Don olayı sonrası çiftçiye müjde

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenterler Asamblesi Türk Grubu Başkanı ve AK Parti Ordu Milletvekili İhsan Şener, fındıkta yaşanan don felaketinin ardından öncelikli olarak üreticilerin kredilerinin ertelenmesine yönelik çalışma başlatıldığını söyledi.

Don olayı sonrası çiftçiye müjde
Don olayı sonrası çiftçiye müjde
GİRİŞ 27.04.2014 09:23 GÜNCELLEME 27.04.2014 09:23

29-31 Mar tarihleri arasında aşırı soğuklar nedeni ile yaşanan don olayında fındık bahçeleri hasar görmüştü.

Yaşanan felaket ile ilgili Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile görüşme yaptığını belirten Şener şu bilgileri verdi; "Bakanımız ile yaptığım görüşmede, çiftçilerin kredilerine yönelik olarak erteleme çalışması yapıldığına dair bilgi verdi. Çiftçilerimizin kredilerine yönelik olarak bir çalışma yapılıyor. Çalışmalar önümüzdeki günlerde netleşecek. İkinci bir çalışmada Bakanlar kurulu düzeyinde yapılıyor. Bakanlar kurulu düzeyinde oluşturulan bir komisyon fındık üreticisinin zararının karşılanması ile ilgili bir çalışma yapıyorlar."

SİGORTALI ÜRETİCİNİN ZARARI KARŞILANIYOR

Fındık üreticilerinden fındığını sigortalayanların zararının sigorta tarafından karşılanacağını söyleyen Şener, "Belli rakımın üstündeki fındıklarda yanma meydana geldi. Fındıkta ciddi hasar meydana geldi hatta dalların kuruduğunu gördük. Yeşile bürünmesi gereken bahçeler kahverengiye bürünmüş durumda. Dolayısıyla fındık üretici için çok ciddi bir zarar var. Fındık ve diğer tarım ürünleri için sigorta başlatılmıştı teşvik olsun diye belli bir kısmını da devlet karşılıyordu. Maalesef bu fındık üreticisi tarafında yeterince karşılık bulmadı. İçinde benimde olduğum bir kısım üretici sigorta yaptırmadı. Sigorta olmadığı için ürün zararını karşılamada ortadan kalkmış oldu. Sigorta yaptıranlar ürün zararı sigorta şirketleri tarafından karşılanacak" diye konuştu.

KAYNAK: HABER7