Türkiye'nin 52 yıllık sorunu 2 ay sonra tarih oluyor!

Türkiye , ilk stand-by'ı 1961 yılında imzaladığı IMF 'den 2 ay sonra kurtuluyor. 14 Mayıs'ta Türkiye için yeni bir dönemin de kapıları açılacak...

Türkiye'nin 52 yıllık sorunu 2 ay sonra tarih oluyor!
Türkiye'nin 52 yıllık sorunu 2 ay sonra tarih oluyor!
GİRİŞ 11.03.2013 16:14 GÜNCELLEME 11.03.2013 19:32
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Türkiye mayıs ayındaki 424 milyon dolarlık taksidi de ödediği taktirde artık IMF ile olan borç ilişkisini de bitirecek. IMF'den ilk borcunu 1961 yılında alan ve Fon'dan bugüne kadar 50 milyar doların üzerinde kaynak kullanan Türkiye, böylece yepyeni bir dönemin de kapılarını açmış olacak. Türkiye'nin IMF'ye ödemesi gereken tutar yaklaşık 281 milyon SDR. Bu arada hatırlatmakta fayda var.

IMF nezdinden herhangi bir ülkenin para birimi kullanılmıyor. Buna karşılık Fon'un yaptığı ödemeler ya da Fon'a yapılacak transferler SDR olarak hesaplanıyor. Özel çekme hakları olarak çevrilen birim dolar, euro, sterlin ve yenin bazı oranlarla karıştırılmasıyla hesaplanıyor. En son 1 Ocak 2011'de hangi para biriminin sepette ne kadar ağırlığı olacağına karar verilmişti. Bugün 1 SDR, 0,374 euro, 0,094 yen, 0,113 sterlin ve 0,419 dolardan oluşuyor.

Artık sadece 4. madde için geliyorlar

Başta 2001 olmak üzere, Türkiye'nin kendi ayağına kurşun sıkarak oluşturduğu krizlerde IMF her zaman, Türkiye'nin bu 'yaralı' durumundan yararlanmaya çalışan bir kurum olarak gösterilmişti. Hükümet, mali disiplini sağlamlaştırmak için 2005 yılında imzaladığı stand-by anlaşmasının ardından Fon'la bir daha masaya oturmadı. 2010 yılında görüşmeler, ani bir kararla rafa kaldırılmıştı.

Şu an IMF sadece 'dördüncü madde' görüşmeleri için Türkiye'ye geliyor. Görüşmeler, tüm üye ülkelerin her yıl gerçekleştirmesi gereken bir konsültasyon.

YORUMLAR 8
 • levent 9 yıl önce Şikayet Et
  Hele bır Chp Mhp kualısyonu kurulsun. Aynun 1999-2002 arasında oldugu gıbı bankalardakı 382 mılyar tl hortumlanıp bu borc hazınenın yanı mılletın sırtına yıkılır - sonra gelsın IMF yenı stand by lar - devaluasyon enflasyon asırı yuksek faız ıle vergı gelırlerının %84 u kadar faız odeyen Turkıye - unuttunuzmu MHP yı baraja gomdugumuzde boyle bır Turkıye bırakmıstı - unutanlar var - unutturmaya calısanlar MHP lıler ama unutmayacagız unutturmayacagız o rezıl cunta kukla hukumetını
  Cevapla
 • Musa İVACIK 9 yıl önce Şikayet Et
  Memnuniyetsiz insanlar.... Bazıları nedense hiçbirşeyden memnun olmuyorlar bi ülke bölünüyor muhabbeti tutturmuşlar onu söyleyip duruyorlar. Evet kabul ediyorum işsizlik sorunu var, terör sorunu var, yakıt fiyatları çok abartılı, ülkede geçim sıkıntısı çeken çok insan var bunun gibi birçok sıkıntı var ama onlara soruyorum ya hiç mi iyi bişey yok? bu sorunlar on yıl içinde mi oluştu? önceden terör, işsizlik, geçim sıkıntısı gibi sorunlar yokmuydu? 2001 de bi sabah uyandığımızda cebimizdeki para yarı yarıya değerini kaybetmemişmiydi bu adamlar ülke yönetimini bi cenaze gibi devralmadılar mı? üstüne üslük bide dünyada kriz patlak vermedi mi? bi düşünün bakalım Almanya, ispanya, italya hatta Amerika gibi ülkelerde bile birsürü ekonomik sorun yokmu? Herkes elini vicdanına koysun bu şartlarda bundan daha iyisini yapacak varsa çıksın meydana oyumuzu ona verelim şu anda bundan daha iyisi olmadığına göre herkes bol keseden atmasın.
  Cevapla
 • Hamza D. 9 yıl önce Şikayet Et
  milletin umrunda degil. imf ye borclu ikende alacakli ikende halkin durumu ayni somurulen hep halk batsin bu funya
  Cevapla
 • Hüseyin YILDIZ 9 yıl önce Şikayet Et
  Artık herkes gerçeği görüp Ak partili olmalı.... Seven veya sevmeyen işte görüyorsunuz Ak parti sayesinde Türkiyenin ihtişamı giderek büyüyor.. IMF'ye borç takanlar,ülkeyi batıranlarlardan bizi ancak senin gibi yürekli bir lider kurtarabilirdi. Recep Tayyip Erdoğan bu ülkenin başına 20 sene evvel gelseydi şu anda avrupaya uçak satıyor olurduk!
  Cevapla
 • Sabit Kal 9 yıl önce Şikayet Et
  Keşke biri çıkıp IMF'ye toplam olarak ne kadar faiz ödediğimizi . ve bu paralarla Türkiye'nin neler yapabileceğini ortaya koyabilse. O zaman faiz denilen illetin bu milleti nasılda soyup soğana çevirdiğini daha berrrak bir gözle görmüş olurduk. Ve yardım ediyor denilenlerin, fakir devletleri faiz yoluyla nasıl sömürdüğünü görürdük. Bazen zararın hesabı, kara geçişin öncüsü olabilir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle