Fitch'den küresel büyüme tahmini

Fitch Ratigns, bu yıl küresel ekonomik büyümenin yüzde 2,9 seviyesinde gerçekleşeceği tahmininde bulundu.

Fitch'den küresel büyüme tahmini
Fitch'den küresel büyüme tahmini
GİRİŞ 26.01.2017 11:17 GÜNCELLEME 26.01.2017 11:17

Fitch Ratings'in "Küresel Kredi Notu Görünümü 2017" raporunda, küresel reytinglerin görünümünün geçen seneye kıyasla daha zayıf olduğu, önümüzdeki döneme ilişkin en dikkate değer zorlukların ise gelişen piyasaları kapsadığı kaydedildi.

Raporda, kredi derecelendirme kuruluşunun değerlendirdiği ülkeler içerisinde negatif görünüme sahip olanların oranının yüzde 21 olduğu belirtildi.

ABD dolarındaki yükselişin, küresel ticaretteki zayıflamanın ve küresel politik belirsizliklerin reytingler üzerinde baskı oluşturduğu vurgulanan raporda, Ortadoğu ve Afrika'daki emtia ihracatına dayalı ekonomilerin, emtia fiyatlarındaki düşüşle mücadelede halen zorlandığının altı çizildi.

Raporda, bu yıl Rusya ve Brezilya'da resesyonun sona ermesinin, küresel para politikalarındaki genişlemenin ve ABD'deki yatırımların olumlu etkisiyle küresel ekonomik büyümenin yüzde 2,9 seviyesinde gerçekleşmesinin beklendiği belirtildi.

Öte yandan Avro Bölgesi için bu yıla ilişkin büyüme tahmininin ise yüzde 1,6'dan yüzde 1,4'e, Çin'in büyüme tahminin ise yüzde 6,7'den yüzde 6,4'e çekildiği kaydedildi.

KAYNAK: AA
YAZDIR