Euro bölgesi'nde karamsar tablo

AB Euro Bölgesi'ndeki dört ülke bütçe açığını öngördüğü düzeye çekmekte zorlanıyor.

Euro bölgesi'nde karamsar tablo
Euro bölgesi'nde karamsar tablo
GİRİŞ 03.05.2016 16:22 GÜNCELLEME 10.05.2016 14:31
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Euro Bölgesi ülkelerinden Portekiz, İspanya ve Fransa bütçe açığını kapatmakta zorlanıyor. Avrupa Birliği Komisyonu'nun ilkbahar tahmin raporuna göre Fransa'nın yapısal bütçe açığı önümüzdeki yıl milli gelirinin yüzde 2,7'sine çıkacak. Şubat ayında açıklanan raporda bütçe açığının bu oranın altında kalmasının beklendiği belirtilmekteydi. Yapısal bütçe açığı hesaplarına, devlet bütçesinin ne ölçüde istikrarlı ve sürdürülebilir şekilde düzeldiğinin ve hükümetin reform planlarında ne kadar tutarlı davrandığının anlaşılabilmesi için konjonktürdeki dalgalanmalar dâhil edilmiyor.

PORTEKİZ, İSPANYA, İTALYA...

Bu yıl yüzde 2,2 olması beklenen Portekiz'in bütçe açığı 2017 yılında yüzde 2,5'e çıkacak. Hükümeti kurma çalışmalarından sonuç alınamadığı için haziran ayı sonunda yeniden genel seçime gidilmesinin beklendiği İspanya'nın bütçe açığı ise önümüzdeki yıl yüzde 3,1'den yüzde 3,2'ye çıkacak. Bütçesini sağlığa kavuşturmada para bölgesi ortaklarının gerisinde kalan ülkelerden İtalya'nın yapısal bütçe açığının bu ve önümüzdeki yıllarda yüzde 1,7 olması bekleniyor. İtalya, Gayrı Safi Yurtiçi Hâsılası'nın yüzde 132,7'si oranındaki borç stokunu azaltmada da başarılı olamayacak.

EN FAZLA BÜYÜYEN YİNE İSPANYA

DW Türkçe'de yer alan habere göre, Avrupa Birliği'nin istikrar ve büyüme kurallarına göre devlet bütçesi dengeye kavuşana ya da fazla verene kadar yapısal açığın her yıl Gayrı Safi Yurtiçi Hâsıla'nın yüzde 0,5'i oranında azaltılması öngörülüyor. İtalya, Fransa ve Portekiz'in 2016 ve 2017 yıllarında büyüme hızını arttırması bekleniyor. Aynı dönemde İspanya'nın büyüme hızının yüzde 2,6'dan yüzde 2,5'a gerileyeceği tahmin edilmekle birlikte söz konusu dört ülke arasında en fazla büyüyen ülke yine İspanya olacak.

 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • frans 4 yıl önce Şikayet Et
    fransada niye bütçe açığı var ki?
    Cevapla