"Kargo aracılığıyla dolandırıcılığa" dikkat

"2 bin liralık ürün kazandınız. Sadece kargo ücreti olan 120 lirayı ödeyeceksiniz" diyerek tüketiciyi aldatıyorlar.

"Kargo aracılığıyla dolandırıcılığa" dikkat
"Kargo aracılığıyla dolandırıcılığa" dikkat
GİRİŞ 17.05.2015 13:10 GÜNCELLEME 17.05.2015 13:12
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Hukuk Komisyonu Başkanı avukat Murat Emergen, dolandırıcıların, "2 bin liralık ürün kazandınız. Sadece kargo ücreti olan 120 lirayı ödeyeceksiniz" diyerek tüketiciyi aldattığını belirterek, "Bu durumda tüketicinin kargoyu kontrol etmeden parayı ödemesi şartı koşuluyor. Dolandırıcılar, kargo firmalarını da kendi sahtekarlıklarına alet ediyor" dedi.

"PAKETİ KARGO ELAMANININ YANINDA AÇIN"

Emergen, mevzuata göre çekilişle hediye dağıtılmasının izne tabi olduğuna işaret ederek, alıcı gönderinin tesliminde şüpheli bir durum sezerse kargo elemanının yanında paketin açılması ve tutanakla kargo teslim fişine işlenerek belgelenmesi gerektiğini bildirdi. Tüketici Kanunu'na göre mesafeli sözleşme kapsamında sayılan bu tür alışverişlerde 14 gün içinde koşulsuz cayma hakkı bulunduğu bilgisini veren Emergen, "Bu bildirim elektronik yollarla da yapılabilir. Hasar açıkça görünmeyen, ilk bakışta anlaşılamayan bir kusur ise cayma hakkı kullanılırken tüketici 14 günlük süreyle sınırlı değildir. Alıcı özellikle kendisi için önem arz eden gönderilerin teslimi sırasında dikkatli olmalı ve kontrolünü yapmalı" ifadesini kullandı.

"FATURA VE SEVK İRSALİYESİNİ KONTROL EDİN"

Alınan ürünün faturası ve sevk irsaliyesinin kontrol edilmesini isteyen Emergen, yasa gereği bu tür faturaların çift nüsha düzenlenmesi gerektiğini anlattı. Emergen, fatura, çift nüsha değilse veya ürün beğenilmediyse paketin aynı anda kargo elemanına iade edilmesi gerektiğine değinerek, kargo teslim fişine not düşülmeden asla imza atılmaması uyarısında bulundu. Ürünün ve paketin içinde ne olduğunun fatura veya irsaliyede yazılmasının zorunlu olduğunu vurgulayan Emergen, "Faturasız bir ürün alındığında, ürünle ilgili bir sorun yaşanırsa satıcıdan herhangi bir destek alınamayacağı unutulmamalıdır. Durduk yerde ikramiye, hediye çekilişi kazanılması, bir aldatmacadır. Vatandaşların bu konuda kendilerine gelen her türlü bildirimle ilgili cumhuriyet savcılıklarına suç ihbarında bulunmalıdır" diye konuştu.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • zerre kadar inanmayın 5 yıl önce Şikayet Et
  tvlere çıkıp ne olduğu belirsiz ürünlerin tanıtımını yapıyor. Tuzağa düşmeyelim.
  Cevapla
 • vatansever yurtttaş 5 yıl önce Şikayet Et
  her hangi bir sipariş verdiğinizde siparişiniz kargo ile gelecekse mutlaka "kontrollü teslim" isteyiniz, diğer türlü hiç bir kargo firması ücretini almadığı kargonun açılıp kontrol edilmesine izin vermez. birde şu var kontrollü teslimde de sadece içinde istediğiniz ürünün olup olmadığını görebilirsiniz, şayet elektronik bir ürün ise dur açayım açılıyor mu sağlam mı bozuk mu gibi bir kontrol yapamazsınız.
  Cevapla
 • Şuayb 5 yıl önce Şikayet Et
  En büyük vebal Kargo firmalarınındır. Kargo firmaları para kazanmak nâmına herşeyi yapıyor. Bence kargo firmalarını dava etmek lazım. Ücret veremeden paket içeriğini göstermiyorlar. Böyle saçmalık mı olurmuş.
  Cevapla
 • C.G. 5 yıl önce Şikayet Et
  Yurdum İnsanı Böyle Cahil Olunca E Adamlar Ne Yapsin Faydalanmasin mi :)
  Cevapla
 • Hasan 5 yıl önce Şikayet Et
  Yurdum insanı cahilliği değildir. Önemli olan SİSTEM olması lazım. Yasalar ve Kurallar herkeze Açık, net, kolay ve adil olmalı. Bir arkadaşın dediği gibi, Kontrollu odeme olmalı. 1-) Her ne olursa olsun Kapıda kontrollu odeme olmalı. 2-) gönderen veya alıcılı odemelerde de kontrollu olmalı. kargo gonderene rucu edilmeli. (bu sefer tersi olaylar olur gicik oldugundan siparis ver, paketi aç geri gönder) 3-) 15 gun cayma süresi ilgili ürünlerde mutlaka olmalı. kanun ve sistemi ihlal edene ceza olmalı, yaptırıcı.
  Cevapla
 • abdullah kul 5 yıl önce Şikayet Et
  internetten 2 adet ayakkabı bir bot kargo dahil 110 tl ödedim ödemeden içine baktırmıyorlar.Çıkan ayakkabılar pazarda satılan 10-15 tl lik ayakkabılar internette gösterilen resimlerle hiçmi hiç alakası yok 15 gün giydiğim bot tabanı her ikisinin delindi anında su almaya başladı.tabanını atık plastikten yapmışlar herhalde dökülüyor firmayı arıyorsun kimse çıkmıyor.bilg.sekreter not bırakın diyor arayan falan yok 3 kağıt ama sakın ha sakın tanımadığınız marka ve firmalardan asla almayınız görerek bakarak alınız.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle