27 milyar dolarını hayır kurumlarına bağışladı

Dünyanın en zengin 4. insanı olan Warren Buffett servetinin 3.17 milyar dolarını hayır kurumlarına bağışladı. 2006 yılından bu yana toplam bağışı ise 27 milyar doları aştı

27 milyar dolarını hayır kurumlarına bağışladı
27 milyar dolarını hayır kurumlarına bağışladı
GİRİŞ 11.07.2017 13:20 GÜNCELLEME 11.07.2017 13:20
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Dünyanın en zengin 4. insanı olan Amerikalı işadamı Warren Buffett servetinin 3.17 milyar dolarını hayır kurumlarına bağışladı. 2006 yılından bu yana toplam bağışı ise 27 milyar doları aştı.

Dünyanın en zengin işadamlarından Warren Buffett, CEO ve Başkanı olduğu Berkshire Hathaway hisselerinin 3.17 milyar dolarlık kısmını hayır işi yapan beş ayrı derneğe bağışladı.

Bağış alan dernekler arasında Microsoft'un kurucusu Bill Gates ve eşi Melinda Gates'in kurduğu, yoksullukla mücadelenin yanı sıra sağlık, eğitim ve teknolojiye ulaşamayan insanlar için çalışan Bill & Melinda Gates Foundation 2.42 milyar dolarlık payla ilk sırada yer alıyor.

86 yaşındaki Warren Buffett böylelikle 2006 yılından bu yana toplam 27.54 milyar dolarlık bağışta bulunmuş oldu. En büyük payı alan ise 21.9 milyar dolarla yine toplam varlıkları 50 milyar doları bulan Gates ailesinin derneği.

HALA DÜNYANIN EN ZENGİN 4. İNSANI

Warren Buffett'ın, 1965 yılından bu yana başında Omaha-Nebraska merkezli holdingdeki hisse oranı bu bağışla yüzde 17'ye düştü. Buffett şu ana dek hisselerinin yüzde 40'tan fazlasını bağışladı.

Amerikalı milyarder bu bağışlarına rağmen, 76.3 milyar dolarlık servetiyle hâlen Forbes dergisinin listesinde dünyanın en zengin 4. insanı olmayı sürdürüyor. Dünyanın en zengin ilk 3 insanı ise 89.4 milyar dolarla Bill Gates, 84.8 milyar dolarla Amazon'un sahibi Jeff Bezos ve 81.8 milyar dolarla Zara markasını da bünyesinde bulunduran Inditex'in sahibi Amancio Ortega.

BAĞIŞ HAREKETİ SÜRECEK

Warren Buffett, 2010 yılında başlattığı "The Giving Pledge" isimli hareketle servetinin büyük bölümünü hayır kuruluşlarına bağışlama kararı almış ve diğer milyarderleri de kampanyaya katılmaya davet etmişti. Şu ana kadar 21 ülke arasından 170 kişi Buffett'ın hareketine katıldı.

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg de hayattayken şirket hisselerinin yüzde 99'unu bağışlama kararı almış ve yeni doğan bebekleri Max'a da bu kararlarını ileride daha iyi anlaması için dokunaklı bir mektup bir yazarak anlatmıştı.

YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Gelecek 4 yıl önce Şikayet Et
  Sahi siz duydunuzmu bunların yardımlarını. Bu kadar para ile nereye yardım etmişler. Yardım adı altınfa nice fakir ülkelerinin çocuklarınımı iletfe kendi çıkarları için beyinlerini para için satın alıyorlar. Ben hiç duymadım. Şu kadar fakirlere yardım ettiler diye. Duyan varmı. Dünyada milyonlarca insanın fakirleşmesine sebep olanlar. Fakirlere yardım edeceklerine pek inanmıyorum.
  Cevapla
 • Coolfy 4 yıl önce Şikayet Et
  Faizle kazanılan paradan ne kadar hayır olur o da ayrı bir konu..
  Cevapla
 • ali 4 yıl önce Şikayet Et
  insallah iyi yerlere gidiyordur.
  Cevapla
 • saftirik 4 yıl önce Şikayet Et
  yardım kuruluşu neye hizmet ediyor
  Cevapla
 • Adiga81 4 yıl önce Şikayet Et
  Keşke müslüman zenginler de aynı cömertliği gösterebilse.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle