Rus rublesi 3 ayın dibinde

Petrol fiyatları ve Fed kararı sonrası ruble değer kaybederken, dolar/ruble paritesi 59'a çıktı.

Rus rublesi 3 ayın dibinde
Rus rublesi 3 ayın dibinde
GİRİŞ 20.06.2017 15:09 GÜNCELLEME 20.06.2017 15:09
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Petrol fiyatlarındaki düşüş eğiliminin devam etmesine  ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararı da eklenince, dolar/ruble paritesi üç ay  sonra ilk defa 59 seviyesine çıktı.

Brent petrolün varil fiyatının 46 dolar seviyesine kadar gerilemesi ve  Fed’in faiz artırım kararı sonrasında, dünyanın en büyük petrol üreticilerinden  Rusya’da rubledeki değer kaybı sürerken, dolar/ruble paritesi de 15 Mart’tan bu  yana ilk defa 59 seviyesine yükseldi. Ruble, avro karşısında da değer kaybeti ve  avro/ruble paritesi 9 Aralık 2016’dan bu yana en yüksek seviye olan 66’nın  üzerine çıktı.

Analistler, petrol fiyatlarındaki düşüşün ve Fed kararının yanı sıra,  ABD Başkanı Donald Trump’un göreve başlamasından bu yana oluşan yüksek  beklentinin aksine, Rusya’ya yönelik yeni yaptırımların tekrar gündeme gelmesinin  Rus piyasalarında hayal kırıklığı yarattığına işaret ediyorlar.

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Oreşkin de, bir süre önce  yaptığı açıklamada, rublenin ilerleyen dönemde daha fazla değer kaybedebileceğini  belirterek, Fed’in faiz artırımına gitmesinin Rusya piyasasına sermaye akışını  azaltacağı öngörüsünde bulunmuştu.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
Putin
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Yusuf D. 3 yıl önce Şikayet Et
    Paranın değer kaybetmesi her zaman kötü olacak diye bir şart yok,Rublenin değer kaybetmesi Rusya'nın ihracatını arttırabilir.
    Cevapla