EPDK'dan şirketlere sayaç uyarısı!

Yüksek elektrik faturalarına EPDK el koydu. Şirketlere uyarı yazısı gitti ve tüketicinin ödeme gücünü zorlayacak değişiklik yasaklandı.

EPDK'dan şirketlere sayaç uyarısı!
EPDK'dan şirketlere sayaç uyarısı!
GİRİŞ 25.01.2015 04:17 GÜNCELLEME 25.01.2015 04:17
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Son aylarda vatandaşların elektrik faturalarında yaşadığı yüksek rakam şokuna Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) el koydu. Tüketicilerin şikâyet yağmuruna tuttuğu EPDK, elektrik dağıtım şirketlerine uyarı yazısı göndererek, gerekli düzenlemelerin 'acilen' yapılması direktifini verdi. Kurumun, şirketlere gönderdiği yazıda elektrik faturalarının bir aydan daha kısa süreler içinde okunmasının mevzuata aykırı olduğu belirtilerek "Şirketlerce tüketim döneminin bir aydan daha kısa süreli belirlenmesi veya uygulanması mevzuata aykırıdır. Bu nedenle, söz konusu uygulama nedeniyle tüketicinin ödemede gecikmesi sonucu gecikme zammı ve kesme-bağlama bedeli alınmaması ve tüketim döneminin asgari bir ay olacak şekilde tekrar belirlenmesi gerekiyor" denildi. Açıklamada, elektrik dağıtım şirketlerinin bazı durumlarda da sayacı iki aydan daha uzun aralıklarla okuduğu da vurgulandı. Açıklamada, "Kurumumuza ulaşan çok sayıda tüketici şikâyetinde, elektrik dağıtım şirketlerince sayaçların bir aydan daha kısa ya da 2 aydan daha uzun aralıklarla okunmaya başlandığı ve bunun sonucunda şirketlerce ayda 2 kere fatura düzenlendiği ya da 2-4 aylık tüketim miktarını içeren yüklü tutarda faturaların düzenlendiği, tüketicilerin ödeme güçlüğüne düştüğü, herhangi bir ödeme kolaylığı sağlanmadığı şikayetleri geliyor" denildi. 

VADE FARKI İKAZI 

Bunun üzerine şirketlere uyarı yazısı gitti. Yazıda, "Dönem değiştirilmesi nedeniyle taksitlendirme yapılıp yapılmadığı, yapılıyorsa vade farkı alınıp alınmayacağı konularının bildirilmesi gerekiyor. Ayrıca, tüketicilerin ödeme güçlüğüne düşmemesi için fatura döneminin uzun aralıklı olmamasına dikkat edilmesi ve dönem değişikliklerinin önceden tüketicilere bildirilmesi gerekiyor" uyarısı yapıldı. 

UZUN DÖNEMLİ FATURA BİLANÇO OYUNU OLABİLİR

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, faturalardaki oynaklığı uzun süre önce fark ederek, çalışmaya başladıklarını belirterek, ödeme süresinin iki ay veya daha fazla süreye çıkmasının şirketlerin 2014 yılı mali bilançılarına yönelik bir uygulama olabileceğini söyledi. Yılmaz, "Şirketler yıl sonunda kasım ya da aralık faturaları öteleyerek, 2014 bilançolarını vergi nedeniyle az göstermiş olabilir. Ya da kayıp kaçak oranını yüksek göstererek, bu yıl sonunda tarife dönemi bitiyor. 2016'da tekrar 5 yıllık bir tarife belirlenecek. Bu nedenle şirketler kayıp kaçak oranını yüksek gösterip, tarife artışı isteyebilirler" dedi.

KAYNAK: SABAH

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
elektrik faturası
YAZDIR
YORUMLAR 19
 • yavuz 5 yıl önce Şikayet Et
  Asıl soru şu olmalı: mis gibi gelir getiren, önemini hiç kaybetmeyecek koskoca ülkenin elektriği neden sabancıya Çalık'a vs'e özelleştirildi???
  Cevapla
 • bora boran 5 yıl önce Şikayet Et
  E sonuc onu yaparlar bunu yaparlar sormadi ayip ta siz ne yaparsiniz neden oradasiniz acep...
  Cevapla
 • erkan 5 yıl önce Şikayet Et
  kaçak elektrik açığını tek hamlede kapatan dağıtım şirketleri zaten alacağını aldı...güya EPDK vatandaşların hakkını savunuyor tabi ki yerseniz!!!!!
  Cevapla
 • harun77 5 yıl önce Şikayet Et
  arkadaşlar bana 305 lira geldi iş yeri degil eve yanlış anlamayın
  Cevapla
 • Misafir 5 yıl önce Şikayet Et
  Devlet bu kurumları da denetlemeli ve halkı soyuyorsa 10 katı ceza kesmeli. halka da git baş vur geri al olayı olmamalı. Direk halkın alacağı olarak kaydefilmeli ve bir sonraki faturadan alacağı iadesi yapılmalı. halkın bunların peşinde koşması halka zulüm değilmi. insanların işi gücü var. neden beni soyanın peşinde koşayım. koşmayan neden zarar görsün. aynı durum. doğalgaz. internet. telefonda da var. çözüm otomatik geri iadedir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle