Üsküdar-Çekmeköy metro tünelleri birleşti

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Hedefimiz, 2016 yılına vardığımızda İstanbul'da günde 7 milyon insanın metroyu kullanması. Yani artık insanlarımız ulaşımı yer altında yapacak" dedi.

Üsküdar-Çekmeköy metro tünelleri birleşti
Üsküdar-Çekmeköy metro tünelleri birleşti
GİRİŞ 12.06.2013 16:59 GÜNCELLEME 13.06.2013 09:52
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Anadolu yakasının ikinci metrosu olan Üsküdar-Ümraniye-Sancaktepe-Çekmeköy metrosunun tünel birleştirme töreninde konuşan Topbaş, İstanbul'da ihmal edilen bir ulaşım aksını devreye sokmaya çalıştıklarını söyledi.

Topbaş, göreve geldiklerinde yaklaşık 45 kilometre olan raylı sistemi, 125 kilometreye çıkardıklarını aktararak, kent hareketliliğindeki en doğru çözümün metro olduğunu bildiklerini kaydetti.

Büyükşehir Belediyesi olarak yatırımlarının yarısını ulaşıma yaptıklarını anlatan Topbaş, şöyle devam etti:

"Bunu ağırlıklı olarak metroya yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. İçinde bulunduğumuz hat 20 kilometre, sonra da 4,5 kilometre daha ilave edilmek suretiyle 24,5 kilo ulaşacak önemli bir hat. Bu, Şile'den gelen insanlarımızın araçlarıyla kente girme ihtiyaçlarını ortadan kaldıracak bir hat. Marmaray ile entegre olacak bu sistemle İstanbul'un Avrupa yakasına, her noktasına erişim ve ulaşım imkanı sağlanacak. Büyükşehir Belediyesi olarak cumhuriyet tarihinin en büyük metro hatlarından Kadıköy-Kartal'ı 3 milyar liraya yaptık. Tuzla-Pendik'e kadar gidecek hattı bitirdik. Son birkaç istasyonluk bölüm kaldı o da tamamlanmak üzere."

Topbaş, Üsküdar-Çekmeköy metrosunun vagonlar hariç maliyetinin 563 milyon 889 bin avro olduğunu dile getirerek, hattı 2015'in sonunda hizmete açmayı planladıklarını kaydetti.

Bu sayede vatandaşların İstanbul'un her noktasına ulaşabileceğini anlatan Topbaş, metroyla yolculuğunÇekmeköy'den Üsküdar'a 24 dakika, Ümraniye'ye 12,5 dakika, Kartal'a 59 dakika, Yenikapı'ya 36 dakika, Taksim'e de 44 dakika süreceğini bildirdi.

Topbaş, kent hareketinde raylı sistemlerin kullanımının önemine işaret ederek, "Hedefimiz 2016 yılına vardığımızda İstanbul'da günde 7 milyon insanın metroyu kullanması. Yani artık insanlarımız ulaşımı yer altında yapacak" dedi.

İstanbul'u en etkileyici ve dünyada söz edilen bir kent olması yönünde her alanda yatırımlarını durdurmadan devam ettirdiklerini vurgulayan Topbaş, bunu da bir siyasi ayrım yapmadan gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Topbaş'ın konuşmasının ardından Üsküdar-Çekmeköy metrosundaki tünel birleşimi gerçekleştirildi. Çalışanlar da birleşim noktasına Türk bayrağı astı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 12
 • ahmet enes 8 yıl önce Şikayet Et
  yukarıda evin yolunu bulamayan kılıçdaroğlu yerin altında kaybolur?. CHP li arkadaşlar...Başkanınızı yalnız başına eve salmayın.
  Cevapla
 • Ferdi Ferdi 8 yıl önce Şikayet Et
  Durmak yok. Allah razı olsun, elinize sağlık. Emeği geçen herkesten, bilinçli vatadaştan
  Cevapla
 • Nail Sivri 8 yıl önce Şikayet Et
  AYIP OLUYOR AMA............ Arkadaş İstanbul'un altı hem karadan hem denizden delik deşik oldu.Kafanıza göre tüneller yapıyorsunuz . Planlar hep AK Partinin elinde.CHP'liler bu tünellerde kaybolacak.Buna mı çalışıyorsunuz?Lütfen çarkçı Kemal evinin semtini bilmiyor.O tünellerde ne yapacak zavallım.
  Cevapla
 • athen slayer 8 yıl önce Şikayet Et
  Ne güzel. Kıskananlar çatlasın ne diyelim. İstanbul bu hale gelirken cepleri doldurdular ve izlediler. Şimdi kuyruk acısı hem ceplerini dolduramıyorlar hem de milletten beddua alıyorlar. Daha çok beddua alacak onlar. ABD nin uşağı olduk diyenler şimdilerde CNN denilen ABD kanalının haberlerine ne kadar çok değer verir oldular :) İnanın gülmekten karın kası yaptım artık. Öfkelerinden yakında Taksimde yeni bir devlet bile kurmaya çalışır bunlar :)
  Cevapla
 • Levent Türkoğlu 8 yıl önce Şikayet Et
  bizim ilericiler buna da karşı çıkar. zaten başka yaptıkları birşey yok. Pardon bi de yakıp yıkarlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle