Depoyu fulleyeni Maliye takipte

Maliye, kaçak akaryakıtı önlemek için yeni bir denetim sistemine geçiyor. ‘Arka Ofis' adı verilen sistem sayesinde plaka üzerinden takip başlayacak. Pompalar plakayı otomatik olarak okuyacak, böylece satılan akaryakıt anında izlenecek.

Depoyu fulleyeni Maliye takipte
Depoyu fulleyeni Maliye takipte
GİRİŞ 03.09.2013 08:14 GÜNCELLEME 03.09.2013 08:14
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Maliye Bakanlığı, milyarlarca dolarlık vergi kaybına yol açan kaçak akaryakıtı önlemek amacıyla yeni bir denetim sistemine geçiyor. Benzinin litresinin 5 lirayı bulmasının ardından ‘Arka Ofis' adı verilen sistem sayesinde Türkiye genelindeki tüm benzin ve motorin satışları günlük ve anlık takip edilecek. Plaka bazlı takibin olacağı yeni sistemle aynı plaka üzerinden birden fazla yakıt alma dönemi kapanacak. Yeni nesil pompalar aracın plakasını otomatik olarak okurken elle giriş yapılamayacak. Ödeme Kaydedici Cihaz bilgisi sisteme inecek. Böylelikle her aracın ne kadar yakıt aldığı, bu yakıtı ne kadar sürede harcadığı görülecek.

Yanlış beyanı uyaracak

Araçtan başlayarak tüm istasyonların ne kadar satış yaptığı da izlenebilecek. Maliye her aracın ne kadar yakıt aldığını bildiği için istasyonun yanlış beyanında sistem uyaracak. Maliye kaynakları hangi araca ne kadar benzin satışı yapılacağının tespitinin kolaylaşacağını kaydetti. Mevcut uygulamada rafineri şirketinden mükellefe gittiklerini aktaran üst düzey bir yetkili “Şimdi mükelleften dağıtıcılara gideceğiz. Plaka bazlı kim ne kadar yakıt almış görünecek. İstasyon ne kadar akaryakıt satmış, ne kadarı dağıtıcı, ne kadarı ithalatçıdan alınmış bilinecek. Benzin aldıktan bir gün sonra yeniden alındı ise sistem sinyal verecek” dedi.

2.5 milyar dolar kayıp

Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadele Kurulu yasa dışı satışları önlemek amacıyla yeni bir tedbir paketi üzerinde çalışırken, bu kapsamda vergi gelirlerinin de artırılması hedefleniyor. Kaçak akaryakıt sebebiyle Türkiye ekonomisinin her yıl 2.5 milyar dolarlık vergi kaybına uğradığı hesaplanıyor.

10 NUMARA DENETİMİ ARTIYOR

Maliye Bakanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ve TÜBİTAK'ın teknolojik altyapısını güçlendirme çalışmaları devam ederken, 10 numara yağa ilişkin denetimler de artırılıyor. Benzin ve motorine dolar ve petrol fiyatlarındaki artışın ardından gelen zamlar sebebiyle 10 numara yağ satışlarının artmasının önlenmesi hedefleniyor. Bu kapsamda Türkiye genelinde denetim gerçekleştirilecek. 
KAYNAK: STAR GAZETESİ

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • levent 6 yıl önce Şikayet Et
  Madem akaryakit ta vergi koymak gerekiyor. madem devlet baska kaynaklardan vergi toplayamiyor - yuksek faiz odememek icin butce akaryakit vergisi ile denklestiriliyor - oncelikle mazot ve benzin yerine kullanilan 10 numara yag jet yakiti ve solvent gibi urunlerin vergileri mazot ve benzin ile ayni seviyeye getirilmeli - bunlara dusuk vergi kacakcilardan baska kimsenin isine yaramiyor - ayrica otv siz mazot verilen yat lara da bunu telafi edici vergi konulmali - atakoyde marinada yat i ni baglayan gezi zekali otv odemiyor gariban koylu oduyor - bunu Adalet boyle mi olacak kalkinma - AKP bu kafa ile ciftcilerden zor oy alir
  Cevapla
 • Abit ŞEKER 6 yıl önce Şikayet Et
  Ayıptır, günahtır.... Bunlara gerek yok bence. Akaryakıt için fiyat düşürün, zaten kayıtdışı ortadan kalkar. Sistem geliştirmeye de gerek kalmaz. Benim dediğim olacak ben kaç para dersem o paraya alacaksınız mantığı bana göre yanlış. Zorla olmaz bu işler. Hem akaryakıta gelen zam her şeyi tepeden tırnağa etkiliyor. Sebze, meyve, ekmek, giyim, kuşam, ulaşım vb. Devlet kasasını dolduruyor ancak vatandaşın cebini de boşaltıyor.
  Cevapla
 • yunus doğdu 6 yıl önce Şikayet Et
  DEVLETİN. Zararı yok neticede bu kaybı vatandaş fahiş fiyata akaryakıt alarak ödüyor zaten..
  Cevapla