İtalyan Ducati için Hintliler devrede

Alman otomobil devi Volkswagen tarafından satışa konulan fakat daha sonra süreci askıya alınan Ducati için Hindistan merkezli Eicher Motors devreye girdi.

İtalyan Ducati için Hintliler devrede
İtalyan Ducati için Hintliler devrede
GİRİŞ 07.09.2017 09:38 GÜNCELLEME 07.09.2017 10:01

Volkswagen'in 5 sene önce 860 milyon euro karşılığında satın aldığı ve yıllık 100 milyon euro kar eden motosiklet üreticisi Ducati için, Hindistan'ın Eicher Motors firması 2 milyar dolarlık teklife hazırlanıyor. Ancak nisan ayında satışa çıkarılan Ducati, sendikaların baskısı nedeniyle Volkswagen tarafından durdurulmuştu.

Royal Enfield klasik motosikletleriyle bilinen Eicher, bu satın alma için Volkswagen'e yaklaşık 2 milyar dolar civarında bir teklif yapmaya hazırlanıyor. 

Economic Times'ın haberine göre, ay sonunda bitecek teklif verme süresi dolmadan önce Eicher global bankalarla görüşerek ve danışmanlık alarak satın alma işlemiyle ilgili prosedürlerini hızlandırıyor.

Temmuz ayındaki haberlerde Amerikalı Harley Davidson ve bir diğer Hintli üetici Bajaj da İtalya merkezli motosiklet üreticisi Ducati ile ilgilenenler arasında belirtilmişti. Ducati'yi satın almak için adı geçenler arasında Benetton Ailesi, ABD'li otomotiv firması Polaris Industries ve Ducati’nin önceki sahibi Investindustrial bulunuyordu.

SENDİKA BASKISI VAZGEÇİRMİŞTİ

Öte yandan, Volkswagen geçtiğimiz günlerde Almanya'daki sendikaların baskısı nedeniyle satış sürecinin belirtildiğini açıklamıştı.

Hisselerinin tamamı Volkswagen'in lüks markası Audi tarafından kontrol edilen 91 yıllık İtalyan markası Ducati için Nisan ayında satış süreci başlatılmıştı. Ancak satışın gerçekleşmesi için Volkswagen Denetim Kurulu'nun onayı gerekiyor. Bu kurulun yarısı ise sendika temsilcilerinden oluşuyor.

Volkswagen'in Audi birimi, 2012'de Ducati'yi 860 milyon euro'ya satın almıştı. Ducati'nin yıllık kârı 100 milyon euro seviyesinde bulunuyor.

 

 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL