL’lik fiyat işçinin günlük ücretini bile kurtarmaz. Kiraz üreticisi bu yıl karalar bağlayacak gibi gözüküyor” dedi.

Kiraz üreticisi Hasan Eser (59) ise “Bir yıldır gözümüz gibi baktığımız ihraçlık Napolyon cinsi kirazımıza toptancıların 1 TL fiyat biçmesi bizi çok üzdü. Fiyatın bu kadar düşük olmasının sebeplerinden birisi rekoltenin çok yüksek olması, diğeri de hükümetin bir türlü kurulamaması. Belirsizlik belimizi büktü. Benim 100 dolayında ağacım var. Geçen gün hasat ettiğim kirazımı toptancıya vermek yerine pazara çıkarıp perakende satmaya çalıştım. Kilosunu 1 lira 80 kuruştan satıncaya kadar göbeğim çatladı. Simavlı kiraz üreticileri olarak bizler tüm hesaplarımızı kirazımızın kilosunu 4 TL’den satmaya göre planlamıştık. Şimdi ne yapacağımızı şaşırdık" ifadelerini kullandı.

Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner bu yıl kirazın rekoltesinin yüksek olmasının çiftçiyi sevindirdiğini, ancak 1 TL’nin de altına düşen fiyatın üzdüğünü söyledi. Simavlı kiraz üreticisinin moralinin bozuk olduğunu ifade eden Başkan Bütüner, “İhraçlık kiraz fiyatının önümüzdeki günlerde biraz daha yükseleceğini umuyorum. Ancak 15-20 kuruşluk artışın çiftçimizi tatmin edeceğini zannetmiyorum. Allah yardımcımız olsun” şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
Kütahya
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • konyalı 5 yıl önce Şikayet Et
  Hesaplarımızı ona göre yaptık demişler dereyi görmeden paçayı sıvamayayaksın bugun bi çoğu öyle tarladan ürünü çıkarmadan daha çiçekken ürünün karşılığı para alıyorlar önce nasibinde ne var eline ne geçti görde ona göre hesap yap
  Cevapla
 • Mersinli 5 yıl önce Şikayet Et
  Hükümeti düşürürken düşünecektiniz bunu gardaş. Hükümet yok, istikrar da yok. böyle biline
  Cevapla
 • murat 5 yıl önce Şikayet Et
  biz burda 7 liraya kiraz yiyoruz, 1 liranın altına düşmesi tamamen aradaki tüccarların işi. bu fark çok açık, ve çiftçiye yansımayışı çok acı. adamlar senede bir ürün alacaklar, o da para etmeyecek, bu adil değil.
  Cevapla
 • oluurr 5 yıl önce Şikayet Et
  bu sene de halk yesin yaa geçen sene zaten malı götürmüşler 2 dolar iyi para
  Cevapla
 • misafir 5 yıl önce Şikayet Et
  Yorumlara bakaıyorumda cidden milletimizin merhamet acıma duygusu gittimiş. Altta kalanın canı cıksın mantığı. bir ürün para etti mi çifçi az para kazanmaya başladı mı hemen hükümet ithal ürün geti,,riyor. Madem kirazda para etmiyor ihraç etmenin yollarını bulup çifçiyi zarardan kurtarsın. . Birde ak Parti ye körürüne bağlanmayın eleştirilmesi gerekeni eleştirin. Asıl ak partili yalaka olan değil yeri geldiğinde eleştirmeyide bilendir..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle