Yumurta krizi büyüyor

Avrupa Birliği (AB) üyesi 15 ülkenin yanı sıra İsviçre, Hong Kong ve Güney Kore'de görülen böcek ilaçlı yumurtalara Macaristan'da da rastlandı.

Yumurta krizi büyüyor
Yumurta krizi büyüyor
GİRİŞ 16.08.2017 10:17 GÜNCELLEME 16.08.2017 15:37
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Avrupa Birliği (AB) üyesi 15 ülkenin yanı sıra İsviçre, Hong Kong ve Güney Kore'de görülen böcek ilaçlı yumurtalara Macaristan'da da rastlandığı bildirildi.

Ulusal Gıda Güvenliği Ofisince yapılan açıklamada, böcek ilaçlı yumurta veya bu yumurtaları içeren ürünlerin ülkede de görüldüğü ifade edildi.

Söz konusu ürünlerin Almanya'dan Macaristan'a ithal edildiği belirtilen açıklamada, Tarım Bakanlığının 4 Ağustos'tan itibaren ülkeye giren yumurta ya da yumurta içeren tüm ürünleri kontrol edeceği, kontrollerin ay sonuna kadar süreceği kaydedildi.

DAHA FAZLA ÜLKE ETKİLENDİ

AB, böcek ilaçlı yumurta veya bu yumurtaları içeren ürünleri 15 üye ülkenin yanı sıra İsviçre ve Hong Kong'un da aldığını açıklamıştı. Önce Almanya, Belçika ve Hollanda'da ortaya çıkan daha sonra diğer üye devletlere yayılan skandalın, sanıldığından daha fazla ülkeyi etkilediği ortaya çıkmıştı.

AB Komisyonunun Tarım ve Ticaret Sözcüsü Daniel Rosario, Almanya, Belçika, Fransa ve Hollanda'da "fipronil" kullanılan çiftliklerin faaliyetlerinin engellendiğini kaydetmişti.

Dünya Sağlık Örgütünün, "orta düzeyde zararlı madde" olarak nitelendirdiği fipronilin, çok fazla tüketilmesi durumunda böbreklere, ciğerlere ve tiroit bezine zarar verebileceği belirtiliyor.

ETİKETLER
böcek ilacı
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • la.galibe.illallah 4 yıl önce Şikayet Et
  hamd olsun kendi küçük bahcemde kendi sebzemi yetiştiriyor, birkaç tavugumun lezzetli ve sağlıklı yumurtalarını yiyorum. Rabbim herkese nasip etsin.
  Cevapla
 • ALBATROS 4 yıl önce Şikayet Et
  Dünyanın En İyi Yumurtası Bizde Yoksa Kıyamet Kopmuştu Şimdiye Zaten Kinleri Var Fetöcü Hayın Darbecileri Savunmaktan Yumurtamızıda Kılıf Yapıp Tencereye Koyup Haşlama Yaparlardı Gari
  Cevapla
 • konyali 4 yıl önce Şikayet Et
  tarim bakanligimizdan aciklama bekliyoruz. ulkemizde yoksa yok demeli.... varsa var demeli.... sessiz kalmak dogru degil
  Cevapla
 • müsafir 4 yıl önce Şikayet Et
  Birileri bir numara çeviriyor herhalde. Yumurtaların durumunu şimdiye kadar bilmiyorlar mıymış? Türkiye'den gönderilen sebze ve meyvelerde bir iki tane sinek görseler sinekli diye, hiç sinek görmeseler ilaçlı diye geri gönderirken son derece sıkı testler yapan Avrupalılar'ın, yumurtada böcek ilacı olduğunu görememişler mi? İnanalım mı? Nerede kaldı yüksek Avrupa standartları?
  Cevapla