Komşuda kayağın adresi Borovets

Balkanların ve Bulgaristan’ın en eski dağ tatil beldesi Borovets, karın yeryüzüne inmesiyle benzersiz bir güzelliğe bürünüyor.

Komşuda kayağın adresi Borovets
Komşuda kayağın adresi Borovets
GİRİŞ 27.12.2016 13:17 GÜNCELLEME 27.12.2016 13:17

Balkanların ve Bulgaristan’ın en eski dağ tatil beldesi Borovets, kış sporu tutkunlarının tercihinde önemli rol oynuyor.

Çam ağaçları içinde kış sporları parkurunun bulunduğu beldede kristal kar, kayağı eşsiz bir keyfe dönüştürüyor.

Ferdinand’ın yazlık rezidansı

Alp tipi tatil merkezi Borovest, Çarlık döneminin izlerini taşıyor. Belde 1942 yılına kadar Çamkoru olarak anılırken daha sonra Bulgarcaya çevrilerek Borovets ismini aldı.

Bulgaristan Kralı Prens Ferdinand’ın 1896 yılında yazlık rezidans, soylu ve varlıklı ailelerin de yazlık ev yapmalarının ardından belde, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu.

Ski lift, teleferik tesisleri ve geniş pistleriyle Balkanların en büyük kış sporları merkezlerinden biri haline gelen bölgede, Alp kayağı, Snowboard, Freeride, Freestyle, kayaklı koşu ve Biatlon gibi kış sporlarının tümünü yapma imkanı bulunuyor.

Çocuklara kayak eğitimi 

Öte yandan, 56 turistik tesisin olduğu ifade edilen beldede 8 bin 650 yatak kapasitesi bulunurken, Borovets’te yarım pansiyon oda fiyatları kişi başı 30 avrodan başlıyor.

Pist kullanım bedellerinin, yarım gün, tek seferlik, çocuklara ve 65 yaş üzeri şeklinde alternatif paketlerle sunulduğu merkezde, eğitmen ücretleri saatlik 12 avrodan başlıyor. Çocuklu ailelerin rahatça kayak yapabilmeleri için kreş hizmeti verilen komplekste çocuklar, Borokids adlı parkta kayak yapmanın keyfini sürüyor. Burada oyun oynayarak kayakla tanışan çocuklar, kayak taktiği ve hareketlerini kısa sürede öğreniyor.

Çocuk parkı, pistin hemen ilerisinde Rila Oteli’nin önünde bulunuyor. Yuvada 4-7 yaş grubundaki çocuklara, kreşte ise 4 yaş altı çocuklara kayak eğitimi veriliyor. 7 yaş üstü çocuklar ise özel grupların oluşturulmasıyla kayak eğitimi alıyor.

İstanbul’dan 2,5 saatte pist başına

Avrupa’nın turistlere en hesaplı kayak yapma imkanı sağlayan ülkesi Bulgaristan’da, uluslararası standartlarda 12 kayak merkezi bulunuyor.

Kara ve havayolu ulaşımındaki avantajları, otellerin yanı başındaki pistlerde sıra bekleme sorunu olmaması dolayısıyla turistler için Borovets öne çıkıyor.

Sofya’ya 70 kilometre mesafedeki Borovets’e ulaşım ülkenin her yanından kolaylıkla sağlanabiliyor. Türkiye’den ve dünyadan pek çok kayakseveri ağırlayan Borovets’e İstanbul’dan karayoluyla 7-8 saatte ulaşılıyor. Başkent Sofya’ya hava yoluyla 45 dakikada, oradan da Borovets’e yarım saat arayla kalkan minibüslerle 1,5 saatte ulaşmak mümkün. 

KAYNAK: AA